یک شطرنج‌ غول پیکر با جلیقه نجات مهاجران ساخته شد

تیم  کجارو
یکشنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰
یک شطرنج‌ غول پیکر با جلیقه نجات مهاجران ساخته شد

شطرنج غول‌پیکری به نام «شطرنج جهان» با استفاده از جلیقه نجات مهاجران و کاغذهای باطله توسط یک یونانی خوش‌ذوق در جزیره‌ای در یونان ساخته شده است.

«لِسبُس» جزیره کوچکی در یونان است که هزاران مهاجر با قایق‏ به اینجا می‌‏رسند، و بسیاری که نمی‎رسند، سفرشان بی‌پایان است و تنها جلیقه‏‌های نجاتی از آن‏‌ها بر جا می‎ماند که به ساحل این جزیره می‎رسد.

شطرنج با جلیقه نجات

این جلیقه‌‏ها حالا برای خلق شطرنجی غول‌پیکر به نام «شطرنج جهان» استفاده شده است که «فرنیکی تامپارلی» آن را ساخته و دانشگاه Aegean یونان از طرح او حمایت کرده است. او موادی سمبلیک را دست‌مایه خلق اثری سمبلیک کرده تا مسئله‌ای را نشان بدهد که به بخشی از زندگی روزمره مردم این جزیره تبدیل شده است. سیل مهاجرانی که به ویژه پس از اوضاع چند سال اخیر خاورمیانه به یونان می‏‌آیند تا بتوانند در اروپا زندگی تازه‌‏ای را شروع کنند.

شطرنج با جلیقه نجاتمهره‏‌های این شطرنج‎ بیش از یک متر طول دارند و با کاغذهای باطله‌ی دانشجویان و جلیقه‌‏های نجات مهاجران ساخته شده‌اند. جلیقه‎های نجات با کمک گروهی از داوطلبان از سراسر جزیره جمع شده تا «مهاجرت» را نشان بدهد. مهاجرتی که یکی از بزرگترین مهاجرت‌‏های تاریخ است و در سکوت رخ می‏‌دهد و این جلیقه‏‌ها، شاهدان خاموش آن هستند.

«فرنیکی تامپارلی» طراح شطرنج غول‌پیکر می‌گوید:

یونان یکی از کشورهایی است که دروازه‌ی ورود مهاجران و مقصد اولیه هزاران مهاجر به اروپا و کشورهایی چون سوئد و آلمان است. بسیاری از مهاجران خود را به ترکیه می‎رسانند و سپس با قایق عازم جزایر یونان می‎شوند. سفری که سالانه صدها نفر را به کام مرگ می‏‌کشاند. بیشتر این سفرها برای دور ماندن از چشم مرزبان‏‌ها، معمولا در شب و با قایق‌های کوچک و پر از مسافر انجام می‎شود. برخی از قایق‎ها به دلیل شرایط بد آب و هوا و یا قدیمی‌بودن غرق می‎شوند، گاهی هم مقامات مرزی مردم را مجبور به بازگشت اجباری می‎کنند، در نتیجه آن‌ها را در وضعیت خطرناکی قرار می‎دهند و این عوامل جان بسیاری از مهاجران را می‏‌گیرد.

از حروف و شماره‌هایی که روی قایق‌های مهاجران بوده برای ساخت صفحه شطرنج استفاده شده است.

شماره های روی جلیقه نجات

منبع ایسنا
برچسب‌ها جزیره توریسم

دیدگاه