بهترین مکان‌های تماشای هنر خیابانی گرافیتی

سارا صریحی | دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت ۹۵ ساعت ۲۱:۳۰

هنر نقاشی و گرافیک فقط محدود به تابلوهای نقاشی و کاغذ نمی‌شود، در سرتاسر دنیا هنرمندانی هستند که می‌توانند هنر خود را روی تمام سطوح به ویژه دیوار کوچه پس کوچه‌ها و خیابان‌های شهر به نمایش بگذارند. یکی از پرطرفدارترین هنرهای خیابانی، گرافیتی یا دیوارنگاری است. گرافیتی در تمام کشورهای دنیا انجام می‌شود، اما اروپا و آمریکا را می‌توان خانه‌ی این هنر دانست، دو منطقه‌ای که به نمایشگاه شاهکارهای خیابانی تبدیل شدهاند. با کجارو همراه باشید تا با بهترین شهرهای دنیا در زمینه‌ی هنر گرافیتی آشنا شوید.

گرافیتی امروزه پایش را فراتر از اشکال و طرح‌های بدون معنا و مفهوم گذاشته و هر اثر در این حوزه‌ی هنری حاوی پیامی است که بسته به شهر یا کشوری که در آن کشیده شده این پیام در دل طرح‌ها پنهان شده است.

تعدادی از کشورهای قاره‌ی اروپا در حال حاضر نمایشگاه شاهکارهای این هنر هستند، هر چند کشورها و شهرهای دیگری هم در سرتاسر دنیا وجود دارند که گرافیتی در آنها اهمیت زیادی دارد و آثار زیادی در خیابان‌هایشان به چشم می‌خورد.

لندن، انگلیس

گرافیتی لندن

لندن را می‌توان خانه‌ی برخی از مشهورترین هنرمندان گرافیتی دانست. در خیابان‌های این شهر می‌توان به راحتی شاهد کارهای هنری خارق‌العاده بود. منطقه‌ی شوردیچ در این شهر مرکز این هنر است و برخی از شرکت‌ها تورهای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری برای بازدید از آثار ثبت شده برگزار می‌کنند.

لیما، پرو

گرافیتی لیما

با اینکه برخی از نقش‌های دیواری این شهر در سال ۲۰۱۵ از بین رفتند، لیما هنوز هم خانه‌ی برخی از آثار حیرت‌آور گرافیتی است. بسیاری از آثار هنری و شهری  لیما که با نام چیچا شناخته می‌شوند، منعکس‌کننده‌ی میراث فرهنگی قوی این شهر هستند. هنرمندانی چون الوت توپاک از دیوارهای شهر به‌عنوان بومی برای ثبت مباحث اجتماعی و سیاسی در قالب گرافیتی استفاده کرده است.

لوس آنجلس، کالیفرنیا

گرافیتی لوس آنجلس

به هر سوی لوس‌آنجلس که بروید می‌توانید آثار هنری از این قبیل را به راحتی مشاهده کنید. این شهر دارای ۱۶۰۰ اثر هنری دیواری است که شامل مجموعه‌ی گالری روباز شاندلر هم می‌شود. دیوار بزرگ لوس‌آنجلس هم در واقع یک تابلوی هنری طویل بوده که آثار هنرمندان متفاوتی را در خود جای داده است.

نیویورک سیتی، نیویورک

گرافیتی نیویورک سیتی

برای بازدیدکنندگان به علت تعدد بیش از حد، تماشای تمام آثار ممکن نخواهد بود، اما می‌توان بهترین‌هایشان را در بروکلین و بوشوک کالکتیو یا پروژه‌ی لیسا در ایتالیای کوچک (منطقه‌ای در منهتن) تماشا کرد یا با قدم زدن در بووری به دنبال شاهکارهای مخفی بود.

مسکو، روسیه

گرافیتی موسکو

در سال‌های اخیر مسکو به مرکز هنرهای خیابانی تبدیل شده است. هنرمندی با نام مستعار P۱۸۳ که از آن به‌عنوان بنکسی روسی یاد می‌کنند، چندین اثر بحث برانگیز در خیابان‌های مسکو طراحی کرده است.

لیسبون، پرتغال

گرافیتی لیزبون

دیوارنگارهای لیسبون اغلب عجیب و غریب به نظر می‌رسند و بیشتر روی تمام یک ساختمان کشیده شده‌اند و برخی از آنها جز بهترین‌های دنیا هستند. پروژه‌ی کرونو نام یک حرکت بزرگ در لیسبون است که به واسطه‌ی آن هنرمندان بزرگ گرافیتی دور هم جمع می‌شوند تا با یکدیگر تعداد مخاطبان هنر خیابانی لیزبون را بیش‌تر کنند و تنوع بخشند.

کیپ تاون، آفریقای جنوبی

گرافیتی کیپ تاون

ووداستاک نام یک منطقه در کیپ تاون است که مردم را برای تماشای آثار خیابانی هنرمندان بین‌المللی به سمت خود می‌کشد. بسیاری از این نقاشی‌ها حاوی پیام‌های اجتماعی هستند یا اینکه بر تخریب محیط زیست و راه‌های حفظ آن تمرکز دارند.

میامی، فلوریدا

گرافیتی میامی

خارج از شهر، روی دیوارهای وینوود، مجموعه‌ای از دیوارنگارها وجود دارد که این منطقه را تبدیل به یک موزه‌ی روباز کرده است.

برایتون، انگلیس

گرافیتی برایتون

دیوارهای برایتون بوم نقاشان معروفی چون بنکسی و دیگر هنرمندان هستند. سنت ژرژ میوز یکی از مناطقی است که باید برای تماشای گرافیتی‌های زیبایش حتما به آن سر بزنید.

ملبورن، استرالیا

گرافیتی ملبورن

تورهای هنرهای خیابانی در ملبورن توسط خود هنرمندان برگزار می‌شود و در طول تور توضیحاتی در رابطه با گرافیتی و به طور کل هنر خیابانی داده می‌شود. اخیرا ملبورن به خاطر میزبانی از هنرمندان خیابانی از سرتاسر دنیا و آموزش هنر خیابانی به جوانان شهرت پیدا کرده است.

برلین، آلمان

گرافیتی برلین

برلین غیر از اینکه پایتخت آلمان است، پایتخت هنر به ویژه هنر خیابانی نیز محسوب می‌شود. بهترین جا برای آغاز تور خیابانی، دیوار بزرگ برلین است که با وجود هنر ثبت شده روی آن در حال حاضر به نام گالری شرقی معروف شده است. آثار ۱۱۸ هنرمند، این قسمت از دیوار را به موزه‌ای بین‌المللی با مضمون آزادی تبدیل کرده است.

منبع allday

دیدگاه  

    تبلیغات