تاج محل کجاست؟

محبوبه رستمی | سه شنبه, ۸ تیر ۹۵ ساعت ۰۸:۰۰

تاج محل نماد عشق و یکی از عجایب‌ هفتگانه‌ جدید جهان است که در هند قرار دارد. این بنای باشکوه و بسیار زیبا حاصل هنر و نبوغ معماران ایرانی همچون استاد احمد و حمید لاهوری بوده است. در ادامه با کجارو همراه باشید.

 معرفی

در۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی‌نو در کشور هند یکی از عجایب هفتگانه  دنیا واقع شده است. همسر شاه جهان (ارجمند بانو مشهور به ممتاز محل) هنگام وضع حمل از دنیا رفت بنابراین وی  دستور ساخت تاج محل را به عنوان یادواره‌ای برای همسرش در باغی ایرانی به مساحت حدود ۱۸ هکتار صادر کرد. ساخت این بنا که ترکیبی از معماری ایرانی، اسلامی و هندی است ۱۵ سال به طول انجامید (در سال ۱۰۴۲شمسی آغاز و در سال ۱۰۵۷ تکمیل شد). احتمالا سر معماران ایرانی، استاد احمد و حمید لاهوری نقش اصلی را در طراحی و ساخت بنا به عهده داشته‌اند، اما در مجموعه حدود ۲۰,۰۰۰ هنرمند و معمار از کشورهایی مانند ایران، هند، آناتولی و آسیای میانه در ساخت این سازه‌ی باشکوه همکاری کرده‌اند. گفته‌ می‌شود که خوشنویسی کتیبه‌های نصب شده روی در و دیوار بنا را امانت خان شیرازی به عهده داشته که این موضوع از امضای وی در پایین این نوشته‌ها مشهود است.

تاج محل

این بنا در شهر آگره هند (۲۰۰ کیلومتری دهلی نو) واقع و ۵۸ متر ارتفاع به همراه ۵۶ متر پهنا دارد. در کل مجموعه‌ی تاج محل، آرامگاه در مرکز توجه قرار دارد. این مقبره سازه‌ی مرمری سفید رنگ بزرگی است که روی صفحه‌ی مرمری عظیمی قرار دارد و شامل یک ساختمان متقارن با یک ایوان و گنبد و گلدسته‌ها می‌شود. تماشایی‌ترین ویژگی این مقبره گنبد مرمری و زیبای آن است که حدود ۳۵ متر ارتفاع دارد و اغلب گنبد پیازی نامیده می‌شود. اما یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار جالب بنا این است که در ساعات مختلفی از روز، رنگ‌های متفاوتی به خود می‌گیرد. به طور مثال می‌توان هنگام صبح بنا را به رنگ صورتی، عصر به رنگ سفید شیری و شب به رنگ طلایی مشاهده کرد. در دو طرف بنا نیز دو بنای کوچک‌تر در حالت قرینه قرار دارد. در سمت غرب یک مسجد به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز با سه گنبد و در سمت شرقی بنایی قرار دارد که زمانی مهمانسرا بود. گفته می‌شود شاه جهان قصد داشت برای خود بنایی مشابه در سمت دیگر رود جمنا با استفاده از مرمر سیاه بسازد و آن را با پلی به تاج محل متصل کند که متاسفانه هیچ وقت چنین اتفاقی نیفتاد. بعدها خود شاه جهان هم در این مکان و در جوار همسرش به خاک سپرده شد.  این اثر بعد از سال ۱۹۸۳ به ثبت سازمان جهانی یونسکو درآمد و طبق یک نظرسنجی در سال  ۲۰۰۷ میلادی از عجایب هفتگانه جهان به شمار رفت. آرامگاه یاد شده در واقع نماد عشق شناخته می‌شود.

تاج محل

آدرس

تاج محل در هند، ایالت اوتار پرادش، شهر آگره یا آگرا قرار دارد.

دسترسی

سفر به این منطقه و تماشای شکوه بازمانده از معماری تلفیقی ایران و هند تا مدت‌های مدیدی از خاطرتان محو نخواهد شد. برای دسترسی به تاج محل می‌توان با پرداخت ۲۶۳ تا ۷۰۰ روپیه از دهلی سوار قطار سریع السیر شوید و در زمانی حدود ۲ تا ۳ ساعت به سمت شهر آگرا سفر کنید. مسیره جاده‌ای نیز حدود ۴ تا ۵ ساعت طول می‌کشد. اما دو شهر جیپور و گوالیور نیز جزو مبداهای اصلی سفر به آگرا هستند. از جیپور این مسیر با جاده (۵ تا ۶ ساعت) و قطار (۴ ساعت) و همچنین از گوالیور با قطار (۱ ساعت) و جاده (۲ ساعت) قابل دسترسی است.  برای رسیدن به آگرا از طریق جاده می‌توانید سوار تاکسی یا اتوبوس شوید یا یک ماشین اجاره کنید. البته از آنجایی که آگرا فرودگاه مخصوص خودش را دارد، مسیرهای هوایی هم در دسترس هستند که مسلما هزینه‌ی بیشتری در بر خواهند داشت. بعد از رسیدن به اگرا بهترین وسیله برای رفتن به تاج محل و یا گشت و گذار در این شهر موتور ریکشاو است. این بنا از طلوع تا غروب آفتاب به روی عموم باز خواهد بود، با این وجود روزهای جمعه بسته است. هزینه‌ی ورود برای گردشگران خارجی ۷۵۰ روپیه می‌شود.

منبع en.wikipedia
برچسب‌ها کجاست

دیدگاه  

    تبلیغات