تالار رودکی کجاست؟

علیرضا کیخا | چهار شنبه, ۲ تیر ۹۵ ساعت ۰۷:۴۵

تالار رودکی کجاست؟ در هجدهمین قسمت از مجموعه گزارش‌های «کجاست» به یکی از مراکز هنری مهم در کشور سری زده‌ایم تا با هم با راه‌های دسترسی به آن آشنا شویم. با کجارو همراه باشید.

معرفی

تالار رودکی نام یک سالن اجرای موسیقی و گروه ارکستر است که در سال ۱۳۴۶ افتتاح شد. در ابتدا به کل مجموعه تالار رودکی و تالار وحدت، نام واحد تالار رودکی اطلاق می‌شد که پس از انقلاب اسلامی به تالار بزرگتر تالار وحدت و تالار کوچک‌تر تالار رودکی گفته می‌شود. سن (محل اجرای موسیقی و نمایش) در تالار رودکی ثابت است و در آن نمایش اجرا نمی‌شود و مخصوص اجرای گروه‌های موسیقی و ارکستر طراحی شده است. قسمت انتهایی آن به اجرای گروه‌های کر و گروه‌های ارکسترال اختصاص دارد. این تالار در سال ۱۳۸۶ به سیستم‌های صوتی و نورپردازی مدرن مجهز شد. در تالار رودکی بیشتر اجرای گروه‌های موسیقی سنتی و ارکستر انجام می‌شود. برای تماشاچیان در دو طبقه صندلی تعبیه شده است، که بلیت‌های طبقه اول گران‌تر از طبقه دوم هستند‌، زیرا دارای دید بهتر و نزدیک‌تری به سن هستند.

roudaki-hall

شب ساز و آواز ایرانی در تالار رودکی

آدرس

تالار رودکی در تهران،‌خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار قرار دارد.

موقعیت تالار رودکی بر روی نقشه

دسترسی

تالار رودکی بین دو ایستگاه مترو فردوسی و تئاترشهر (چهارراه ولیعصر سابق) در خط چهار مترو تهران قرار گرفته است، که البته به ایستگاه تئاتر شهر کمی نزدیک‌تر است. برای رسیدن  به این تالار می‌توانید در این ایستگاه از قطار پیاده شده و پس از خروج از ایستگاه به سمت ضلع شرقی پارک دانشجو رفته و به خیابان استاد شهریار رفته و به تالار رودکی برسید. پس از ورود به مجموعه از کنار دیوار غربی حرکت کنید تا به راه پله و آسانسورها برسید و در طبقه سوم به تالار رودکی خواهید رسید. همچنین اگر قصد استفاده از اتوبوس و مترو را دارید می‌توانید در این لیست با انتخاب ایستگاه تئاتر شهر (چهارراه ولیعصر سابق) از اتوبوس‌هایی که در این مسیر تردد می‌کنند باخبر شوید. از جمله این خطوط می‌توان به خطوط ‌BRT میدان آزادی - تهرانپارس و راه‌آهن - تجریش و راه‌آهن - پارک‌وی اشاره کرد. کافی‌ست در چهارراه ولی‌عصر از قطار پیاده شده و طبق مسیر یاد شده در بالا حرکت کنید.

roudaki-hall

استاد حسین علیزاده در جایگاه تماشاچیان تالار رودکی، شب ساز ایرانی ۹۴

تالار رودکی از بدو تاسیس تاکنون شاهد اجراهای زیادی بوده و هست که هرکدام دارای ارزش بالایی در هنر موسیقی ایران هستند. در قسمت کافه این تالار در هنگام زمان استراحت در اجراها نوشیدنی گرم و خوراکی‌هایی مانند کیک و شکلات ارائه می‌شود. بسیاری از اساتید بزرگ موسیقی کشورمان کار خود را از این تالار زیبا و به یادماندنی آغاز کردند و هنوز هم گاهی به آن سر می‌زنند و اجراها را در آن دنبال می‌کنند و همواره از این تالار و خاطراتی که در آن داشته و دارند، به نیکی یاد می‌کنند. اگر شما هم از اجراهای این تالار خاطره‌ای دارید آن را با کجارو و خوانندگان ما در میان بگذارید.

دیدگاه  

    تبلیغات