موزه آبگینه، گوهری به جا مانده از معماری تهران قدیم

علیرضا کیخا | جمعه, ۱۰ اردیبهشت ۹۵ ساعت ۱۸:۰۰

موزه آبگینه تهران یکی از بناهای  به جا مانده از دوران قاجار است که از نظر معماری زیبایی و ارزش تاریخی بسیار بالایی دارد. با گزارش تصویری اختصاصی کجارو همراه باشید تا با هم گشتی در این عمارت زیبا بزنیم و با خصوصیات معماری آن بیشتر آشنا شویم.

موزه آبگینه یکی از بناهای بسیار زیبای به جامانده از تهران قدیم است. اگر از سمت خیابان جمهوری به خیابان سی تیر وارد شوید با حدود دو دقیقه پیاده‌روی به سردر زیبای موزه آبگینه می‌رسید. موزه آبگینه موزه اختصاصی و تخصصی ظروف شیشه‌ای و سفال است.

abgineh-museumسردر ورودی موزه آبگینه

این موزه در گذشته خانه و محل کار یکی از پرنفوذترین رجال سیاسی دوران قاجار و پهلوی یعنی احمد قوام یا قوام‌السلطنه بوده است. قوام‌السلطنه از وزیران به نام پایان دوران قاجار و حکومت پهلوی بوده که دو بار در دوره قاجار و سه بار در دوره پهلوی نخست‌وزیر ایران شد.

abgineh-museum

حیاط و باغ  زیبای موزه آبگینه

این خانه تا سال ۱۳۳۰ محل استقرار وی بود و پس از آن هم به ترتیب به در اختیار سفارت مصر، سفارت افغانستان و بانک بازرگانی قرار گرفت.

abgineh-museum

در سال ۱۳۵۵ تغییرات موزه آبگینه با همکاری مهندسان اتریشی از جمله هانس هولاین و مهندسان ایرانی آغاز شد. هانس هولاین کار طراحی ویترین‌های موزه را به عهده داشت که در گزارشی از آثار قرار گرفته در این موزه به طور جداگانه به این موضوع خواهیم پرداخت.

abgineh-museum

درب ورودی موزه آبگینه

این ساختمان دو طبقه که پنج تالار در آن قرار دارد در یک باغ با مساحت ۷۰۰۰ متر ساخته شده است. abgineh-museum

هنگام بالا رفتن از پله‌های ورودی و راه رفتن در طبقه دوم صدایی که از کف چوبی این بنا شنیده می‌شود بسیار خاطره‌انگیز و جالب است. صدایی که این روزها در کمتر ساختمانی شنیده می‌شود و ما را به یاد افکت صدای چوب در انیمیشن‌های قدیمی می‌اندازد.

abgineh-museum

نمای قسمت ورودی از پاگرد نیم طبقه اول

abgineh-museum

ترکیب رنگ چوب‌ها و فرش قرمز کف موزه بسیار زیباست.

abgineh-museum

در نگهداری این عمارت زیبا تلاش زیادی صورت گرفته که بسیار قابل تحسین است.

abgineh-museum

معماری این بنا در دوران قاجار انجام شده است. دورانی که معماری ایرانی تا حدی به معماری اروپایی نزدیک شد.abgineh-museum

اما در این بنا هم مانند بسیاری دیگر از بناهای دوران قاجار از نمادهای معماری ایرانی به خوبی استفاده شده است. درها و پنجره‌ها که بسیار خوب نگهداری شده‌اند به سبک معماری دوران سلجوقی هستند.

abgineh-museum

نمای ساختمان در یک روز ابری بهاری 

بنیاد سینمایی فارابی هم در این مجموعه قرار دارد. خانه قدیمی قوام‌السلطنه در اختیار این بنیاد قرار دارد.

abgineh-museum

ورودی بنیاد سینمایی فارابی

abgineh-museumگردشگران خارجی در حال خروج از موزه 

این موزه همه روزه به جز دوشنبه‌ها و ایام سوگواری به روی علاقه‌مندان باز و مبلغ ورودی آن برای هر نفر ایرانی ۲۵۰۰ تومان است. برای رسیدن به این موزه می‌توانید از ایستگاه متروی سعدی با حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌روی به خیابان سی تیر و موزه آبگینه برسید. موزه آبگینه به‌عنوان یکی از شاخص‌ترین آثار معماری دوران قاجار شناخته می‌شود و با توجه به دقت بالایی که در نگهداری آن صورت می‌گیرد از مقاصد گردشگری مهم و زیبای پایتخت به شمار می‌رود.

تجربیات خود در بازدید از این موزه را با کجارو و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

منبع کجارو

دیدگاه  

    تبلیغات