غار اسپهبد خورشید؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

عماد جعفری | چهار شنبه, ۲۹ اردیبهشت ۹۵ ساعت ۲۰:۰۰

غار اسپهبد خورشید با تاریخ رمز آلود اسپهبدان طبرستان و عظمتی شگفت‌انگیز در دامنه‌های کوه‌های سرسبز سوادکوه آرام گرفته است. چشم‌انداز سرسبز و طبیعت دیدنی مازندران، بر زیبایی این غار افزوده است. با کجارو همراه باشید.

 اسپهبد خورشید با نامی که به نام سلسله‌های کهن و باستانی کمتر شنیده شده‌ای چون ”پادوسبانیان” و ”دابویگانگره خورده است، چیزی بسیار بیشتر از یک غار طبیعی در خاطره خود نهان دارد. اسپهبد خورشید آمیخته به افسانه‌ها و پر است از رمز و راز و پایداری مردانش. قلعه و غار اسپبهد خورشید در سینه‌ی کوهی ستبر و باصلابت در منطقه سوادکوه قرار گرفته است. در حرکت به سوی آن، عمیقا تحت تأثیر طبیعت مغرور، ابهت کوه‌ها، عظمت غار و تاریخ غنی منطقه قرار می‌گیرید؛ انگار که به یک‌باره به هزار سال پیش و زمانی که این فرمانفرمای جوان در اوج شکوه و قدرتش می‌زیسته پا گذاشته‌اید. اینکه انسان یک هزاره قبل‌تر، چگونه توانسته بدون استفاده از ماشین در دل کوه چنان دژی ایجاد کند که پس از قرن‌ها هنوز پا برجا مانده، بسیار شگفت‌انگیز است. سفر به غار اسپهبد خورشید آمیزه‌ای از طبیعتگردی و گردشگری تاریخی است. این غار آدمی را به عمق تاریخ می‌برد و توأمان به طبیعت پیوند می زند.

غار اسپهبد خورشید

غار اسپهبد خورشید یا کرکیل دژ در ارتفاعات کوهستان البرز و در منطقه سوادکوه و در مسیر دسترسی به کوهی پر هیبت با آوازه خطیر کوه قرار دارد. فاصله‌ی آن با تهران ۱۸۲ کیلومتر است و یکی از جاذبه‌های مهم و تاریخی گردشگری و طبیعتگردی در استان مازندران محسوب می‌شود. این غار در متون تاریخی به نام «طاق عایشه گرگیلی دژ» و در زبان مردم منطقه سوادکوه به نام «لاپ کمر» معروف است، لاپ به معنی بریدگی است و چون در دل کوه طاق غار به صورت شکاف و بریدگی است مردمان این نام را بر آن نهاده‌اند. همچنین مردم روستاهای اطراف آن را «دیوکالی» به معنای «لانه‌ی دیو» می‌نامند. این غار با قطر دهانه‌ای در حدود ۹۰ متر، بزرگ‌ترین طاق طبیعی در دنیاست. وقتی بر دهانه غار می‌ایستید منظره‌ای منحصربه‌فرد و خیرهکننده از طبیعت منطقه سوادکوه پیش رویتان می‌بینید، چشماندازی که که هر بیننده و طبیعتگردی را مسحور شگفتی خود می‌کند.

غار اسپهبد خورشید

اسپهبد خورشید تاریخ پرفراز و نشیب و داستان‌هایی غمانگیز و باورنکردنی در دل دارد. در گذشته این غار بهعنوان دژی طبیعی، همواره مورد استفاده اسپهبدان طبرستان بوده‌ است. اسپهبد خورشید یکی از سرداران طبرستان بوده است که در زمان حمله اعراب، زن و فرزندان خود را در این غار می‌گذارد و خود راهی جنگ می‌شود. اما اعراب این دژ را محاصره کرده و چون راهی به درون نمی‌یابند آب ورودی به غار را مسموم کرده و همه سکنه‌ی غار از جمله همسر و فرزندان اسپهبد خورشید را قتل عام و دژ را فتح می‌کنند.

غار اسپهبد خورشید

طاق اسپهبد خورشید از طاق‌های معروف جهان به شمار می‌آید و در داخل آن قلعه، برج، آتشکده، آب انبار، حمام و تنور وجود دارد که به سبکی بسیار زیبا و با سنگ و ساروج ساخته شده و قدمت آن‌ها به دوره ساسانیان برمی‌گردد. از نکات حیرت‌انگیز این غار ورودی آب به داخل غار است که از بالا دست روستای «کمر پشت» مسیر سنگی را به صورت جوی آب در آورده و آب را از داخل سنگ‌ها پس از طی مسافت زیاد آن را به داخل غار هدایت می‌کردند.

غار اسپهبد خورشید

از دیگر جاذبه‌های گردشگری نزدیک به غار اسپهبد خورشید و منطقه سواد کوه می‌توان کاروانسرای گدوک و قلعه کنگلو را نام برد. در این سفر می‌توانید لذت پیاده‌روی در جنگل‌های سواد کوه را نیز تجربه کنید. علاوه بر این‌ها جنگل راش نیز در نزدیکی این منطقه قرار دارد که به شما توصیه می‌کنیم در صورت داشتن فرصت کافی حتما از این جنگل زیبا و خیره‌کننده نیز بازدید کنید.

غار اسپهبد خورشید

اسپهبد خورشید، بزرگ‌ترین طاق طبیعی جهان به شماره ۸۷۳۹ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و یکی از بی‌نظیرترین و منحصربه‌فردترین استحکامات نظامی کشور است. اهمیت تاریخی و طبیعی این میراث ملی به گونه‌ای است که همه ما باید در حفط آن بکوشیم، اما متأسفانه در نزدیکی این میراث ملی لودرها و ماشین‌های سنگین در حال خاک‌برداری و برداشت ناآگاهانه از معادن شن و ماسه و غیره هستند که این موضوع علاوه بر تأثیر مخرب بر زیبایی‌های بصری منطقه، آهسته و به آرامی به اکولوژی منطقه و غار اسپهبد خورشید آسیب می‌رساند و هم اکنون نیز این تجاوز به حریم و عرصه اثر توسط معادن فلوئورین روی سقف غار و دهانه طاق مشهود است.

مسیر دسترسی به غار اسپهبد خورشید

اگر قصد دارید از تهران به این غار دیدنی و باستانی سفر کنید، وارد جاده‌ی دماوند شده و از آنجا به سمت فیروزکوه حرکت کنید. با عبور از فیروزکوه و ادامه مسیر پس از گذشتن از ورسک و کلیسای اوریم رودبار، در سمت راستتان یک خروجی وجود دارد. این جاده مستقیم به خطیر کوه می‌رسد که غار اسپهبد خورشید در آن واقع شده است. برای رسیدن به اسپهبدان خورشید حدود ۳ ساعت رانندگی پیش رو خواهید داشت.

غار اسپهبد خورشید

بهترین زمان برای سفر غار اسپهبد خورشید

اسپهبد خورشید هزاران سال است، عظمت و تاریخ رمزآلود خود را در هر چهار فصل سال حفظ کرده است، اما اگر بخواهیم از بهترین فصل برای بازدید از اسپهبد خورشید بگوییم، در فصل بهار این غار، با آب و هوای مطبوع و طبیعت سرسبزش پذیرای گردشگران خواهد بود.

دیدگاه  

    تبلیغات