باغ گلشن ؛ نمونه باغ ایرانی در کویر

پریسا همایونی
دوشنبه، ۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۰
باغ گلشن ؛ نمونه باغ ایرانی در کویر

باغ گلشن یکی از زیباترین باغ‌های تاریخی ایران است که در دل کویر ساخته شده و به عنوان یکی از دیدنی‌های طبس در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

باغ گلشن طبس یکی از باشکوه‌ترین باغ‌های ایرانی است که در میان دو کویر نمک‌زار ایران ساخته شده است؛ ولی کیفیت معجزه‌آسای آب این منطقه آبشارها و استخرهای طبیعی زیبایی را تشکیل داده‌اند که مادر طبیعت آن‌ها را با چمن‌زارهای چشم‌نواز تزیین کرده است. زیبایی باغ گلشن به حدی است که پایگاه اینترنتی دیلی تلگراف در دومین شماره بخش باغ‌گردی از آن به عنوان یکی از زیباترین باغ‌ها در سطح جهان یاد کرده است.

باغ گلشن

موقعیت جغرافیایی

باغ گلشن در شهر کویری شمال شرقی استان یزد و در بستر شهری و در انتهای شرقی خیابان گلشن طبس قرار دارد.

تاریخچه باغ گلشن

باغ گلشن

باغ گلشن به وسیله میرحسن خان سومین، از سلسله خان‌هایی که به وسیله نادرشاه به حکومت طبس منصوب شدند، ساخته شده است.

بیشتر بخوانید:

ساختار و معماری باغ گلشن

باغ گلشن

باغ گلشن با عمارتی در دو طبقه و زیرزمین كوچك، در یك نخلستان (۲۰۰۰۰ نفر خرما) با ابعادی در حدود ۲۶۶ متر در ۲۶۰ متر بنا شده و به شماره ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. سردر ورودی باغ با نمایی از اندود گچ سفید، رو به میدان و سوی دیگر رو به باغ، با ایوانی دو ستونه و تزیینات آجری نقش‎دار ساخته شده است.

باغ گلشن

این باغ دارای دو خیابان اصلی متقاطع و حوضی در مرکز آن است؛ این حوض، با ابعاد ۸۵/۲۵*۵/۷ متر و سه فواره، محوطه باغ را به چهار مربع بزرگ تقسیم می‌کند‎ كه هر كدام از این مربع‎ها با گذرگاه‎های كوچكی به چهار كرت تقسیم شده‌اند و در داخل آن‌ها ۲۵۰۰ اصله مركبات (درختان نارنج و...) و انار (۵۰۰ اصله) كاشته شده است.

باغ گلشن

باغ گلشن روی امتداد جریان آب چشمه‎های سرد و گرم كه به جانب طبس می‎آید شكل گرفته است؛ به این صورت که آب از انتهای مجموعه وارد باغ شده و پس از آبیاری كرت‌ها و حركت در جوی‌ها و فواره‎ها از زیر هشتی ساختمان سردر می‎گذرد و به شهر می‌رود. طراحی این باغ بر اساس نمونه چهار باغ ایرانی است که برگرفته از آیات قرآن در مورد بهشت، دو نهر در آن همدیگر را قطع می‌کنند. درختان باغ شامل نخل، انار و مرکبات که گفته می‌شود ۴۰۰ سال عمر دارند، در کنار رایحه گل‌های سرخس، رز و ختمی حس دل‌انگیز و آرامش‌بخشی را در کنار دیوارهای کهن این باغ به بازدیدکنندگان القا می‌کنند.

باغ گلشن

برای مثال، سون هدین سوئدی در سال ۱۹۰۶ میلادی و معمار و باستان‌شناس فرانسوی، آندره گدار، باغ گلشن را توصیف و از «درختان خرما و مرکبات»، «سایه‌ی خنک نخل‌ها»، «نغمه‌ی زیبای آب روان جوی‌ها»، «چمن‌های میان دو جوی»، «زمزمه‌ی باد در میان درختان» و «فواره‌های متعدد که آب را مانند تحفه‌ای به آسمان می‌فرستند» در باغ سخن رانده‌اند.

برچسب‌ها باغ توریسم

دیدگاه