نبود تورهای گردشگری خاص، مخصوص مبتلایان به بیماری‌ های خاص

تیم  کجارو
دوشنبه، ۲۸ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵
نبود تورهای گردشگری خاص، مخصوص مبتلایان به بیماری‌ های خاص

حالا که تابستان است و وقت سفر، اما متاسفانه برخی از افراد جامعه به دلیل ابتلا به بعضی بیماری‌های خاص، نمی‌توانند در این تورها شرکت کنند. به همین دلیل جای خالیه وجود یک تور گردشگری مخصوص این‌گونه اشخاص کاملا احساس می‌شود.

تور درمانی

خیلی‌هایمان واژه تور درمانی را بارها شنیده‌ایم اما کمتر کسی پیدا می‌شود که در خصوص محوریت این مدل تورها اطلاعات درستی داشته باشد.

تور درمانی نوعی گردشگری سلامت است که در آن افراد به‌منظور رفع مشکلات جسمی و روحی و گذراندن یک دوره درمان می‌توانند به مقصد مدنظر خود سفر کنند. در کشور ما برای اولین بار سال ۸۲ بود که چنین برنامه‌ای از سمت وزارت بهداشت با هدف اشتغال‌زایی برای دانش‌آموختگان پزشکی ایجاد شد و در ابتدا رونق صنعت توریسم مدنظر قرار نداشت.

پس از استقلال توریسم درمانی که در سال ۸۳ انجام شد، از آن به‌عنوان درمان یک سری بیماری‌های خاص با استفاده از نمک، لجن و آب گرم صورت می‌گرفت و بیشتر بعد درمان داشت نه کار دیگر!

اما با گذشت قریب به ۱۳ سال هنوز تورهایی ایجاد نشده‌اند که بیماران گریزان از جمع را صرفاً با هدف گردشگری نه اهداف درمانی به مسافرت ببرند.

ابراهیم پورفرج، مدیر جامع تورگردانان در خصوص توردرمانی گفت:

تورهای سلامت با همکاری میراث فرهنگی و وزارت بهداشت در ایران برگزار می‌شود. علاقه‌مندی کشورهای حوزه خلیج فارس، آذربایجان و کشورهای دیگر برای اینکه وارد ایران شوند، آن‌هم به‌منظور درمان بسیار بالا است. هزینه پایین و تخصص در درمان دو دلیلی هستند که باعث علاقه‌مندی ورود کشورهای دیگر به ایران شده‌اند. کادر پزشکی خوبی که در ایران وجود دارد، خود یکی از دلایل اصلی جذب گردشگر به کشورمان است. از سویی دیگر اگر کسی بخواهد برای لجن درمانی ،آب‌درمانی ،نمک درمانی و ...به دیگر کشورها سفر کنند باید هزینه بالایی را بپردازد.

پور فرج در ادامه در خصوص نبود تور گردشگری با تجهیزات مناسب مخصوص بیماران خاص گفت که شاید بسیاری از افراد به علت بیماری خاصی که دارند، خود را از دیگران مخفی می‌کنند و از حضور در جمع ترس دارند. به نظر من وجود تورهای گردشگری مخصوص بیماران خاص می‌تواند برایشان خوب و تاثیر گذار باشد.

وی افزود:

جامعه تورگردانان برای طرح برپا کردن تور مخصوص بیماران خاص و نسبت به توانایی و هزینه آدم‌ها تعریفی نداشته است. ایجاد تور مخصوص بیماران خاص پیشنهاد بدی نیست و نیاز به گفت و شنود جامع بین همکاران ما دارد و بعد از تایید نیازمند به همکاری بین بخش خصوصی و دولت است. دولت برای این کار باید وارد داستان شود و از نظر مالی به این افراد کمک کند. به‌طور مثال سفر کارت‌هایی برای بیماران خاص تهیه شود که با تخفیف پنجاه‌درصدی بتوانند از اماکن دیدنی و تورهای گردشگری استفاده کنند.

پورفرج در ادامه گفت که من قول نمی‌دهم که سریع برای بیماران تورهای مخصوص برگزار کنیم اما این موضوع را در یکی از جلسات به عنوان دستور کار تورگردانان مطرح می‌کنم. نمایندگان دولت و مسئولان سازمان میراث فرهنگی را دعوت می‌کنیم و برایشان توضیح می‌دهیم که ما چنین پیشنهادی داریم و اگر تایید شود، در دستور کار بخش دولتی قرار دهیم. اگر هم تا پایان سال جاری به نتیجه نرسد، در سال‌های دیگر جز دستور کار اجرایی دولت باشد.

منبع YJC
برچسب‌ها بیماری تور

دیدگاه