جنگ قره باغ: آتش‌بس قره‌ باغ و محورهای مذاکرات بین ۳ دیپلمات ایرانی، روسی و آذربایجانی در جلسه باکو

جنگ قره باغ: آتش‌بس قره‌ باغ و محورهای مذاکرات بین ۳ دیپلمات ایرانی، روسی و آذربایجانی در جلسه باکو

تیم  کجارو
| پنجشنبه, ۱۹ فروردین ۹۵ ساعت ۲۰:۴۵

وزیر خارجه کشورمان گفت که با همتای روس خود در مورد بحران سوریه، اجرای برجام و همکاری‌های دو کشور در شورای امنیت سازمان ملل رایزنی و گفت‌وگو کرده است و امیدوار است که آتش‌بس ایجاد شده در قره‌باغ ادامه پیدا کند.

«محمدجواد ظریف» بعد از دیدار با وزیر خارجه روسیه در باکو گفت:

امروز اولین نشست سه‌جانبه ایران، روسیه و آذربایجان در سطح وزرای خارجه برگزار شد. ایده تشکیل این اجلاس سه جانبه در ملاقات چندی پیش رؤسای جمهور ایران و آذربایجان در تهران مطرح و امروز نیز اولین اجلاس در سطح وزرای خارجه برگزار شد.

وی گفت که در حال برنامه‌ریزی هستیم که این اجلاس در سطح سران برگزار شود.

ایشان همچنین به برخی از محورهای مذاکرات بین ۳ دیپلمات ایرانی، روسی و آذربایجانی در جلسه باکو اشاره کرد و افزود:

ترانزیت و گمرک یکی از مهم‌ترین محورهای رایزنی و گفت‌وگو بود.

وی با بیان این‌ که با افتتاح فعالیت قطار ریلی آستارا-آستارا و راه‌آهن قزوین-رشت و آغاز ساخت راه‌آهن رشت-آستارا این امکان فراهم می‌شود که بنادر در خلیج فارس با روسیه و آذربایجان در ارتباط باشند و زمینه برای ترانزیت کالا فراهم شود، ادامه داد که این موضوع کمک خوبی به رشد اقتصادی سه کشور خواهد کرد.

وزیر خارجه کشورمان همچنین با بیان این‌ که «در این جلسه در زمینه مبازره با تروریسم، افراطی‌گری، گسترش همکاری‌های فرهنگی و تسهیل روادید بین سه کشور و همچنین لزوم مبارزه با قاچاق مواد مخدر گفت‌وگو کردیم، به دیدارش با وزیر خارجه روسیه بعد از پایان این اجلاس اشاره کرد و افزود که در این دیدار در مورد بحران سوریه، اجرای برجام و همکاری دو کشور در شورای امنیت سازمان ملل برای جلوگیری از برخی سوءاستفاده‌ها و همچنین تقویت اجرای برجام جهت فشار به کشورهای طرف مقابل در راستای اجرای تعهدات‌شان رایزنی و گفت‌وگو کردیم.

وی با اشاره به رایزنی‌های مقامات مختلف کشورمان در مورد بحران قره‌باغ با مقامات دو کشور آذربایجان و ارمنستان گفت:

امیدواریم آتش‌بس ایجاد شده ادامه پیدا کند.

منبع ایسنا
برچسب‌ها جنگ

دیدگاه  

    تبلیغات