جاذبه های گردشگری روی دیوار

تیم  کجارو
پنجشنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰
جاذبه های گردشگری روی دیوار

گروه «مشکین‌شهر ما» با حضور علاقه‌مندان به زیبایی و سامان شهری و متخصصان در رشته‌های گوناگون در حرکتی مردمی به زیباسازی معابر عمومی با تصاویری از جاذبه‌های گردشگری در سطح مشکین‌شهر اقدام کرده‌اند.

«ایرج مؤذن زاده» مدیر گروه مردم‌نهاد «مشکین‌شهر ما» در رابطه با زیباسازی معابر عمومی در سطح مشکین‌شهر گفت:

این تشکل یک گروه صرفا رنگ‌آمیزی یا یک گروه هنری صرف نیست، بلکه گروهی است که از اجتماع متخصصان و تحصیلکرده‌های رشته‌های گوناگون شکل گرفته و هدف عمده‌اش آسیب‌شناسی و رفع معایب و نابسامانی‌های شهری، جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی در حوزه اختیارات شورا و شهرداری مشکین‌شهر است.

وی ادامه داد که گروه نقاشی فقط زیرمجموعه‌ای از گروه اصلی بوده و به صورت اقتضایی و با توجه به آلودگی‌ها و دیوارنویسی‌های انبوه پس از انتخابات مجلس دهم تشکیل و با رنگ‌آمیزی و نقاشی‌های دیواری اقدام به پوشش این آلودگی‌ها کرده است.

دیوار گردشگری

او با اشاره به تاثیری که این حرکت خودجوش مردمی در فرهنگ‌سازی شهری داشته است گفت: که علیرغم وجود سازمانی مانند شهرداری، این حرکت در مخاطب احساس مسئولیت ایجاد کرده و مردم را به تأمل واداشته است.

وی در ادامه با تاکید بر این‌که گردشگری به عنوان صنعتی خدماتی و انسان‌محور، نباید از نقش سازنده مردم برای توسعه غافل بماند، بیان کرد که نگاه به مردم در این صنعت نباید صرف نگاه به مصرف‌کننده باشد و اینکه تنها گروه خاصی از جامعه عهده‌دار تولید و عرضه هستند. باید مردم را در توسعه این صنعت و تصمیم‌سازی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها وارد کرد تا در اجرای برنامه‌ها مشارکت داشته و با مشکلات، موانع و مزایای حاصل از این صنعت به خوبی آشنا شوند. در میان عوامل و عناصر مختلف در توسعه این صنعت، مشارکت مردم باید به عنوان محور و شاخص توسعه در نظر گرفته شود .

مؤذن‌زاده این مشارکت را به ویژه در روستاها و شهرهای کوچک پراهمیت دانست و گفت:

این موضوع به نگاه مسئولان هر منطقه اعم از دولتی و خصوصی گره خورده است. جلب مشارکت افراد بومی، به ویژه جوانان منطقه نه تنها به توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی در منطقه کمک قابل توجهی می‌کند، بلکه در این راستا توسعه فرهنگی و آگاهی از ارزش‌های بومی و حس غرور و افتخار را در افراد بومی منطقه تقویت می‌کند.

او ادامه داد که زمانی می‌توان شهر پاکیزه‌ای داشت و شهر خود را آن‌طور که هست معرفی کرد که در ایجاد مالکیت و مسئولیت شهری و شهروندی در افراد یک جامعه موفق باشیم. گروه‌های مردم نهاد، شهرداریها و سایر نهادهای مربوط به حوزه کار و فرهنگ شهری نیز باید با تدوین و اجرای برنامه هایی در امر فرهنگ پاکسازی شهری اقدام کنند تا شاهد تأثیرپذیری مردم از چنین برنامه‌هایی باشیم.

نقاشی‌های رسم شده همگی مربوط به موضوعات مختلف از شناسنامه مشکین‌شهر مانند آثار باستانی منطقه، نمادهای مدرن شهری، طبیت، آبهای گرم معدنی، فرهنگ شهادت، سوغات شهرستان، فرهنگ شهروندی، زندگی عشایری و محلی هستند. مشکین‌شهر یکی از شهرستانهای استان اردبیل در دامنه سبلان قرار دارد. وجود آب‌گرم‌های متعدد و گردشگاه‌های طبیعی و تاریخی همه‌ساله گردشگران بسیار زیادی را از سرتاسر دنیا به سوی این منطقه جذب می کند، به طوری که می‌توان آن را یکی از قطب‌های گردشگری شمال غرب ایران نامید.

مشکین شهر

گروه مردم‌نهاد «مشکین شهر ما» در بهمن ماه ۱۳۹۴ تشکیل شده و تاکنون بیش از ۸۰۰۰۰ متر مربع از دیوارهای شهر را بصورت زیبایی رنگ‌آمیزی کرده و بیش از هزار و سیصد متر مربع نقاشی دیواری داشته است. به گفته مسولان «مشکین شهر ما»، هدف این گروه غیر دولتی آسیب‌شناسی و رفع معایب و نابسامانی‌های شهری، معرفی جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی در حوزه اختیارات شورا و شهرداری مشکین شهر است.

منبع ایسنا
برچسب‌ها دیدنی ها

دیدگاه  

    تبلیغات