زنان، ۲۶ درصد مسافران حمل و نقل شهری تهران

زنان، ۲۶ درصد مسافران حمل و نقل شهری تهران

تیم  کجارو
| شنبه, ۵ تیر ۹۵ ساعت ۲۱:۵۵

در حال حاضر از ۲۰ میلیون سفر شهری روزانه در تهران، ۱۲ میلیون سفر از طریق حمل و نقل عمومی انجام می‌شود که سهم بانوان تهرانی بیش از ۳ میلیون سفر شهری در روز است.

«زهرا لهراسبی‌‌پور» مشاور معاونت ترافیم شهرداری تهران در امور بانوان در حاشیه جلسه‌ی بررسی نحوی اجرای «برنامه جامع عفاف و حجاب در شهر تهران» در ناوگان حمل و نقل عمومی، با بیان این مطلب گفت:

۲۶ درصد از مسافران حمل و نقل عمومی پایتخت را بانوان تشکیل می‌دهند.

وی افزود که با توجه به اعتماد و اطمینان روزافزون خانواده‌ها به وسایل نقلیه‌ی عمومی، امروز حمل و نقل عمومی به انتخاب اول بانوان تهرانی برای انجام سفرهای شهری تبدیل نشده است.

لهراسبی با بیان این که قسمت جلوی اتوبوس‌های تندرو و همچنین سه واگن از هفت واگن هر قطار مترو به صورت اختصاصی به بانوان تخصیص داده شده است، بیان کرد که امروزه با توجه به ایمنی و رفاه ناوگان حمل و نقل شهری، وسایل نقلیه عمومی با استقبال گسترده بانوان تهرانی رو به رو شده و این گروه از شهروندان به مشتریان پر و پا قرص حمل و نقل عمومی تبدیل شده‌اند.

«محمدرضا رضایی‌منش»، مشاور فرهنگی و اجتماعی و مدیر روابط عمومی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران نیز با اشاره به اینکه ناوگان اتوبوسرانی پایتخت روزانه ۴ و نیم میلیون مسافر را جا به جا می‌کند که یک میلیون و ۲۰۰ هزار مسافر یعنی بیش از ۲۷ درصد از آنها را بانوان تشکیل می دهند، گفت که سال گذشته یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون جابه‌جایی در تهران از طریق ناوگان اتوبوسرانی انجام شد که ۳۰ درصد از آن یعنی ۳۹۰ میلیون جابه‌جایی به بانوان اختصاص داشت.

وی با بیان اینکه اجرای طرح تفکیک آقایان از بانوان در اتوبوس‌ها و اختصاص بخش جلوی اتوبوس های BRT به بانوان از جمله اقدامات شرکت واحد به منظور رفاه حال این گروه از شهروندان بوده، تصریح کرد که اتوبوس‌های همسطح با ایستگاه ها در خطوط بی‌آرتی، امکان استفاده بانوان به ویژه بانوان همراه با کودک از اتوبوس را راحت‌تر کرده است.

حسن اشتری معاون فرهنگی و آموزشی سازمان تاکسیرانی تهران نیز با اشاره به اینکه بیش از ۲۷ درصد مسافران تاکسی را بانوان تشکیل می دهند، بیان کرد که در حال حاضر، در ناوگان تاکسیرانی پایتخت نزدیک به ۲۰۰۰ تاکسیران خانم در قالب تاکسی بانوان مشغول به کار هستند که از این تعداد، ۷۰ درصد را زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند که از طریق رانندگی تاکسی، مخارج خانواده های خود را تأمین می کنند.

وی با بیان اینکه از مجموع ۱۶ هزار راننده سرویس مدرسه در تهران، ۷۰۰۰ راننده خانم هستند، گفت:

فعالیت بانوان آموزش‌دیده به عنوان راننده‌ی سرویس مدارس دخترانه منجر به افزایش ایمنی دختران دانش‌آموز و اعتماد و اطمینان خانواده‌ها شده و ضریب امنیت دانش‌آموزان دختر در مسیر رفت و برگشت به مدرسه را به نحو محسوسی ارتقا داده است.

«محمد صائبی» معاون فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره‌برداری متروی تهران در این جلسه با اشاره به اینکه اختصاص یک و نیم واگن در ابتدا و یک و نیم واگن در انتهای هر قطار مترو به بانوان و اجرای طرح تفکیک آقایان از بانوان در واگن‌ها از جمله اقدامات شرکت بهره‌برداری مترو به منظور رفاه حال این گروه از شهروندان بوده، بیان کرد که در حال حاضر، بیش از ۲۵ درصد مسافران مترو را بانوان تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه در شش ایستگاه پر تردد مترو، نسبت به راه‌اندازی اتاق‌های مادر و کودک به منظور رفاه حال مادرانی که به همراه کودکان خود از مترو استفاده می‌کنند اقدام شده، تصریح کرد که در حال حاضر هر ۱۰۲ ایستگاه متروی تهران مجهز به نمازخانه هستند که بخشی از آن به نمازخانه خواهران اختصاص دارد و در این میان، در ۲۴ نمازخانه نماز جماعت اقامه می‌شود.

«مریم قلی‌زاده»، مدیر روابط عمومی و مسئول امور بانوان سازمان پایانه‌های مسافربری تهران نیز در این جلسه با اشاره به اینکه روزانه ۹۴ هزار نفر از طریق چهار پایانه مسافربری به تهران وارد یا از تهران خارج می شوند، اظهار کرد: در مجموع، پایانه‌های پایتخت هر سال میزبان ۳۵ میلیون مسافر هستند که بخش قابل توجهی از آنها را خانواده‌ها، بانوان و دخترانی تشکیل می‌دهند که اتوبوس انتخاب نخست آنها برای انجام سفرهای برون‌شهری است.

وی با بیان اینکه انجام اصلاحات هندسی و مناسب‌سازی فضای پایانه‌های چهارگانه تهران از جمله نورپردازی فضای پایانه‌ها به منظور ایمنی و رفاه بیشتر عموم شهروندان به ویژه بانوان در ساعات شب از جمله اقدامات سازمان پایانه‌هاست، گفت که همچنین فعالیت اتاق های مادر و کودک در هر چهار پایانه پایتخت که سازمان پایانه ها در راه اندازی آنها پیشرو بوده از دیگر اقدامات این سازمان است.

«آزاده دستمزد» مسئول امور بانوان ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران در گزارشی، تسهیلات در نظر گرفته شده از سوی این ستاد به منظور سهولت در مراجعه‌ی بانوان به مراکز معاینه فنی پایتخت را توضیح داد.

رئیس شورای فرهنگی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز با اعلام اینکه ۴۲ درصد از کل بودجه شهرداری تهران در حوزه حمل و نقل عمومی هزینه می‌شود و این موضوع، نشان‌دهنده اهمیتی است که مدیریت شهری برای حوزه مذکور قائل است، اظهار کرد که ناوگان حمل و نقل شهری قبل از این که سازه‌ای خدماتی باشد، ساختاری فرهنگی محسوب می‌شود و با این نوع نگاه، باید به فضای حمل و نقل عمومی به عنوان فضایی فرهنگی نگریست.

منبع ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات