نمک آبرود ، آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

عماد جعفری | چهار شنبه, ۱۲ خرداد ۹۵ ساعت ۲۰:۰۰

نمک آبرود، با زیبایی‌های طبیعی، چشم‌اندازهای بصری زیبا و امکانات رفاهی و تفریحی بی‌نظیر خود یکی از بهترین مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران است. تله کابین نمک آبرود، تنها در ۱۲ دقیقه شما را به قله کوه مدوبن می‌رساند. با کجارو همراه باشید.

شهرک گردشگری نمک آبرود که در دوازده کیلومتری غرب چالوس واقع شده قسمتی از سرزمین سر سبز مازندارن را با وسعت تقریبی ۶۵۰ هکتار در بر می‌گیرد. حد شمالی این اراضی را دریای خزر و حد جنوبی آن را ارتفاعات مدوبن (از ارتفاعات سلسله جبال البرز) تشکیل می‌دهند.

مقالات مرتبط:

وجود پارک‌های جنگلی بنفشه و شمشاد در قسمت شمالی شهرک نمک آبرود با وسعت تقریبی ۲۰۰ هکتار مناظر بدیعی را در این قسمت از اراضی به وجود آورده است. ضمن آنکه در جنوب این اراضی دامنه کوه مدوبن به صورت جنگلی فشرده و با چشم‌اندازهای بصری فوقالعاده آرام گرفته است.

نمک آبرود

طرح اولیه شهرک نمک آبرود به وسیله مهندسین مشاور داض، چرخاب و هوارد همفری تهیه شده است. در گزارش هوارد همفری فرض بر این بوده است که جاده چالوس – رامسر منطقه را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌کند که بخش جنوبی جاده اختصاص به ویلاسازی داشته و بخش شمالی آن هتل‌ هایت و قسمت پیشنهادی مارینا و تأسیسات مربوطه و مجتمع آپارتمانی را شامل می‌شده است.

نمک آبرود

جنگلهای مازندران یکی از منابع مهم ثروت کشور به حساب می‌آیند، این جنگلها در اعتدال هوا و تنظیم جریان رودها نقش داشته و از لحاظ صنعتی نیز بسیار حائز اهمیت‌اند. مساحت جنگل‌های مازندران حدود یک میلیون و نیم هکتار برآورد شده که غالبا از درختان پهن برگ تشکیل یافته و از سایر جنگلهای ایران کاملا متمایزند.

نمک آبرود

عواملی چون دریای خزر و کوهستان البرز سبب شده‌اند که در دامنه شمالی این رشته کوه‌ها پوشش گیاهی انبوهی پدید آید، به طوری که در بعضی از نواحی دست انسان بدان نرسیده است. این پوشش گیاهی در آب و هوای استان مازندران نقش بسیار مهمی دارد. در ارتفاعات بیش از ۲۵۰۰ متر از سطح دریا به علت سرمای زیاد جنگل وجود ندارد. جنگلهای مرطوب دامنه‌های شمالی البرز در مشرق به جنگلهای مینودشت و گلستان متصل می‌شوند.

نمک آبرود

در منطقه نمک آبرود به علت دوری از دریای خزر و کاهش رطوبت، نوع درختان و سیمای جنگلی تغییر می‌کند. در جنگلهای نمک آبرود انواع درختان جنگلی یافت می‌شود که اهم آنها عبارتند از:

بلند مازو و ممرز (در ارتفاعات میان بند)، آزاد (در ارتفاعات متوسط)، انجیلی (در ارتفاعات خیلی کم)، توسکا (در دره‌های مرطوب و کناره‌های جویبارها)، شمشاد که درختان آن همیشه سبزند (در میان بند)، افرا، نمرا، نارون (ملج یا اوجازبان گنجشک (ون)، شاه بلوط و راش... (جنگلهای راش اهمیت اقتصادی ویژه‌ای دارند).

آب و هوای نمک آبرود

به طور کلی جلگه مازندران در شمال ایران دارای آب و هوای معتدل و مرطوب معروف به آب و هوای معتدل خزری است. عوامل مؤثر در آب و هوای نمک آبرود عبارتند از: وجود کوه‌های البرز، جهت قرار گرفتن آنها، ارتفاع مکان، نزدیکی به دریا، پوشش گیاهی، بادهای محلی، عرض جغرافیایی و پیش آمدن توده هوای شمالی و غربی، که در بین عوامل فوق نقش کوه‌ها و دریای خزر و بادها بیش از سایر عوامل است.

به طور کلی دو جریان هوا در منطقه نمک آبرود تأثیر می‌گذارد:

جریان اول، هوایی که از شمال و شمال شرقی از سیبری به طرف مازندران می‌آید و این توده در زمستان باعث سردی هوا و ریزش برف و باران شده و در تابستان به ندرت وزیده و سبب خنکی هوا می‌شود.

جریان دوم، بادهای غربی که از طرف اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه وزیده، که در زمستان باعث ریزش باران شده و در تابستان بر رطوبت هوا می‌افزاید و همچنین باعث شرجی شدن آن می‌شود.

البته بادهای محلی معروفی نیز از جمله باد سورتوک (sortock) (از سیبری در زمستان) باد خوش آباد دره نور، (اوزروا) گیل وا، باد سام به منطقه نمک آبرود می‌وزند. با توجه به عوامل مختلفی که در آب و هوای این استان اثر دارند، سه نوع آب و هوا در این منطقه وجود دارد که عبارتند از: معتدل جلگه‌ای، کوهستانی و معتدل سرد.

طرح شهرک نمک آبرود

در سال ۱۳۶۴ برای بخشی از محدوده اراضی نمک آبرود طرح توسعه تهیه شد. این طرح بر اساس ساختار شبکه اصلی خیابان‌های موجود شکل گرفته که متشکل از یک حلقه اصلی و خیابان‌های ارتباطی فرعی است. حلقه اصلی به قطعات مسکونی پیوند می‌خورد.

مناطق مسکونی شهرک نمک آبرود، یعنی محله‌های پنجگانه یاد شده دارای مساحتی بالغ بر ۲۳۰ هکتار هستند. محله شماره چهار در جنوب محله شماره یک قرار دارد. محله پنج نیز در گوشه جنوب شرقی و در منتهی الیه جنوبی شهرک نمک آبرود قرار گرفته است. محله‌های یاد شده هر کدام دارای یک مرکز محله هستند که خدمات مرکز محله‌ای در این مراکز پیش بینی شده است. این مراکز به نحوی طراحی شده تا ارتباط مستقیم سواره با مرکز شهرک برقرار باشد.

نمک آبرود

نمک آبرود

نمک آبرود

بر اساس طرح جامع و تفضیلی ساخت شهرک توریستی – تفریحی نمک آبرود، مساحتی بالغ بر ۲۲۰ هکتار جهت اقامت دائمی و فصلی جمعیتی بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر از ساکنان اختصاص داده شده است.

مشخصه‌های معماری با انواع مختلف طرحها جهت ویلاها و ساختمان‌های دو طبقه و بلند مرتبه پیشبینی شده است.

تله کابین نمک آبرود

در حاشیه جنوب شرقی شهرک نمک آبرود، مرتفع‌ترین تله کابین کشور، قراردارد. این تله کابین نمک آبرود در سال ۱۳۷۲ با تلاش کارشناسان ایرانی احداث و به بهرهبرداری رسیده است. تله کابین نمک آبرود بازدیدکنندگان را در مدت ۱۲ دقیقه در ارتفاع ۹۷۰ متری به قله کوهستان مدوبن با اشراف بر منظره زیبای پانورامای جنگل و دریای خزر می‌رساند.

نمک آبرود

جاذبه‌های تفریحی نمک آبرود

دریاچه مصنوعی با پدالو، زمین تنیس، پیست دوچرخه سواری خانمها و آقایان، زمین اسکیت، پاور هنگ گلایدر و اسکای واکر، شهر بازی نمک آبرود، پرواز با هواپیمای دو نفره، مراکز خرید، رستوران‌ها، غرفه‌های بوتیک لباس و صنایع دستی، فرش، لباس‌های چرم، عکاسی، آرایشگاه و سرانجام مرکز تفریحی ساحل دریا را می‌توان از میان دیگر امکاناتی نام برد که شما می‌توانید در آن لحظات مفرحی را تجربه کنید.

نمک آبرود

مسیر دسترسی به نمک آبرود

از هر کجای ایران که هستید، خود را به جاده چالوس رسانده و مسیر خود را تا رسیدن به چالوس ادامه دهید. پس از آن با طی مسیر ۱۳ کیلومتری چالوس - نمک آبرود به این شهرک گردشگری زیبا خواهید رسید.

نمک آبرود

بهترین فصل برای سفر به نمک آبرود

چالوس، در تمامی چهار فصل سال، تعطیلات پر گردشگری را پشت سر می‌گذارد، اما اگر بنا باشد زمانی برای سفر به نمک آبرود پیشنهاد کنیم بهار و تابستان پیش از سایر فصل‌ها خودنمایی می‌کنند.

دیدگاه