جنگل های انجیلی و آبشار ولیلا؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

جنگل های انجیلی و آبشار ولیلا؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

عماد جعفری
| یکشنبه, ۱۶ دی ۹۷ ساعت ۱۳:۰۰

جنگل های انجیلی و آبشار زیبای ولیلا که در آغوش این درختان آرام گرفته، یکی از زیباترین مقاصد برای طبیعت‌گردان و گردشگران به  سوادکوه است. 

روستای دیدنی ولیلا در منطقه زیرآب از توابع سوادکوه واقع شده است. منطقه و طبیعت سوادکوه نامی آشنا برای دوست‌داران طبیعت به ویژه گردشگرانی است که به طور خاص به مناطق بکر و جنگلی علاقه دارند.

ولیلا برای آن دست از طبیعت‌دوستانی که تمایل به اقامت‌های کوتاه (یک تا چند روز) در یک محیط آرام و افسون‌گر دارند با امکان گردش و راهپیمایی‌های کوتاه در اطراف روستا از بهترین پیشنهادهای سفر است، زیرا محل قرارگیری روستا در میانه تپه‌های کم شیب و با ارتفاع کم این امکان را حاصل می‌کند. از این رو از طریق تور مازندران گردی و یا تور سوادکوه می‌توانید به این مکان‌ها سفر کنید.

پس از ساعتی راهپیمایی در دل جنگل به آبشار زیبای ولیلا برمی خورید، که گرچه از ارتفاع زیادی برخوردار نیست، اما زیبایی وصف ناپذیرش توان ترک زودهنگام منطقه را از انسان سلب می‌کند.

علاوه بر این آبشار دیدنی، جنگل‌های انجیلی در فصل‌های بهار و تابستان و هم پاییز از جذابیت زیادی برخوردارند. این جنگل‌ها نام خود را از درخت انجیلی می‌گیرد که سرسبزی و افسون خاصی به این جنگل‌ها بخشیده است.

آبشار ولیلا

عکس از: seeiran

جنگل انجیلی

عکس از: seeiran

انجیلی درختی است عجیب با قامتی بلند که ارتفاع آن به ۲۵ متر می‌رسد. برگ‌ها و تنه انجیلی بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند. درخت انجیلی که گونه غالب جنگل‌های منطقه سوادکوه است، در ۳ فصل بهار، تابستان و پاییز رنگ‌های جذابی دارد که حس‌های مختلفی را به بیننده منتقل می‌کند. برگ‌های نورسته این درخت در بهار بنفش مایل به قرمز هستند، در تابستان به رنگ سبز تیره و درخشان دیده می‌شوند و سرانجام در پاییز به رنگ‌های مختلف زرد پررنگ، نارنجی سوخته و پررنگ و قرمز روشن خالص درمی‌آیند.

جنگل انجیلی

تنه درخت قهوه‌ای مایل به قرمز، صاف و صیقلی با لکه‌های قهوه‌ای روشن تا کرم رنگ است که در فصل زمستان حس گرما را به بیننده منتقل می‌کند. همه این ویژگی‌ها و بازی رنگ‌ها در این منطقه باعث می‌شود برای ساعاتی غرق در زیبایی طبیعت شوید و با فراغت از دغدغه‌های روزمره، لحظات آرامش‌بخشی را تجربه کنید. چوب انجیلی بسیار سخت است و از این حیث در زبان‌های خارجی به چوب آهن معروف است.

جنگل انجیلی

اگر به این منطقه سفر کردید، حتما نگاه دقیق‌تری به تنه درخت‌های انجیلی بیندازید، چرا که چند درخت انجیلی مجاور یکدیگر، معمولا از محل تنه به هم جوش می‌خورند و اگرچه درختان مجزایی هستند، اما به ظاهر در قالب یک تنه واحد و تنومند، کلونی‌ای از درخت را تشکیل می‌دهند که منظره بسیار زیبایی است. اگر جنگل‌های انجیلی روزی بارانی را تجربه نکرده باشند، پیاده‌روی در مسیر جنگل‌های انجیلی بسیار لذت‌بخش و راحت است. در غیر این صورت به خاطر لغزنده بودن مسیر حتما استفاده از کفش مناسب الزامی است. در روزهای ابتدایی بهار که هنوز لاش برگ‌ها کاملا تجزیه نشده‌اند، انواع خزندگان را در لابه‌لای برگ‌ها می‌توانید مشاهده کنید. تنوع و جذابیت رنگ پروانه‌های فراوانی که در طول مسیر می‌بینید، بسیار دلنشین است. اگرچه غالب خزندگان ایران سمی نیستند، اما اگر سابقه حساسیت پوستی دارید؛ از لمس آنها خودداری کنید.

مسیر دسترسی به جنگل‌های انجیلی و آبشار ولیلا

جنگل انجیلی

عکس از: mokhbernews

برای رسیدن به جنگل‌های انجیلی سوادکوه باید مسیر جاده فیروزکوه را در پیش بگیرید. پس از رسیدن به میدان شهر زیرآب، به سمت راست ادامه مسیر دهید تا به روستای «اتو» برسید. بعد از عبور از این روستا، یک دوراهی خاکی مقابلتان قرار می‌گیرد. مسیر سمت چپ شما را به روستای «ولیلا» می‌رساند. پس از رسیدن به روستا، سراغ مسجد را بگیرید، زیرا در فضای روبروی مسجد، مکان مناسبی برای پارک وسیله نقلیه وجود دارد. ضمن آنکه جاده خاکی روبروی این مسجد، مسیر حرکت به سمت روستای «سوخته سرا» و (جنگل‌های انجیلی) سوادکوه را مشخص می‌کند. مسجد دیوارهای کوتاهی دارد و تشخیص آن در یک روستای کوچک کار چندان دشواری نیست. روستای ولیلا در ۵/۱ کیلومتری آبشاری به همین نام قرار دارد. با طی ۳ ساعت مسیر نسبتا کم شیب جنگلی می‌توانید به مقصد برسید. 

بهترین فصل بازدید از جنگل‌های انجیلی و آبشار ولیلا

جنگل انجیلی

عکس از : seeiran

جنگل‌های انجیلی و آبشار دیدنی آن، در تمام فصول سال زیبایی خاص خود را دارند، اما اگر به دنبال بهترین زمان برای سفر هستید، از اردیبهشت‌ماه تا اواخر پاییز بهترین زمان برای سفر به این طبیعت وصف‌ناشدنی است.

چنانچه نام عکاس تصاویر متن را می‌دانید می‌توانید با کجارو در میان بگذارید.

عکس کاور از: مهدی خواجوی

دیدگاه  

    تبلیغات