دریاچه ارومیه در چه حالی است؟

سعید میرزاپور | یکشنبه, ۱۳ تیر ۹۵ ساعت ۰۰:۰۱

دریاچه ارومیه که در گذشته جاذبه طبیعی و گردشگری به حساب می‌آمد، در طول سال‌های گذشته با مشکلات زیادی روبه‌رو بوده و حال دولت در صدد احیای مجدد آن است. همراه کجارو باشید.

دریاچه ارومیه بزرگ‌ترین دریاچه ایران و دومین دریاچه آب شور جهان است و یکی از جاذبه‌های طبیعی شمال‌غربی کشور به حساب می‌آید. اما این دریاچه از سال ۱۳۷۶ با مشکل کم آبی و خشکسالی روبه‌رو شد و همین موضوع باعث شد، سطح آب آن به شدت کاهش یابد و حتی تبدیل به بحرانی برای مناطق اطراف شود.

دریاچه ارومیه

البته در کنار خشکسالی، برداشت بی‌رویه از آب این دریاچه یا آب‌های ورودی به آن نیز باعث کاهش سطح آب دریاچه ارومیه شد و تمام این عوامل دست به دست هم دادند تا در نهایت شوره‌زاری به وسعت ۵ هزار کیلومتر مربع تشکیل شد. البته این شوره‌‌زار گاهی باعث ایجاد طوفان‌های نمکی در مناطق اطراف می‌شود. اقدامات مختلفی در خصوص احیای دریاچه ارومیه و مقابله با طوفان‌های نمکی صورت گرفته که کشت گونه‌های مقاوم یکی از فعالیت‌های انجام شده برای کنترل این طوفان‌ها بوده است.

دولت برنامه‌ای ۱۰ ساله برای احیای دریاچه ارومیه در نظر گرفته است که در این مدت قرار بر این است سطح تراز اکولوژیک این دریاچه به ۱۲۷۴ متر از سطح آب‌های آزاد برسد. دولت برای احیای این دریاچه ۲۹ پروژه و ۱۰۱ زیر پروژه در نظر گرفته است. ۷۲ مورد از ۱۰ طرح آن‌ها در حال انجام است. هزینه پیش‌بینی شده برای این طرح‌ها ۱۲ هزار میلیارد تومان است.

در حال حاضر ۲۸۰۰ کیلومتر مربع از این دریاچه زیر آب است که امیدوارکننده به نظر می‌رسد. احیای این دریاچه در چند مرحله صورت می‌گیرد که اکنون مرحله تثبیت در حال انجام است و با عبور از این مرحله، احیای دریاچه آغاز خواهد شد.

دریاچه ارومیه

جدیدترین نقشه هوایی از دریاچه ارومیه

در حال حاضر  دریاچه ارومیه نسبت به سال‌های گذشته حال خوبی دارد و فرآیند تثبیت آن نیز بر اساس زمان‌بندی پیش می‌رود. ارتفاع آب آن در خرداد ماه امسال نسبت به سال گذشته ۵۲ سانتی‌متر افزایش یافته و تراز آب ۱۲۷۰/۶۱ سانتی‌متری داشته است. از جمله اقداماتی که تاکنون برای احیای دریاچه ارومیه انجام شده است، می‌توان به لایروبی رودخانه‌هایی که ورودی آب دریاچه به حساب می‌آیند و رهاسازی آب سد‌های حوزه آبریز این دریاچه اشاره کرد. البته به دلیل اینکه آب دریاچه در حال حاضر بالا آمده است نمک‌های آن حل شده‌اند و امکان قایقرانی در این دریاچه وجود دارد.

در حال حاضر آب دریاچه ارومیه روزانه ۰/۵ سانتی‌متر مربع تبخیر می‌شود و انتظار می‌رود این موضوع تا پایان شهریور ماه ۴۵ سانتی‌متر مربع ارتفاع آب آن را کاهش دهد. لازم به ذکر است در حال حاضر ۵۰ درصد از بستر دریاچه ارومیه توسط آب پوشانده شده است. امسال سطح آب این دریاچه نسبت به سال گذشته حدود نیم متر افزایش یافته است.

دریاچه ارومیه

تونلی نیز برای انتقال آب از کانی در حال احداث است که بر اساس زمان‌بندی، عملیات آن در سال ۱۳۹۷ به اتمام می‌رسد. طبق پیش‌بینی‌ها قرار است  روزانه ۱۵ متر از این تونل حفاری شود.

بر اساس گفته وزیر نیرو، قرار است ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه انتقال یابد که برنامه آن در دست انجام است. وی همچنین اشاره کرده پساب تصویه خانه دوم فاضلاب تبریز نیز تنها باید به این دریاچه انتقال یابد و البته فرآیند تصویه نیز با بررسی‌های زیادی انجام می‌شود تا پساب انتقالی عاری از هر گونه آلودگی باشد. در حقیقت یکی از اصلی‌ترین مشکلات دریاچه ارومیه، وجود محدودیت در ورود منابع آبی است. البته در احیای دریاچه ارومیه صرفه‌جویی مردم و کشاورزان اطراف دریاچه نیز بسیار حائز اهمیت است.

دریاچه ارومیه

با به اتمام رسیدن مرحله تثبیت، احیا آغاز می‌شود که در جریان آن انتقال آب حوضه به حوضه، انتقال پساب شهر‌های بزرگی نظیر ارومیه و تبریز، آبیاری تحت فشار و مدیریت بهتر منابع آبی صورت خواهد گرفت. مرحله احیا نیز ادامه می‌یابد تا اینکه تراز آب دریا به تراز اکولوژیک ۱۲۷۴/۱ متری و حجم ۱۴/۵ میلیارد متر مکعبی برسد. در تراز اکولوژیکی شرایط برای زندگی آرتمیا (تنها موجود زنده دریاچه ارومیه) مهیا می‌شود.

دریاچه ارومیه

لازم به ذکر است دریاچه ارومیه در حال حاضر قرمز رنگ شده است و مدیر دفتر استانی احیای دریاچه ارومیه دلیل این موضوع را آغاز رشد آرتمیا و جلبک‌های دریاچه می‌داند. وی آخرین تراز دریاچه را نیز  ۱۲۷۰/۹۵ متر بالاتر از سطح آب‌های آزاد اعلام کرده که نشان‌دهنده وجود تبخیر در دریاچه است. 

دریاچه ارومیه

برچسب‌ها لوکیشن

دیدگاه  

    تبلیغات