مساحت دریاچه ارومیه ۵ برابر افزایش یافت

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۴۵
مساحت دریاچه ارومیه ۵ برابر افزایش یافت

سطح آب دریاچه ارومیه از مساحت ۵۳۵ کیلومتر مربع در سال آبی به بیش از ۲۴۴۵ کیلومتر مربع رسید. همچنین تراز دریاچه ارومیه نیز از ۱۲۷۰/۰۸ به ۱۲۷۰/۹۶ (در تاریخ ۲۹ فروردین ۹۵) رسید.

بارندگی‌های رخ داده در سال آبی ۹۵-۹۴ باعث شده سطح آب دریاچه از مساحت ۵۳۵ کیلومتر مربع در سال آبی به بیش از ۲۴۴۵ کیلومتر مربع رسید.

مقایسه روند تغییرات سطح تراز در طی سال‌های گذشته حاکی است که در طی سال آبی ۹۴-۹۳ و ۶ ماهه اول سال آبی ۹۵-۹۴ روند کاهشی سطح تراز آب دریاچه ارومیه متوقف شده و شیب افزایشی ارتفاع آب دریاچه نسبت به سال قبل رخ داده است.

اگرچه روند افزایش آب دریاچه در فصول پاییز تا اواسط بهار در هر سال آبی یک روند طبیعی بوده که با سردشدن هوا و بارش برف و باران ضمن کاهش تبخیر، میزان آبگیری دریاچه افزایش می‌یابد اما بخشی از افزایش آبگیری عرصه اصلی دریاچه در سال آبی اخیر، ناشی از اجرای پروژه‌ها طبق برنامه ستاد احیای دریاچه ارومیه است که قسمتی به اتمام رسیده و بخشی در حال اجرا است.

این پروژه ها شامل لایروبی مصب پنج رودخانه باراندوز، روضه چای، گدارچای، سیمینه‌رود و زولاچای مجموعا به طول ۴۱ کیلومتر و همین طور اتصال دو رودخانه زرین‌رود به سیمینه‌رود مجموعا حدود ۲۵ کیلومتر جهت تسهیل در جریان ورودی به پیکره اصلی آب بوده است.

با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و برآوردهای قبلی انجام گرفته، سطح عرصه آبی دریاچه ارومیه در تاریخ ۹۴/۱۱/۵ برابر با ۱۸۳۵ کیلومتر مربع بوده است، از آن تاریخ تا زمان اخیر یعنی در مدت ۷۲ روزه (از ۱۵ بهمن ۹۴ تا ۲۷ فروردین ۹۵) بارندگی‌های رخ داده در منطقه و روان آب‌های جاری‌شده به‌سمت دریاچه باعث شده مساحت دریاچه به بیش از ۲۵۰۰ کیلومتر مربع برسد. البته پیش‌بینی می‌شود با بارندگی‌های چند روز اخیر در حوضه، میزان سطح تراز دریاچه ارومیه در طی روزهای آینده افزایش پیدا کند.

برچسب‌ها دریاچه

دیدگاه  

    تبلیغات