دومین روز ماراتون، گزارش کجارو از روز دوم هاکاتریپ شیراز

بهداد خسور | پنجشنبه, ۱۳ خرداد ۹۵ ساعت ۰۰:۰۱

روز دوم هاکاتریپ شیراز به پایان رسیده و حالا شرکت‌کنندگان خود را برای روز پایانی این رویداد آماده می‌کنند. با کجارو همراه باشید تا از اخبار و اتفاقات روز دوم مطلع شوید.

اکثر تیم‌های شرکت کننده با شروع روز دوم می‌دانستند که دوست دارند روی کدام‌ یک از سه چالشی که توسط تیم برگزارکننده برای آن‌ها در نظر گرفته شده بود کار کنند. امروز روز دوم رقابت نفس‌گیر بین ۱۶ تیم شرکت‌کننده بود و تیم‌ها دیگر باید ایده‌پردازی را به پایان می‌رساندند تا سراغ جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز و نوشتن کدهای برنامه بروند. البته امروز تیم‌ها تنها نبودند و مربیان با تجربه‌ای به آن‌ها ملحق شده بودند تا با حضور در محل برگزاری هاکاتون روی کار تیم‌ها نظارت داشته باشند و با بررسی کدهای نوشته شده و شنیدن ایده‌های تیم‌ها، به آن‌ها کمک کنند تا برای ارائه‌ی پایانی، محصول کامل‌تری بسازند.

hackatrip-shiraz

hackatrip-shiraz

علی بابا به‌عنوان حامی این ماراتون مربیان با تجربه‌ای را که در زمینه‌های مختلفی مثل iOS، اندروید و PHP و دیگر زمینه‌های برنامه‌نویسی تخصص کافی داشتند به محل مسابقات فرستاده بود تا از نزدیک روی کار تیم‌ها نظارت داشته باشند. مربیان در فواصل زمانی مشخص به تیم‌ها سرکشی می‌کردند تا از نحوه‌ی پیشرفت کار آن‌ها روی چالشی که انتخاب کرده بودند مطلع شوند و ایده‌های آن‌ها را به چالش بکشند تا از این راه به آن ها کمک کنند محصول بهتری ارائه بدهند.

hackatrip-shiraz

آقای ایمان قصر فخری به‌عنوان یکی از مربیان فنی فعال در زمینه‌ی توسعه‌ی وب و PHP، پس از بررسی کار تیم‌ها معتقد بودند که بار فنی این دوره از هاکاتریپ در حد قابل قبولی قرار دارد، اما به عقیده‌ی ایشان به علت آشنایی کم شرکت‌کنندگان با نیاز بازار گردشگری، تیم‌ها اندکی در گردشگری ایده‌پردازی مشکل دارند. البته از نظر آقای قصر فخری این آشنایی کم با صنعت گردشگری به علت دید خارج از میدانی تیم‌ها نسبت به بازار این رشته می‌تواند به تولید ایده‌های خوب هم منجر بشود.

hackatrip-shiraz

خانم سمیرا نصیری و آقای امیر سپهرم هم به‌عنوان مربیان متخصص در زمینه‌ی iOS در هاکاتریپ شیراز حاضر هستند. صحبت‌های این دو نفر نشان می‌داد تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند که تیم‌ها را از رسیدن به یک مسیر واحد دور و به هر تیم کمک کنند که راه‌حل متمایزی برای روبرو شدن با چالش‌های انتخابی خود به دست بیاورند. نکته‌ی جالب صحبت با این دو مربی این بود که در هاکاتریپ شیراز تیم‌هایی هستند که حتی بیش از یک بار سابقه‌ی حضور در هاکاتون‌ها را داشته‌اند و این به دلیل سابقه‌ی کم برگزاری هاکاتون در ایران بسیار جالب توجه است. خانم نصیری معتقدند تیم‌های باتجربه خیلی سریع‌تر راه خود را برای رسیدن به محصول نهایی پیدا کرده‌اند و در حال حاضر با سرعت بهتری به سمت هدف تعیین شده حرکت می‌کنند. طبق گفته‌های آقای سپهرم خیلی از تیم‌ها، تا میانه‌ی روز دوم هنوز به بحث کد نویسی برنامه‌ نرسیده بودند و همچنان روی ایده‌پردازی مشکل داشتند.

hackatrip-shiraz

پوریا کندری هم به‌عنوان یکی از مربیان و برگزارکنندگان این ماراتون از دیروز در محل برگزاری حضور داشت و چیزی که بیشتر از همه برای او جالب بود حضور ۵ تیم از شهرستان بوشهر در هاکاتریپ شیراز است. طبق صحبت‌های ایشان اکثر تیم‌ها تا این لحظه در نظر دارند روی چالش اول این ماراتون که مربوط به سیستم رزرواسیون هتل‌ها است کار کنند و فقط یک تیم چالش سوم را انتخاب کرده است.

hackatrip-shiraz

دومین روز هاکاتریپ شیراز که از ساعت ۸ صبح با صرف صبحانه آغاز شده بود تا ساعات پایانی شب ادامه داشت و تیم‌ها در ساعات پایانی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشتند. فردا هم تیم‌ها از اولین ساعات روز فرصت دارند که روی ایده‌های خود کار کنند و حدود ساعت ۵ بعد از ظهر فردا، پنج‌شنبه، باید محصول نهایی را به تیم برگزارکننده تحویل بدهند. داوران و مربیان هم از فردا کدهای نوشته شده توسط تیم ها را بررسی می‌کنند تا در تصمیم‌گیری نهایی برای انتخاب تیم برنده آماده بشوند. 

دیدگاه  

    تبلیغات