ثبت‌ جهانی بازار اراک بدون مرمت ممکن نیست

تیم  کجارو
سه شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۵
ثبت‌ جهانی بازار اراک بدون مرمت ممکن نیست

 بازار تاریخی اراک برای ثبت جهانی باید مرمت شود و این کار به ۲۰۰میلیارد ریال بودجه نیاز دارد، اما تاکنون هیچ اعتباری برای این طرح پرداخت نشده است.

سید محمد حسینی، درباره زمینه سازی شرایط بازار تاریخی اراک برای ثبت جهانی اظهار داشت که اعتبارات طرح سه ساله بازار تاریخی اراک با هدف بازسازی، مرمت و آماده‌سازی این بنای تاریخی برای ثبت جهانی تاکنون محقق نشده است.

وی افزود:

مرمت، بازسازی و استحکام بخشی، راسته بازار، گذرها و سراهای بازار به‌طور جدی در دستورکار قرار دارد و برای این طرح سه ساله اعتباری بالغ بر ۲۲میلیارد تومان پیش‌بینی شده، که در سال اول اجرای طرح این اعتبارات محقق نشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی ابراز امیدواری کرد، امسال بخشی از این مبلغ در توزیع اعتبارات تخصیص یابد.

حسینی تاکید کرد که اگر شرایط عدم تامین اعتبار به همین منوال پیش‌رود طرح بازسازی و مرمت بازار تاریخی اراک قابل اجرا نیست و به دنبال آن پیگیری برای ثبت جهانی این اثر تاریخی نیز امکان‌پذیر نخواهد بود.

وی تصریح کرد که استاندار مرکزی، معاونت عمرانی استانداری و حوزه برنامه ریزی و توسعه استانداری مرکزی برای تامین بخشی از اعتبارات قول مساعد داده‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی خاطرنشان کرد:

علاوه بر مسایل بودجه‌ای در ترمیم بازار اراک برای ثبت جهانی، موانع دیگر از جمله مساله عناصر زائد که توسط کسبه بازار ایجاد شده وجود دارد که تمامی این عناصر باید پاک و بازار به شکل و شمایل گذشته نزدیک شود.

۹۰۰ اثر تاریخی ثبت ملی شده در استان مرکزی وجود دارد

حسینی با بیان اینکه بیش از دو هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی و ۱۵۰ چشم انداز و جاذبه طبیعی در استان مرکزی شناسایی شده، اظهار داشت:

بیش از ۹۰۰ اثر از این آثار ثبت ملی ثبت ملی شده که به همراه ۱۴موزه فعال در این استان می‌تواند با جذب گردشگر در زمینه پویایی اقتصاد استان موثر باشند.

وی افزود که برخی از این آثار از جمله بیت تاریخی امام خمینی(ره) در خمین شهرت جهانی دارد و یا غار نخجیر به‌عنوان زیباترین غار خاورمیانه مطرح است و با شاخص هایی که در آنان وجود دارد می‌تواند مورد توجه گردشگران و طبیعت‌گردان قرار گیرد.

حسینی با اشاره به ضرورت افزایش حضور گردشگران در استان مرکزی گفت که برای معرفی آثار تاریخی و جاذبه‌های استان، در تلاش هستیم اقداماتی صورت گیرد تا بتوانیم برای مسافران و گردشگرانی که به شهرستان‌های استان مرکزی وارد می‌شوند، شرایط توقف بیشتر و طولانی‌تر را مهیا کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی ظرفیت اقامت در مراکز اقامتی استان مرکزی را روزانه ۱۵۰هزار نفر اعلام کرد.

منبع مهرنیوز

دیدگاه