معادن نمک زیرزمینی که میزبان کنسرت ها، مسابقات دوچرخه سواری و عروسی هستند

محسن اصفهانی زاده | سه شنبه, ۸ تیر ۹۵ ساعت ۱۶:۳۰

معادن نمک در سراسر جهان، به غیر از استخراج نمک، می‌توانند مکانی برای برگزاری مسابقات و مراسم، جذب گردشگر و درمان بیماری‌های تنفسی باشند. با کجارو همراه باشید.

در معادن زیبای زیرزمینی نمک، بازدیدکنندگان فضاهایی غارمانند و پهناور و دورنماهایی بی‌مانند را می‌یابند و از هوای نیروبخش و فشرده‌ی این غارها استفاده می‌کنند.

معدن نمک ویلیچکا؛ لهستان

underground salt mines

در معدن نمک ویلیچکا در لهستان، سالانه میلیون‌ها گردشگر به تماشای ده‌ها مجسمه، چلچراغ‌های عظیم و دو کلیسای کوچکی می‌آیند که معدنچیان از دل صخره‌های نمکی آن‌ها را تراشیده‌اند. به کلیسای ساخته شده در این معدن گاه کلیسای جامع نیز می‌گویند که در قرن سیزدهم ساخته شده و نقل شده است که پرنسس کینگا در این مکان حلقه‌ ازدواجش را بر دست و عروسی کرده است.

معادن نمک نیموکُن؛ کلمبیا

underground salt mines

پنج قرن است که معادن نمک نیموکُن، با عمق هشتاد متر، در کلمبیا برای مردم بومی منطقه سودآور بوده؛ ابتدا به عنوان تولیدکننده‌ی باارزش نمک برای حاکمان محلی و امروزه نیز به عنوان یکی از جاذبه‌های برتر توریستی در کشور. در درون این معادن، مجسمه‌ای هزار و ششصد کیلوگرمی به شکل قلب، آبشاری نمک و چشمه‌ آرزوها خودنمایی می‌کند.

کلیسای جامع نمکی زیپاکوییرا؛ کلمبیا

underground salt mines

کلیسای جامع نمکی زیپاکوییرا در مجاورت معدن نیموکُن در کلمبیا قرار دارد. این کلیسای جامع از چهارده معبد کوچک تشکیل شده که یادآور آخرین سفر مسیح مقدس است. در این معدن یک پارک تفریحی هم قرار دارد که بخش‌های مختلفی چون موزه‌ شوراب، یک تالار کنفرانس برای مناسبت‌ها، چندین اثر هنری، یک آب‌انبار و یک معدن واقعی را دربرمی‌گیرد.

معدن آسه؛ آلمان

underground salt mines

ورودی خشک، سرد و زیرزمینی معدن آسه لااقل از سال ۱۹۶۵ انباری برای مواد رادیواکتیو بوده است. کشور آلمان از سال ۲۰۱۳ مشغول جابجایی صد و بیست و شش هزار بشکه‌ی پوسیده در تونل‌های این معدن است که پسماندهای هسته‌ای در آن‌ها نگهداری می‌شده است. هر چند این پروژه بسیار خطرناک بوده از قرار معلوم اثر چندانی هم نخواهد داشت.

معدن نمک پرِید؛ رومانی

underground salt mines

معدن نمک غارمانند پرِید در رومانی صد و شصت متر عمق و ۱/۳ کیلومتر طول دارد و نمکی به عمر حداقل ۵۰۰ سال در آن انبار شده است. درون این معدن، آب‌وهوا فشاری بالا و سنگین دارد. این امر سبب می‌شود این معدن فضایی ایده‌آل برای آنانی باشد که از برونشیت یا آسم رنج می‌برند و برای درمان به آنجا می‌روند.

معدن نمک توردا؛ رومانی

underground salt mines

از دوران باستان به این سو، معدن نمک توردا ذخایر غنی نمکش را، با استخراج از حجره‌های غارمانندش، در اختیار مردم بومی گذاشته است. یکی از محبوب‌ترین این حجره‌ها «اتاق کریواک» نام دارد. در این تالار دستگاهی بدوی قرار دارد که در سال ۱۸۸۱ در آنجا نصب شده و از آن برای بالا بردن صخره‌های نمک به سطحِ زمین استفاده می‌شد. در سال ۲۰۱۰ دولت رومانی درهای این معدن را به روی توریست‌ها گشود، البته پس از آن‌که پنج میلیون یورو روی آن سرمایه‌گذاری کرد.

معدن نمک سوندِرشوزِن؛ آلمان

underground salt mines

معدن قدیمی و ۲۳۰ پایی در سوندِرشوزِن آلمان اکنون بدل به محل مسابقات دوچرخه‌سواری، نشست‌ها، توریسم و حتی کنسرت‌ها شده است، از جمله گروه «ملکه‌های عصر سنگی» در سال ۲۰۰۸ که اتفاقا خیلی هم به فضای اطراف می‌آمد.

معدن سولیگُرسک؛ بلاروس

underground salt mines

معدن نمک سولیگُرسک در بلاروس نیز میزبان کنسرت‌هاست، اما بیشتر به خاطر کلینیک غارشناسی‌اش شهره است که هر ساله بیش از هفت هزار بیمار مبتلا به امراض تنفسی را درمان می‌کند. فضای این غار برای درمان بیماران آسم و برونشیت بی‌نظیر است، چراکه میزان زیادی ناتریوم، کالیوم و یون‌های منیزیم در فضای آن وجود دارد.

معدن نمک پولکُویس- سییِروزویس؛ لهستان

underground salt mines

معدن نمک پولکُویس-سییِروزویس در لهستان امروزه نیز مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و سالیانه پانصد تن نمک از آن استخراج می‌شود. استخراج از این معدن با منفجر کردن محاسبه‌شده‌ی صخره‌های نمکی این معدن صورت می‌گیرد. همچنین در این معدن، در عمق هزار و دویست کیلومتری زمین، صدها تن مس و نقره قرار گرفته است.

معدن نمک خِورا؛ پاکستان

underground salt mines

دومین معدن نمک بزرگ جهان را لشکریان اسکندر کبیر سیصد و بیست سال پیش از میلاد مسیح در پاکستان امروزی کشف کردند. این محل امروزه کاربردی دوگانه دارد؛ بزرگ‌ترین منبع تولید نمک کشور و همچنین جاذبه‌ای توریستی که سالیانه بیش از دویست و پنجاه هزار بازدیدکننده دارد. در این معدن همچنین یک قطار برقی، یک کلینیک درمان بیماری‌های تنفسی و همچنین یک مسجد قرار دارد که کاملا از صخره‌های نمکی ساخته شده است.

منبع allday
برچسب‌ها توریسم معدن

دیدگاه  

    تبلیغات