نقاشی طبیعت در تالاب قوری گل

نقاشی طبیعت در تالاب قوری گل

سعیده خلیلی‌صفا
| دوشنبه, ۲ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۶:۰۰

استان آذربایجان‌شرقی علاوه بر برخورداری از آثار تاریخی زیبا و متنوع، دارای جاذبه‌هایی طبیعی بسیاری است. از جمله این جاذبه‌های طبیعی بکر می‌توان تالاب قوری‌ گل را نام برد که در نزدیکی شهر تبریز قرار دارد.

تالاب قوری‌ گل یکی از جاذبه‌های طبیعی استان آذربایجان شرقی است که از لحاظ زیست‌ محیطی نیز اهمیت بسیاری دارد. تالاب قوری‌ گل با وسعت ۲۰۰ هکتار در ۴۰ کیلومتری جنوب‌شرقی تبریز، در ۱۵ کیلومتری غرب شهر بستان‌آباد و در نزدیکی روستای یوسف‌آباد قرار دارد. این تالاب در ارتفاع ۱۸۹۰ متری از سطح دریا واقع شده و دارای طول و عرضی به طول ۴ کیلومتر و مساحت ۱۶ کیلومتر است. ژرفای دریاچه در عمیق‌ترین نقطه به ۱۳ متر می‌رسد.

نقاشی طبیعت در تالاب قوری گل

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

قوری‌ گل در زبان ترکی به معنی تالاب خشک است. این تالاب در نزدیکی بستان‌آباد واقع شده و در ردیف آب‌های راکد آذربایجان به شمار می‌رود. گفتنی است شهر بستان‌آباد در محل شهر باستانی و گمشده «اوجان» بنا شده است. اوجان پایتخت ییلاقی در دوره ایلخانان مغول بوده، که بعدها در اثر حوادث روزگار به کلی منهدم شده است. این منطقه در مسیر ارتباطی جاده ابریشم قرار داشته، همواره پرجمعیت بوده و دارای چمنزارهای وسیع و سرسبز و چشمه‌های آب معدنی است. از این رو، مرکز این منطقه از ابعاد تاریخی و آبادانی «بستان‌آباد» خوانده می‌شود.

نقاشی طبیعت در تالاب قوری گل

منبع تأمین آب دریاچه

به دلیل اینکه تالاب قوری‌ گل در مجاورت کوه‌ها و ارتفاعات برفگیر دامنه شرقی گردنه شبلی قرار گرفته، و به دلیل تامین آب از محل آب‌های جاری از بارش برف و باران و نیز تعدادی چشمه زیرزمینی که در کف تالاب جریان دارند، همواره در تمام فصول سال پرآب است. یکی از ویژگی‌های کم نظیر این تالاب در مقایسه با سایر دریاچه‌های منطقه این تالاب آب شیرین بودن آن بوده و در صورت تصفيه قابل شرب است. در حال حاضر اين آب برای آبياری کشتزارهای روستاهای پيرامون درياچه يعنی روستاهای ارشتناب، رامناب و يوسف آباد، به مصرف می‌رسد.

نقاشی طبیعت در تالاب قوری گل

موقعیت زیست محیطی

تالاب قوری گل در سال ۱۳۵۴ به‌عنوان تالاب بین‌المللی در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده و از سال ۱۳۷۳ به منظور حفظ گونه‌های جانوری اطراف دریاچه جزء مناطق شکار ممنوع مدیریت می‌شود. همچنین به دلیل پذیرا بودن فصلی شماری از پرندگان حمایت شده مهاجر، از نظر زیست‌گاهی حائز اهمیت ملی و بین‌المللی است. دریاچه قوریگل با توجه به داشتن قابلیت‌های مختلف می‌تواند در برگیرنده اهدافی چون حفاظت از تنوع زیستی و آموزشی و تحقیقات و اکوتوریسم و غیره ‌باشد.

نقاشی طبیعت در تالاب قوری گل

جاذبه گردشگری تالاب

این تالاب از بعد گردشگری نیز از جاذبه‌های مهم استان آذربایجان شرقی به‌شمار می‌رود و به دلیل برخورداری از شرایطی چون وجود چشم‌انداز مناسب تنوع پرندگان آبزی و دسترسی به مراکز شهری و وجود علاقه عمومی به تفرج و گذراندن اوقات فراغت در طبیعت آن از قابلیت‌های ویژه‌ای برخوردار بوده و به علت قرارگیری در جاده ترانزیتی تهران- تبریز پذیرای مسافران بسیاری است.

نقاشی طبیعت در تالاب قوری گل

زیستگاه‌ها و حیات‌وحش تالاب قوری‌گل

گونه‌های جانوری که زیستگاه آن‌ها در این تالاب و محوطه آن است، انواع مختلفی را شامل می‌شود. برای مثال، در دهه‌های قبل این منطقه محل عبور و زیستگاه قوچ و میش‌های ارمنی بوده که با قوچ و میش‌های منطقه سهند در ارتباط بودند؛ ولی امروزه، به علت توسعه حوزه شهری و احداث صنایع مختلف در مسیر این ارتباط به کلی از بین رفته است. از جمله گونه‌های جانوری حاضر در منطقه تالاب می‌توان به پستاندارانی چون جربیل ایرانی، موش کشتزار، موش مغان، گرگ، روباه و سمور سنگی اشاره کرد. علاوه بر این، حدود ۹۲ گونه پرنده نیز در این تالاب شناسایی شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به اردک سرسفید، اردک مرمری و اردک بلوطی اشاره کرد. برخی دیگر از گونه‌های خرندگان و دوزیستان مانند انواع مارها (گرزه مار، مار پلنگی، کور مار و مار چلیپر)، مارمولک‌ها، قورباغه‌ها و ماهی‌ها در تالاب زندگی می‌کنند.

نقاشی طبیعت در تالاب قوری گل

پوشش گیاهی تالاب قوری‌ گل

تالاب قوری‌ گل به لحاظ پوشش گیاهی نیز از تنوع بالایی برخوردار است؛ در این رابطه، بيش از ۲۸۰ گونه گياهی درتالاب بين‌المللی قوری گل تشخيص داده شده كه ۸۹ درصد آن درحوزه تالاب روييده و بقيه را گياهان آبزی و نيمه آبزی تالاب و حوزه بلافصل آن تشكيل می‌دهند. گياهان غوطه‌ور در آب تالاب به عنوان يكی از جذاب‌ترين جاذبه‌های تالاب به شمار می‌روند که گونه‌هايی مانند بارهنگ آبی، آلاله آبی، قوشاب شانه‌ای، انواع جلبک و فيتوپلانكتون را در بر می‌گیرد.

نقاشی طبیعت در تالاب قوری گل

وضعیت آب و هوای تالاب قوری‌ گل

این منطقه دارای آب و هوای زمستانی بسیار سرد و تابستانی بسیار معتدل است. متوسط حداکثر دمای سالانه ۴ الی۱۳ درجه سانتی‌گراد و متوسط حداقل دمای حوضه ۲/۰- درجه سانتی‌گراد است. ماه مرداد با میانگین دمای ۲ الی ۱۹ درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین و بهمن با ۴ الی ۷- درجه سانتی‌گراد سردترین ماه سال در این منطقه است.

نقاشی طبیعت در تالاب قوری گل

نقاشی طبیعت در تالاب قوری گل

در پایان پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با سایر جاذبه‌های طبیعی و دیدنی تبریز و کسب اطلاعات مورد نیاز برای سفر به آن‌ها، نگاهی به فهرست کامل جاهای دیدنی تبریز در کجارو بیندازید.

همچنین هر زمانی که قصد سفر به تبریز را دارید می‌توانید بهترین آفر تورهای تبریز را در کجارو جستجو کنید و با مقایسه امکانات و قیمت فروشنده‌های مختلف که با کجارو همکاری می‌کنند، ارزان‌ترین تور مسافرتی داخلی را از آن‌ها خریداری کنید.

برچسب‌ها دریاچه تبریز

دیدگاه  

    تبلیغات