بهره‌برداری از هزار هکتار جنگل‌کاری در حاشیه شهر تهران

بهره‌برداری از هزار هکتار جنگل‌کاری در حاشیه شهر تهران

مینا داودی
| شنبه, ۲۹ خرداد ۹۵ ساعت ۱۰:۳۰

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران از بهره برداری از یک هزار هکتار جنگل کاری اطراف شهر تهران خبر داد و گفت: سرانه فضای سبز برون شهری به ازای هر نفر به ۲۴ مترمربع افزایش یافته است.

علی محمد مختاری در نشست خبری افتتاح پروژه‌های درختکاری سال ۱۳۹۴، اظهار داشت: بوستان‌ها و فضاهای سبز شهری از اهمیت استراتژیکی در جامعه برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه با توجه به اهمیت این مقوله سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران اقدام به راه اندازی کمپین هر تهرانی یک درخت کرده است، افزود: یک روز بعد از نشستی که مقام معظم رهبری با همه دست اندرکاران حوزه فضای سبز و محیط زیست کشور در ۱۷ اسفند سال ۹۳ داشتند، قالیباف به مردم قول داد که بوستان بزرگ یاس را در راستای منویات رهبری تا ۱۳ فروردین ۹۴ آماده خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران تصریح کرد: از ۲۱ اسفند سال گذشته اراضی محور شمال بزرگراه شهید بابایی در اختیار شهرداری قرار گرفت و کمتر از ۲۴ ساعت جنگل کاری بوستان یاس فاطمی آغاز شد و آن را برای روز طبیعت آماده کردیم.

وی ادامه داد: امسال نیز هزار هکتار در راستای توسعه جنگل‌کاری اطراف شهر تهران در روز درختکاری افتتاح خواهد شد که بخش‌هایی از آن در اراضی بوستان یاس و شمال جاده لشگرک قرار دارد.

مختاری با بیان اینکه اراضی استحکامات بالاتر از باشگاه طلائیه به وسعت ۱۲۰ هکتار نیز آزادسازی شده است و پروژه آن هفته آینده به بهره برداری می‌رسد، گفت: بیش از ۱۲۰۰ کارگر در دامنه جنوبی البرز فعالیت کردند تا این پروژه هزار هکتاری آماده بهره برداری شود.

وی در ادامه اظهارات خود گفت: سرانه فضای سبز به ازای هر نفر ۹ متر بود اما امروز این میزان را به ۱۶ متر مربع در بخش درون شهری افزایش داده‌ایم. در بخش برون شهری نیز ۳۸ هزار و ۷۰۰ هکتار جنگل کاری انجام داده‌ایم که سرانه برون شهری را به ۲۴ متر مربع به ازای هر نفر افزایش داده است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران با اشاره به اینکه تا پایان برنامه ۵ ساله دوم شهرداری طرح ۵۰ هزار هکتاری کمربند سبز شهر تهران تکمیل خواهد شد، گفت:

جنگل کاری حاشیه بزرگراه‌ها را به ۳۰۰ کیلومتر افزایش داده‌ایم و حتی در بزرگراه حکیم و پل کاروانسرای سنگی که پروژه‌های آنها هنوز به اتمام نرسیده نیز ایجاد فضای سبز را به اتمام رسانده‌ایم.

وی تصریح کرد: سازمان پارک‌ها با همکاری سازمان فرهنگی شهرداری تهران برنامه‌ای در دستور کار دارد که براساس آن ۲۳ هزار درخت به نام ۲۳ هزار شهید کاشته می‌شود علاوه براین طی تعاملی که با مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) صورت گرفته ۲۴ هزار اصله درخت به این سازمان ارسال شده است تا در محوطه بهشت زهرا کاشته شود.

مختاری با اشاره به اینکه ایجاد فضای سبز شهر آفتاب و توسعه فضای سبز محله هرندی دو پروژه مهم سازمان پارک‌ها محسوب می‌شود، گفت: به گفته قالیباف شناسایی شهر تهران باید از جنوب آن صورت بگیرد، در این راستا ۴ بوستان به مساحت ۳۵ هکتار در محله شوش درختکاری شده و توسعه یافته است.

وی با بیان اینکه کمتر از دو ماه است که توسعه فضای سبز شهر آفتاب را آغاز کرده ‌ایم گفت: از همه سفرای کشورهای خارجی دعوت کرده‌ایم تا در مراسم غرص نهال در شهر آفتاب حضور پیدا کنند.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران به شناسنامه باغات اشاره کرد و گفت: براساس قولی که به شورای شهر داده بودیم و در راستای حفظ باغات شناسنامه دار کردن آنها در دستور کار قرار گرفته این درحالی است که کد الکترونیکی و پلاک‌کوبی بسیاری از درختان را از سال گذشته آغاز کرده‌ایم و اگر اعتبار مورد نیاز در اختیارمان قرار گیرد تا سه سال آینده آن را به اتمام می‌رسانیم.

وی گفت: شناسنامه فضای سبز خصوصی و نیمه خصوصی نیز در دستور کار قرار دارد و تا پایان سال شناسنامه باغات تکمیل خواهد شد.

منبع تسنیم
برچسب‌ها جنگل تهرانگردی

دیدگاه  

    تبلیغات