میدان توپخانه کجاست؟

علیرضا کیخا
چهار شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۰
میدان توپخانه کجاست؟

میدان توپخانه کجاست؟ در مقاله «کجاست» امروز سری به یکی از مهم‌ترین میدان‌های تهران و ایران زده‌ایم که هم از نظر تاریخی و هم از نظر موقعیت قرارگیری در شهر از اهمیت بالایی برخوردار است. 

معرفی

میدان امام خمینی (ره) که پیش از انقلاب اسلامی با نام‌های «میدان توپخانه» و «میدان سپه» شناخته می‌شد، نام یک میدان تاریخی در مرکز شهر تهران است که در دوران حکومت ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است. این میدان به دستور امیرکبیر در سال ۱۲۸۴ ساخته شد و مردم ایران از همان زمان شاهد وقایع تاریخی زیادی در آن بوده‌اند. وقایعی مثل تجمع‌های اعتراضی و اعدام بعضی از محکومان بوده‌اند. از جمله تجمع‌های مهم انجام شده در این میدان می‌توان به تجمع طرفداران ملی شدن صنعت نفت در این میدان اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:

toopkhooneh

ساختمان ۱۴ طبقه مخابرات

بلندترین ساختمان اطراف این میدان ساختمان مخابرات است که توسط وزارت پست و تلگراف و تلفن و در دوره پهلوی دوم ساخته شده است. این ساختمان جایگزین ساختمان زیبای تلگراف‌خانه شد.

آدرس

میدان امام خمینی (ره) به خیابان‌های بسیار مهم و پر رفت و آمدی متصل است. این میدان از شمال شرق به خیابان لاله‌زار، از شمال غرب به خیابان فردوسی، از غرب به خیابان امام خمینی (ره)، از شرق به خیابان امیرکبیر، از جنوب شرقی به خیابان ناصرخسرو و از جنوب غربی به خیابان باب همایون می‌رسد.

موقعیت میدان امام خمینی (ره) روی نقشه

دسترسی

بهترین راه برای رسیدن به میدان امام خمینی (ره) استفاده از مترو است. ورودی و خروجی ایستگاه مترو امام خمینی (ره) که تقاطع خط ۱ و ۲ مترو است در ضلع جنوب غربی و شمالی این میدان قرار دارد. همچنین در این لیست می‌توانید از اتوبوس‌هایی که به این میدان و پایانه‌های اطراف آن مثل پایانه فیاض‌بخش و پایانه قورخانه تردد می‌کنند، باخبر شوید و از آن‌ها استفاده کنید.

toopkhooneh

خیابان باب همایون

از نقاط مختلف شهر مثل پایانه تاکسی میدان آزادی هم به این میدان تاکسی تردد می‌کند. این میدان همچنان یکی از پر رفت و آمدترین میدان‌های تهران است. به غیر از ساختمان مخابرات که بخش اداری و فنی در آن قرار دارد، در آن‌سوی میدان و در ضلع شمالی توپخانه، پاساژها و مغازه‌های فروش لوازم صوتی و تصویری قرار دارند.

toopkhooneh

ساختمانی در خیابان امیرکبیر که از سالیان دور نیمه کاره و متروکه باقی مانده است.

بدون شک علاقه‌مندان بازی‌های کامپیوتری مغازه‌های فروش لوازم بازی و در گذشته فروش نوارهای کنسول‌های سگا و میکرو و بازی‌های پلی‌استیشن را می‌شناسند و به یاد می‌آورند. اگر شما هم خاطره‌ای از این میدان دارید آن را با کجارو و خوانندگان ما در میان بگذارید.

منبع کجارو

دیدگاه