آبشار مارگون؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

عماد جعفری
دوشنبه، ۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۰
آبشار مارگون؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

آبشار مارگون، که هزارن چشمه از بالا و بدنه کوه شکوه بی‌نظیر آن را خلق می‌کنند، بلندترین آبشار چشمه‌ای جهان و یکی از زیباترین مقاصد طبیعت گردی ایران است.

آبشار مارگون یکی از باشکوه‌ترین و بلندترین آبشارهای ایران است که در استان فارس و در نزدیکی روستای مارگون قد برافراشته از نظر زیبایی و بزرگی و حجم آب خروجی با آبشار شوی رقابت می‌کند. این روستا از توابع روستای کمهر (Komehr) از شهرستان سپیدان (اردکان سابق) است. با وجود تورهای گردشگری یا تور آبشار مارگون می‌توانید از این آبشار و طبیعت بی‌نظیر اطراف آن بازدیدکنید.

آبشارمارگون نسرین غلامی

عکس از: نسرین غلامی

در بین درختان جنگلی هم زالزالک و نوعی زرشک می‌روید. سپیدان و مناطق اطراف آن به‌دلیل کوهستانی بودن و داشتن ارتفاعی بالای ۲۲۰۰ متر آب و هوائی سرد دارد و به گفته شاهدان عینی در مواقعی از زمستان در این آبشار قندیل‌هایی از یخ تشکیل می‌شود. وقتی به مارگون برسید، تا دلتان بخواهد باغ‌های سیب زرد و سرخ می‌بینید.

آبشار مارگون

این آبشار در حقیقت سرچشمه رودخانه است و در بالای کوه هیچ رودخانه‌ای نیست، بلکه از بدنه دیواره صخره‌ای کوه، بیش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آن‌ها به بیرون ریخته می‌شود. از این حیث این آبشار هم بزرگ‌ترین و هم مرتفع‌ترین آبشار چشمه‌ای در جهان است.

آبشار مارگون

همچنین در ادامه مسیر رودخانه انبوه درختان، باغات سیب و ... به چشم می‌خورد. رودخانه حاصل از این چشمه‌ها بسیار پر آب بوده و تا سپیدان امتداد دارد.

آبشارمارگون

عکس از: کوروش عدولی

آب این آبشار در گرم‌ترین فصل سال بسیار خنک و زیر ۱۰ درجه است، اما به‌علت جوشان بودن این آب، مانند آب چشمه، رفتن در آن یا نوشیدنش هیچ‌گونه عارضه‌ای مانند پا درد یا سرما خوردگی به‌دنبال ندارد.

آبشار مارگون ابی یوسفیان

عکس از: ابی یوسفیان

منطقه حفاظت شده آبشار مارگون که شرایط و زیبایی خود آبشار را دارد در سال ۷۸ با مصوبه شورای حفاظت محیط زیست به‌عنوان منطقه حفاظت شده جنگلی اعلام شد. خرس قهوه‌ای، بز و پازن، خارپشت، کفتار، رودک، شغال، گرگ، روباه معمولی و... از گونه‌های جانوری مشاهده شده در این منطقه به شمار می‌رود. این آبشار را زیباترین آبشار خاورمیانه می‌دانند. در تمامی ایام هفته به‌خصوص روزهای تعطیل بالغ بر یک هزار خودرو سواری از اقصی نقاط کشور و به‌ویژه استان فارس به این منطقه سفر می‌کنند.

آبشار مارگون

ساکنان منطقه را هم «لر» ها و کوچندگان «قشقایی» تشکیل می‌دهند؛ قشقایی‌هایی که به هر دلیلی حالا پاگیر و ساکن شده‌اند. یکی از رسوم زیبای روستای مارگون این است که هنگام جشن ازدواج، عروس و داماد به‌همراه مهمانان و با لباس‌های زیبای محلی به سوی آبشار می‌روند و مدت زمانی را آنجا می‌مانند و عکس‌هایی به یادگاری می‌گیرند.

مسیر دسترسی به آبشار مارگون

اگر هوای دیدن این منطقه و آبشار بلند بالایش را در سر می‌پرورانید، هم از شیراز و هم از یاسوج می‌توانید به‌سمت مقصد حرکت کنید. اگر از شیراز راهی شدید به سپیدان بروید و از آنجا ۱۳۰ کیلومتر که برانید، به مارگون می‌رسید. اگر هم از یاسوج حرکت کردید، هم می‌توانید به سپیدان بروید و هم به‌سمت کاکان، از کاکان هم ۶۵ کیلومتر تا منطه زیبای آبشار راه در پیش دارید. یادتان باشد که همه این راه‌ها هم آسفالت هستند. راه ماشین رو تا حدود ۸۰۰ متری آبشار ادامه دارد و بقیه راه را باید پیاده رفت. به خاطر داشته باشید، مسیر دسترسی به آبشار مارگون در فصل زمستان، گاه به‌دلیل بارش سنگین برف مسدود می‌شود.

بهترین فصل برای بازدید از آبشار مارگون

بهار سرسبزی بی‌نظیری به طبیعت اطراف آبشار مارگون می‌بخشد و در امتداد ریزش جریان آب روی سنگ‌های سبز خزه پوشیده، چشم اندازهای خیره‌کننده‌ای منتظر پذیرایی از شما است. فصل تابستان نیز فرصت مناسبی است، تا از دل هوای گرم محل سکونتتان دل را به نسیم خنکای مملو از قطرات کوچک آب مارگون بسپارید.

آبشار مارگون

عکس از: wikipedia

عکس کاور از: فرزاد افضلی

مطالب مرتبط:

    دیدگاه