تنگه واشی کجاست؟‍‍

تنگه واشی کجاست؟‍‍

علیرضا کیخا
| یکشنبه, ۱۴ آبان ۹۶ ساعت ۲۲:۱۵

تنگه واشی یکی از دیدنی‌های طبیعی و تاریخی جالب اطراف تهران است و یکی از سه کتیبه معروف دوره قاجار در این تنگه قرار دارد.

تنگه واشی یا تنگه ساواشی نام یکی از جاذبه‌های گردشگری اطراف شهرستان فیروزکوه است که به دلیل برخورداری از آب و هوای مناسب در تابستان‌ها میزبان جمعیت کثیری از گردشگران و نیز مسافت نزدیک آن به تهران باعث شده است تا بسیاری از مردم برای مسافرت کوتاه یک روزه آخر هفته آن را انتخاب کنند. پیاده روی در میان دو صخره در رودخانه و دیدن یک کتیبه تاریخی از دوره قاجاریه از جمله برنامه‌های بازدید این سفر یک روزه است. شاید خالی از لطف نباشد که بدانید کلمه «واش» در زبان مازندرانی به معنی چمن است.

vashi-gorge

تنگه واشی و کتیبه فتحعلی‌شاه

جاذبه‌های تاریخی و طبیعی تنگه واشی

کتیبه تنگه واشی یکی از سه کتیبه مشهور دوره قاجاریه است. این کتیبه به دستور فتحعلی‌شاه قاجار در این منطقه حک شده است و در آن فتحعلی‌شاه و سه پسرش در حال شکار دیده می‌شوند. اگرچه این کتیبه به دلیل محل مناسب ساخته شدن از گزند باد و باران در امان است، اما متاسفانه گردشگران آسیب جدی به آن وارد کرده‌اند و بر روی آن با اسپری یادگاری هم نوشته‌اند! اين کتيبه هفت متر طول و شش متر ارتفاع است. گفتنی است دو کتیبه دیگر به ترتیب در در چشمه علی شهر ری و پشتِ تونل وانا جاده هراز (به نام کتیبه شکل شاه) واقع شده‌اند و هر سه آن‌ها با الهام از نقش برجسته‌های شیراز طراحی و ساخته شده‌اند.

vashi-gorge

وضعیت نامناسب کتیبه فتحعلی‌شاه

از ديگر جاذبه‌های اين منطقه می‌توان به دشت پشت آبشار (دره سکوت)، قلعه اسماعيليه (بالای تنگه اول) و غار طبيعی تنگه دوم اشاره کرد.

تنگه واشی

گیاه کمیاب باریجه

همچنین در این تنگه نوعی گیاه با کاربرد دارویی و صنعتی به نام باریجه به طور طبیعی می‌روید که به دلیل کمیاب بودن آن جمع‌آوری باریجه جرم محسوب شده و دارای پیگرد قانونی است.

آدرس

موقعیت تنگه واشی بر روی نقشه

تنگه واشی در ۱۷ کیلومتری شهرستان فیروزکوه قرار دارد.

مسیر دسترسی

تنگه واشی

کتیبه فتحعلی شاه قاجار

جاده تنگه واشی در جاده فیروزکوه و ۲ کیلومتر قبل از آن قرار دارد. برای رفتن به جاده فیروزکوه باید از اتوبان شهید بابایی به سمت رودهن، دماوند و جاده فیروزکوه بروید. در حقیقت، اگر از تهران به سمت فیروزکوه در حال حرکت هستید، این جاده قبل از شهرستان فیروزکوه و در سمت چپ شما قرار می‌گیرد. تنگه واشی دارای دو تنگه است که تنگه اول «واشی» و تنگه دوم «سا» نام دارند. مسیر پیاده‌روی از ابتدای تنگه اول در سه بخش، تنگه اول تا ابتدای دشت ساواشی به طول ۲۰۰ متر، دشت ساواشی به طول ۷۰۰ متر و در انتها نگه دوم تا رسیدن به آبشار به طول ۸۰۰ متر انجام می‌شود.

تنگه واشی

دشت تنگه واشی

با توجه به رونق گردشگری در این منطقه، برای سفر به این تنگه زیبا تورهای یک روزه برگزار می‌شود. اگر می‌خواهید در هنگامی که اینجا خلوت‌تر است از آن دیدن کنید باید روزهای وسط هفته و ایام غیر تعطیل را انتخاب کنید.

vashi-gorge

مسیر آبشار تنگه واشی

نکته‌ها:

  • پیاده‌روی در این مسیر برای کودکان زیر ۷ سال توصیه نمی‌شود.
  • بهترین زمان برای رفتن به تنگه‌واشی مرداد ماه است، اما در همین زمان هم آب رودخانه سرد است، زیرا جریان آن از میان کوه و تنگه عبور می‌کند که آفتاب‌گیر نیست.
  • اگر به پیاده‌روی در این منطقه می‌پردازید، با خود بطری آب و خوراکی سبک به همراه ببرید اما از ریختن زباله در رودخانه و این منطقه جدا خودداری کنید.
  • قبل از سفر به توصیه‌های هواشناسی دقت کنید تا در صورت وقوع رگبار و باران در این منطقه گرفتار نشوید.

آیا شما قبلا به این منطقه سفر کرده‌اید؟ توصیه‌های خود را برای سفر به این مکان گردشگری زیبا با خوانندگان کجارو در میان بگذارید.

دیدگاه  

    تبلیغات