روانشناسی اعجاب انگیز رزرو هتل

محمد اخلاقی | یکشنبه, ۹ خرداد ۹۵ ساعت ۰۷:۴۵

امروزه صنعت گردشگری نیز همانند دیگر صنایع کاملا علمی شده است. در این میان، آگاهی مشتریان به آنها کمک می‌کند تا از شیوه‌های مدرن تبلیغاتی برندها مطلع شوند و فریب آنها را نخورند. با کجارو همراه باشید تا ترفندهای تبلیغاتی هتل‌ها را بیشتر بشناسید.

ابتدا نویسنده از تجربه‌ی شخصی خودش در این زمینه می‌گوید:

دیروز برای رزرو هتل به وب سایت رزرو آنلاین هتل مراجعه کردم. همیشه برای رزرو هتل‌هایم به همین وب سایت مراجعه می‌کنم. پس از مشخص کردن مقصد و زمان سفر، به صفحه‌ی لیست هتل‌های در دسترس منتقل شدم، جایی که من را دچار دلهره و ترس کرد. به سرعت چشمم کادری را در بالای صفحه دید که در آن نوشته بود ۵۵ درصد اتاق هتل‌های مکان مورد نظر شما رزرو شده‌اند. با پیمایش در صفحه، متوجه شدم هرکدام از هتل‌ها هشدارهایی بارنگ قرمز در کادر خودشان نوشته‌اند. هشدارهایی مبنی بر رو به پایان بودن اتاق‌ها. در صفحه‌ی هتل مورد نظر من هشداری با رنگ قرمز یادآوری می‌کرد که در روز جاری ۱۰ برابر روزهای عادی از این صفحه بازدید شده است و میزان تقاضای ثبت شده رو به افزایش است.

با گشت و گذار بیشتر در صفحه‌ی رزرو، متن‌های قرمز رنگ بیشتری را می‌دیدم که دائما این مسئله را به من یادآوری می‌کردند که اگر کمی تاخیر کنم، ممکن است هتل مناسب مورد نظرم را از دست بدهم و یا حتی بدتر از آن، هیچ هتلی در منطقه‌ی مورد نظرم برای رزرو کردن باقی نماند. این حس آنقدر برانگیزاننده بود که به سرعت به سمت کارت بانکی‌ام رفتم و بین انتخاب‌های موجود، مناسب‌ترین هتل را انتخاب کردم.

booking

انتخاب هتل مناسب توسط افراد معمولا به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی نظیر موقعیت مکانی هتل، تعداد ستاره‌ها، دسترسی آسان به وسایل حمل و نقل عمومی، زیبایی خود هتل و راحتی آن. معمولا اینگونه برداشت می‌شود که ما از بین هتل‌های مختلف، مناسب‌ترینشان را انتخاب می‌کنیم، اما آیا تاکنون فکر کرده‌اید که شما توسط هتل انتخاب شده‌اید؟ شاید بهتر باشد این دیدگاه را بیشتر بررسی کنیم.

بر اساس گزارش مرکز روانشناسی نت افینیتی (NetAffinity)، بسیاری از شرکت‌های هتل داری از روانشناسی رنگ برای جذب مخاطب در اولین گام‌ها استفاده می‌کنند. اما آیا می‌دانید که برند یا نام تجاری هتل‌ها تاثیر بسیار بیشتری بر انتخاب مخاطب دارد؟ در حقیقت یک برند خوب صرف نظر از کیفیتی که ارائه می‌کند تاثیر بسیار زیادی بر انتخاب مخاطب دارد.

hotel

اینطور به نظر می‌رسد که برندهای مشغول در حوزه ی هتلداری، تسلط کاملی بر روانشناسی مخاطب دارند و به خوبی مشتریان را تشویق به استفاده از خدمات خودشان و رزرو هتل‌ها می‌کنند. با در نظر گرفتن این مسئله، در ادامه به سه شیوه‌ی رایج که برندها با بهره گیری از آن مخاطبانشان را جذب می‌کنند، می‌پردازیم. با مطالعه‌ی این متن، می‌توانید تشخیص دهید که آیا تابه حال در دام تبلیغات برندها گرفتار شده‌اید یا نه.

محدود کردن گزینه‌های در دسترس مخاطب

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که مشتریان در هنگام مواجه شدن با لیست محدود برای انتخاب در برابر لیستی بلند بالا، شش برابر بیشتر اقدام به خرید می‌کنند. در حقیقت انتخاب و بررسی بین ۱۰ ویژگی بسیار ساده‌تر از همین انتخاب بین ۱۰۰۰ ویژگی است. به عنوان مصرف کننده، شاید همه‌ی ویژگی‌های مثبت یک هتل را دوست داشته باشید و بخواهید همه‌ی آنها را انتخاب کنید، اما در هنگام زرو کردن قضیه کمی متفاوت می‌شود. هرچه امکان انتخاب ساده‌تر باشد و انتخاب‌های محدودتری داشته باشید، حس بهتری خواهید داشت. برندهای معتبر نیز از این حس درونی مشتریان آگاه هستند. آنها به جای بمباران مخاطب با ارائه‌ی ویژگی‌های پرشمار، سعی می‌کنند با صرفه جویی در وقت و پول، تنها امکانات مهم را به مشتریان معرفی کنند و با همین سادگی در روند ارائه‌ی هتل، مصرف کنندگان را به خودشان جذب کنند.

به منظور انجام این کار، بسیاری از برندهای بین المللی هتلداری، بر چگونگی ارائه‌ی اطلاعات هتل به مشتریان نظارت ویژه‌ای دارند. آنها وب سایتشان را برای افراد غیر عضو بسیار ساده و کاربردی طراحی می‌کنند تا در صورت ثبت نام و عضویت بتوانید اطلاعات جامع‌تری را مشاهده کنید. اطلاعات مرحله به مرحله و تفکیک شده در روند رزرو اتاق به مشتری ارائه می‌شوند. برای دستیابی به هدف ساده سازی، اطلاعات مدیریت شده و به صورت کاربردی به کاربران ارائه می‌شود. به عنوان مثال اطلاعات ارائه شده برای یک مکان ثابت توسط دو سایت booking.com و triporia.com را باهم مقایسه کنید. با یک مقایسه‌ی ساده متوجه خواهید شد که سایت triporia.com بسیار ساده تر و کاربر پسندتر از booking.com طراحی شده است. در سایت booking.com تعداد پیام‌ها آنقدر زیادند که مخاطب را دستپاچه و سردرگم می‌کنند. در حقیقت باوجود امکانات بیشتر، سایت booking.com کاربردپذیری کمتری دارد و مخاطبش را به انتخاب نهایی متمایل نمی‌کند.

ایجاد احساس فوریت برای مخاطب

یکی از تکنیک‌های رایج در وب سایت های رزرو آنلاین هتل، ایجاد احساس اضطرار و فوریت در مخاطب برای رزرو سریعتر اتاق است. برندهای گوناگون از تکنیک‌های متنوعی برای ایجاد این احساس استفاده می‌کنند. اگر تابه حال با کلیک روی نام یک هتل، اطلاعاتی نظیر تعداد رزرو شدن یک نوع اتاق در بیست و چهار ساعت گذشته را مشاهده کرده باشید، احتمالا با این شیوه آشنا شده‌اید.

در یکی از بهترین نمونه‌های رایج این شیوه، وب سایت به شما اعلام می‌کند که چند نفر از مخاطبان دیگر سایت، همزمان با شما در حال مشاهده‌ی همین صفحه و همین هتل مورد نظر شما هستند. البته همزمان تعداد اتاق‌های موجود و قیمت تخفیف خورده‌ی اتاق‌ها را به شما یادآوری می‌کنند و اظهار می‌کنند که اتاق‌های محدودی با این قیمت و با این شرایط مطلوب باقی مانده‌اند. در این شرایط مخاطب مجاب می‌شود که هرچه سریعتر اتاق‌های باقی مانده را رزرو کند.

برای تاکید بر رزرو، وب سایت‌ها پیشنهادات فریبنده‌ای آماده کرده‌اند. پیشنهادهایی نظیر اینکه اکنون رزرو کنید و در هنگام مراجعه پرداخت نمایید. وقتی این پیشنهاد را در کنار ایجاد حس فوریت قرار می‌دهند، مخاطب متقاعد می‌شود که چیزی از دست نمی‌دهد، پس بهتر است زودتر رزرو را انجام دهد و در هنگام مراجعه به هتل پول را پرداخت خواهد کرد. با این تکنیک وب سایت رزرو آنلاین به هدف خودش رسیده است.

معرفی برند به عنوان متخصص گردشگری

معمولا مشتریان ترجیح می‌دهند در هنگام تعطیلات از خدمات شرکت‌های معتبر و با سابقه استفاده کنند. در نتیجه برندهای مختلفی هر روز خود را به عنوان متخصص و باتجربه در امر سفر و گردشگری معرفی می‌کنند تا از این حس اعتماد مشتریان بهره‌مند شوند.

یکی از راه‌هایی که وب سایت‌ها به کار می‌برند تا با تجربه به نظر برسند این است که در وب سایتشان اطلاعات مفیدی برای گردشگران جمع آوری می‌کنند. مشتریان با مطالعه‌ی این مطالب حس می‌کنند که گزینه‌ی مورد اطمینانشان را پیدا کرده‌اند. معمولا وب سایت این هتل‌ها اعضایی دارند که از تعطیلات رویایی که در هتل گذرانده‌اند بسیار تعریف می‌کنند و از راهنمایی‌های گره گشای کارمندان هتل بسیار راضی بوده‌اند. مراجعین با مطالعه‌ی این اطلاعات حس اطمینان لازم را پیدا می‌کنند.

آیا تا به حال شما به عنوان یک مشتری در دام چنین تکنیک‌های تبلیغاتی گرفتار شده‌اید؟ لطفا تجربیات خودتان را بادیگر خوانندگان کجارو به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها توریسم

دیدگاه  

    تبلیغات