تدوین دانشنامه سکه‌های ایران

تیم  کجارو
دوشنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰
تدوین دانشنامه سکه‌های ایران

گردآوری دانشنامه سکه‌های ایران به همت پژوهشکده زبان‌شناسی، متون و کتیبه‌ها همزمان در دو فاز سکه‌های ایران قبل از اسلام و سکه‌های دوران اسلامی در حال انجام است.

«مژگان اسماعیلی» رییس پژوهشکده زبان‌شناسی، متون و کتیبه‌ها گفت:

گردآوری دانشنامه سکه‌های ایران که از سال ۱۳۸۷ جزو طرح‌های مهم پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بوده از سال گذشته به همت پژوهشکده زبان‌شناسی، متون و کتیبه‌ها مجددا در حال پیگیری است.

او افزود که اجرای این طرح همزمان در دو فاز سکه‌های ایران قبل از اسلام و سکه‌های دوران اسلامی در حال شکل‌گیری است. تاکنون حدود دویست نمونه‌ از سکه‌های ساسانی گنجینه‌ها و مراکز استانی که در راستای مطالعات سکه‌شناسی نقش کلیدی دارند توسط پژوهشگران متخصص که باطرح همکاری می‌کنند مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته‌ و داده‌های اطلاعاتی آنها گردآوری شده‌ است.

وی این مطالعات در دست اقدام را شامل تدوین و طراحی شناسنامه‌ سکه‌ها، گردآوری داده‌ها و اطلاعات مستند سکه‌ها، استنساخ و قرائت کتیبه‌های موجود بر رو و پشت سکه‌ها، تحلیل بررسی داده‌های مربوط به این سکه‌‌ها و... اعلام کرد.

اسماعیلی گفت که اطلاعات گردآوری‌شده همچنین شامل معرفی پادشاهی که اقدام به ضرب سکه کرده، مشخصات و تزئینات تاج و لباس شاه، ویژگی‌های ظاهری سکه که شامل نقش‌های روی سکه و پشت سکه است، جنس سکه، قطر سکه، محل ضرب سکه و القاب و عناوینی که پادشاه صاحب سکه در وصف خود بکار برده است از مواردی است که تمامی مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گیرد.

به گفته‌ی وی ویژگی‌های سکه‌ها به لحاظ کتیبه، جنس فلز، قطر، محل ضرب و جلوه‌های هنری مورد پژوهش قرار خواهد گرفت.

او با اشاره به اینکه مداخل سکه‌های دوران اسلامی نیز استخراج شده و براساس دوره های تاریخی به مؤلفین ارجاع شده بیان کرد که سکه‌های دوران اسلامی نیز از جوانب مختلف مورد بررسی و پژوهش قرار خواهد گرفت و نمونه‌های ضرب‌شده توسط پادشاهان و حاکمان در دوره‌های تاریخی ارائه خواهد شد.

به گفته اسماعیلی در فاز اول سکه‌های ۴ قرن اولیه اسلام مطالعه و بررسی خواهد شد.

«آزاده حیدرپور» عضو هیئت علمی پژوهشکده زبان‌شناسی، متون و کتیبه‌ها و مدیر پروژه بررسی سکه‌های ساسانی درباره‌ی این پروژه گفت که بررسی سکه‌های ساسانی، زیرمجموعه‌ دانشنامه‌ سکه‌های ایران باستان که در واقع به نوعی تدوین بانک اطلاعاتی سکه‌های دوره‌ باستان است از سال ۱۳۹۴ درگروه کتیبه‌ها و متون کهن پژوهشکده‌ زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون در دست اقدام است.

او افزود که یکی از اهداف بنیادی گروه کتیبه‌ها و متون باستانی، پژوهش و مطالعه‌ در حوزه‌ی آثار کتیبه‌دار دوره باستان و تدوین بانک اطلاعاتی کاملی در خصوص این آثار است.

به گفته این زبان‌شناس، آثار کتیبه‌دار دوره باستان مشتمل بر تمامی آثار مکتوب منقول و غیرمنقول از قبیل سنگ‌نوشته‌های صخره‌ای، سکه‌هاو مهرها و... است.

حیدرپور افزود که پژوهش‌های میدانی و کتابخانه‌ای در باب علم سکه‌شناسی از اهمیت به سزایی در شناخت هویت ملی کشورمان برخوردار است چرا که علم سکه‌شناسی روشنگر مناسبت‌ها و رویدادهای مبهم تاریخی بسیاری در باب گذشتگانمان است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه‌ها گفت که از آنجا که سکه سند و مدرکی است که از آغاز پیدایش دخل و تصرفی در آن صورت نگرفته بنابراین اطلاعات بسیار محکم و مطمئنی را در باب رویدادهای تاریخی ازقبیل تاج‌گذاری، پیروزی بر دشمنان، تصرف قلمروها و سرحدات جدید توسط پادشاهان قدیم دراختیار ما بگذارد.

منبع مهرنیوز
برچسب‌ها خانواده کجارو

دیدگاه