گوبکلی تپه ، قدیمی ترین پرستشگاه جهان در ترکیه

محبوبه رستمی | سه شنبه, ۲۵ خرداد ۹۵ ساعت ۱۵:۴۵

بشر از دیرباز تاکنون با توجه به نیازهای روحی و معنوی خود پرستشگاه‌های مختلفی را با توجه به مذهب‌های گوناگون ساخته است. درست است که تعدادی از این پرستشگاه‌های قدیمی از بین رفته‌اند اما همان تعداد باقی‌مانده  رازها و شگفتی‌های زیادی را با خود به همراه دارند. گوبکلی تپه در کردستان ترکیه و نزدیکی مرز سوریه از این دست نقاط است. در ادامه با کجارو همراه باشید تا این شاهکار تاریخی را بیشتر بشناسیم.

گوبکلی تپه یک مکان باستان‌شناسی است که در حدود ۱۰ کیلومتری شانلی‌اورفه واقع در جنوب ترکیه توسط تیمی به سرپرستی کلاوس اشمیت کشف شد. قدمت این سازه‌ی عظیم سنگی حجاری شده که قدیمی‌ترین نیایشگاه شناخته شده‌ی جهان نیز محسوب می‌شود به حدود ۱۱,۰۰۰ سال پیش باز می‌گردد.  عجیب اینکه این پرستشگاه توسط انسان‌های ماقبل تاریخی ساخته شده است که هنوز ابزارهای فلزی و حتی سفالی را توسعه نداده بودند(لازم به ذکر است که سازه‌های باستانی همچون استون‌هنج در ویلتشایر انگلستان تاریخی تنها به قدمت ۶,۰۰۰ سال دارند).گفته‌ها حاکی از دو دوره مراسم مذهبی است که در تاریخی بین هزاره‌های دهم تا هشتم پیش از میلاد استفاده می‌شده است. در طی اولین مرحله (نوسنگی پیش از سفال A)، دایره‌های عظیمی از ستون‌های  T شکل سنگی  ساخته شدند. امروزه بیش از ۲۰۰ ستون در حدود ۲۰ حلقه از طریق بررسی‌های ژئوفیزیکی شناخته شده‌اند. هر ستون معمولاً تا ۶ متر ارتفاع و بین ۷ و ۱۰ تن وزن دارد. این ستون‌ها همچنین در فاز دوم (نوسنگی پیش از سفال B) به بندگاه‌هایی مجهز شده بودند که بستر سنگ را قطع می‌کردند. ستون‌های نصب شده کوچکتر هستند و در اتاق‌های مستطیل شکل با کف جلا داده شده با آهک قرار دارند. این مکان پس از دوره‌ی نوسنگی پیش از سفال B متروک شد، به طوری که سن جوان‌ترین سازه‌ی آن به دوران کلاسیک (آغاز از حدود سده‌ی ۷ پیش از میلاد تا سده‌ی ۷ پس از میلاد) اروپا باز می‌گردد

هدف از ساخت این سازه‌ها هنوز به وضوح مشخص نیست. حفاری‌ها زیر نظر مستقیم کلاوس اشمیت آلمانی از سال ۱۹۹۶ تا زمان مرگش در سال ۲۰۱۴ ادامه یافت. اسمیت اعتقاد داشت که این پناهگاه‌های دوران نوسنگی اولیه بوده است. تاریخ اولیه این ایده را به وجود آورده است که کشاورزی منجر به ایجاد تمدن شد پس محققان فکر می‌کنند زمانی که شکارچی-گردآورنده‌ها (جامعه‌ای که اصلی‌ترین روش معیشت آن تغذیه‌ی مستقیم از گیاهان خوراکی و حیوانات حیات وحش است) در یک جا مستقر شدند و شروع به پرورش محصولات کشاورزی کردند، مواد غذایی کافی امکان سازماندهی جوامع پیچیده را در اختیار مردم گذاشت.  از طرف دیگر نیروی کار مورد نیاز برای ساخت دیوارها، انسان‌ها را جهت توسعه‌ی کشاورزی به عنوان راهی برای فراهم آوردن مواد غذایی قابل پیش بینی و شاید نوشیدنی مورد نیاز کارگران تحت فشار قرار داد.

گوبکلی تپه

در وسط هرکدام از محوطه‌های به جا مانده دو ستون بلند T شکل قرار دارد که روی آن‌های اشکالی به شکل بازو، دست و لُنگ (تکه پارچه‌ای که در گذشته برای پوشیدن آلت تناسلی استفاده می‌شد) حجاری شده است. بزرگ‌ترین ستون بیش از ۱۶ تن وزن دارد، بنابراین تراشیدن آن‌ها و حملشان از یک معدن سنگ نزدیک به این مکان هم چالشی بزرگ بوده است که نیاز به صدها نفر نیروی کار و غذای کافی برای تغذیه آن‌ها داشت. در هر حال باستان‌شناسان هنوز در حال پیدا کردن شواهدی دال بر زندگی و سکونت در گوبکلی تپه هستند. طبق یکی از حدس‌های اخیر، این مکان محلی برای تجمع مذهبی بوده است. مکان مذکور روی نوک قله‌ای کاملا خشک با چشم اندازی مشرف به کوه‌های اطراف و دشت‌های جنوبی قرار دارد.

گوبکلی تپه

جنز نوتروف، عضو موسسه‌ی باستان‌شناسی آلمان که در این محل کار می‌کند می‌گوید:

در آن زمان مردم تمایل داشتند تا برای تازه نگه داشتن و تبادل خزانه‌ی ژنی با همدیگر ملاقات کنند، بنابراین تجمع آن‌ها در چنین مکانی تصادفی نیست.

در حقیقت، نسخه‌های کوچک‌تری از  ستون‌ها به همراه نمادها و معماری حک شده در ستون‌های گوکلی تپه در سکونتگاهی واقع در حدود ۲۰۰ کیلومتری آن پیدا شده‌اند. می‌توان این‌گونه در نظر گرفت که گوبکلی تپه یک کلیسای جامع و دیگر نقاط مانند کلیساهای محلی بوده‌اند، احتمالاً شکارچی-گردآورنده‌ها مسافت‌هایی طولانی را برای ملاقات، عبادت و کمک به ساخت ساختارهای یادبود جدید و همچنین برپایی مهمانی‌ها برای نمایش ثروتشان سفر می‌کردند.

طبق گفته‌ی نوتروف، ظاهر این مهمانی‌های ساده‌ترین توضیح برای جذب نیروی کار جهت ساختن محوطه‌ها و دیوارها است.

یافته‌های بیشتر نشان می‌دهد، زمانی که این محوطه‌های سنگی ساخته می‌شدند، درون آن‌ها با خاک، سنگ و استخوان حیوانات پر می‌شد. در طی قرن‌ها، همچنین سازه‌های جدیدی در بالای خاکریز مصنوعی ساخته شد. مخروبه‌های این سازه‌ها شامل ده‌ها هزار استخوان شکسته‌ی حیوانات از جمله غزال‌ها و نیاگاو‌ها (گونه‌ای گاو وحشی که امروزه نسلش منقرض شده) است. همچنین می‌توان یک مخزن بزرگ سنگی پیدا کرد که می‌تواند بیش از ۴۰ گالون مایع را درون خود نگه دارد.

گوبکلی تپه

تا کمتر از یک دهه قبل، برای دسترسی به این مکان باید از مسیری پر از دست‌انداز و خاکی عبور می‌کردید، امروزه  اما سرمایه گذاری‌های صورت گرفته، گوبکلی تپه را به عنوان یک جاذبه‌ی توریستی مشهور به شهرت رسانده است. خوشبختانه در حال حاضر تور اتوبوس‌هایی برگزار می‌شود که گاهی صدها نفر را همان برای بازدید از این محل هدایت می‌کنند و آژانس‌های گردشگری ترکیه هم تورهای متنوعی را ترتیب می‌دهند. همچنین در نزدیکی شهر اورفا در چند سال اخیر، یک فروشگاه هدیه، محلی بزرگ برای پارکینگ و بزرگ‌ترین موزه‌ی باستان‌شناسی ترکیه افتتاح شده است که می‌توانید از تماشای آثار مکشوفه در آن لذت ببرید. با این وجود در یک سال اخیر، بر اثر ناآرامی‌ها و جنگ در سوریه، میزان حضور گردشگران در این مکان بسیار کاهش یافته است.

دیدگاه