آشنایی با استادیوم المپیک رم؛ خانه دو تیم رم و لاتزیو

هانیه احمدی
جمعه، ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۰
 آشنایی با استادیوم المپیک رم؛ خانه دو تیم رم و لاتزیو

در این بخش از آشنایی با استادیوم‌های مهم دنیا سری به ورزشگاه خانگی دو تیم مطرح ایتالیا، آ.اس. رم و لاتزیو می‌زنیم. استادیومی به نام استادیوم المپیک که میزبان مسابقات مهمی در دنیا نیز بوده است. با کجارو همراه باشید.

استادیوم المپیک یا المپیکو رم 

استادیوم المپیک، پروژه‌ای که در دوره رژیم موسلینی آغاز شد، به‌عنوان محور مجموعه‌ی ورزشی foro italico ساخته شد. ساخت استادیوم در سال ۱۸۹۲ آغاز و طبقه‌ی اول آن در سال ۱۹۳۲ تکمیل شد. عملیات ساخت طبقه‌ی دوم استادیوم به‌دلیل وقوع جنگ جهانی دوم متوقف شد و در دسامبر سال ۱۹۵۰ مجددا از سر گرفته شد. استادیوم المپیک رم به‌صورت رسمی در ۱۷ می سال ۱۹۵۳ با یک بازی بین تیم‌های ملی ایتالیا و مجارستان افتتاح شد. در آن زمان ظرفیت آن ۱۰۰ هزار نفر بود که بخش اعظم آن تراس ورزشگاه بود.

استادیوم المپیک

استادیوم المپیک به‌عنوان استادیوم اصلی برای المپیک ۱۹۶۰ انتخاب شد و پس از این انتخاب، محل ایستادن در ورزشگاه به صندلی تبدیل شد و ظرفیت آن هم به ۵۳ هزار نفر کاهش یافت. در طول بازی‌ها، استادیوم میزبان افتتاحیه، اختتامیه و رقابت ورزشکاران بود. هشت سال بعد، استادیوم المپیکو به‌عنوان محل اصلی مسابقات قهرمانی یورو ۱۹۶۸ مطرح شد و میزبان بازی رده‌بندی و بازی فینال بین ایتالیا و یوگسلاوی بود.

استادیوم المپیک تا زمانی که به‌عنوان محل برگزاری مسابقات قهرمانی اروپا در سال ۱۹۸۰ انتخاب شود، بدون تغییر باقی ‌ماند و میزبان سه بازی گروهی و فینال بین آلمان غربی و بلژیک (۲-۱) بود. در همین سال‌ها، ورزشگاه میزبان دو فینال جام اروپایی نیز بود؛ یکی در سال ۱۹۷۷ بین لیورپول و بورسیا مونشن گلادباخ (۳-۱) و دومی در سال ۱۹۸۴ بین لیورپول و آلمان غربی (۱-۱).

زمانی که ایتالیا به‌عنوان میزبان جام جهانی ۱۹۹۰ برگزیده شد، کاملا واضح بود که ورزشگاه به یک بازسازی اساسی نیاز دارد. در نقشه‌های ابتدایی تنها تغییر دکوراسیون مطرح شد، اما تغییرات تکمیلی بعدی در واقع یک استادیوم جدید را به وجود آورد. جایگاه‌های تماشاچیان به زمین نزدیک‌‌تر شدند و استادیوم با یک سقف مجهزتر شد، تغییرات نهایتا منجر به افزایش ظرفیت استادیوم به۷۴ هزار صندلی شد.

استادیوم المپیک رم

در طول جام جهانی، استادیوم میزبان هر سه بازی گروهی ایتالیا، بازی یک‌شانزدهم ایتالیا و یک‌چهارم نهایی و بازی فینال بین آلمان و آرژانتین (۱-۰) بود. در سال‌های بعد هم میزبان دو فینال جام باشگاه‌های اروپا بود، اولی در سال ۱۹۹۶ بین یوونتوس و آژاکس (۱-۱) و دیگری در سال ۲۰۰۹ بین بارسلونا و منچستریونایتد (۲-۰).

در سال ۲۰۰۷ نیز استادیوم مورد بازسازی قرار گرفت تا کماکان واجد شرایط میزبانی فینال‌های جام باشگاه‌های اروپا در آینده باشد. در کنار دیگر تغییرات تمامی صندلی‌های استادیوم هم تعویض شدند.

هر دو تیم لاتزیو و آ.اس. رم نشان داده بودند که بازی کردن در استادیوم بیش از اندازه بزرگ و متعلق به کمیته ملی المپیک ایتالیا (C.O.N.I) کار آسانی نیست. در اواسط دهه‌ی ۲۰۰۰، لاتزیو تصمیم گرفت به یک استادیوم جدید نقل مکان کند، اما این تصمیم عملی نشد.

استادیوم المپیک

در حال حاضر تیم آ.اس. رم برنامه‌ی ساخت یک استادیوم جدید به نام Stadio della Roma را دارد که ظرفیتی برابر با ۵۲۰۵۰۰ صندلی است و تاریخ تکمیل آن پیش از شروع فصل ۲۰۱۶-۲۰۱۷ عنوان شده است.

راه‌های دسترسی به استادیوم

استادیوم المپیک در شمال رم و چهار کیلومتری شمال شهر واتیکان قرار دارد. موقعیت قرارگیری آن در مجموعه‌ی ورزشی Foro Italico  است که از یک سمت به رودخانه‌ی تیبر (Tiber) نزدیک و در سوی دیگر با یک طبیعت حفاظت شده در ارتباط است.

استادیوم المپیک رم

برای رسیدن به استادیوم با ماشین، ابتدا به‌سمت جاده‌ی کمربندی رم (G.R.A)  بروید، سپس خروجی N5 به‌سمت فلامینیو (در شمال G.R.A) را در پیش بگیرید، در آنجا علائم را به‌سمت Foro Italico دنبال کنید. هیچ ایستگاه مترویی در نزدیکی استادیوم وجود ندارد، اما آسان‌تر است که با تراموا به آنجا برسید. تراموای ۲، از سمت دیگر رودخانه از استادیوم می‌گذرد و از طریق ایستگاه متروی  Flaminio در خط  A، که نزدیک باغ‌های Villa Borghese و  Piazza del Popolo قرار دارد، قابل دسترس است. یک تراموا در مسیر Mancini سوار و در ایستگاه Mancini پیاده شوید. 

گزینه‌ی دیگر این است که اتوبوس ۳۲ در شمال شهر واتیکان در ایستگاه مترو ottaviano را انتخاب کنید. اتوبوس را در مسیر  Tor di Quinto سوارو در ایستگاه  Stadio Tennis پیاده شوید. 

اتوبوس ۲۸۰ هم از طریق Castel Sant’Angelo یا متروی Lepanto قابل دسترس است. اتوبوس را در مسیر  Mancini سوار و در ایستگاه Stadio Tennis پیاده شوید. 

نوشیدنی، غذا و اقامتگاه در نزدیکی استادیوم المپیک رم 

استادیوم المپیک در یک منطقه‌ی مطلوب در طول رودخانه‌ی تیبر (Tiber) قرار دارد. این یکی از بخش‌های مجموعه‌ی ورزشی Foro Italico است که رژیم فاشیستی ایتالیا آن را ساخته و بدان معناست که تعداد کمی از سازه‌ها دارای ساختار معماری جالب هستند.

متأسفانه هیچ توری برای استادیوم المپیک وجود ندارد و در واقع در روزهای غیر از مسابقه تنها می‌توانید از بیرون استادیوم را تماشا کنید و در اطراف آن گشتی بزنید. دیگر استادیوم مهم رم، استادیوم فلامینیو (Flaminio) در فاصله‌ی کمی از آن و در سمت دیگر رودخانه قرار دارد.

تعداد کمی گزینه برای غذا و نوشیدنی در مجموعه‌ی Foro Italico وجود دارد، اما در منطقه‌ای که در سمت دیگر رودخانه وجود دارد، پیدا کردن غذا و نوشیدنی کار دشواری نیست. البته واضح است که تعداد گزینه‌ها قابل مقایسه با مرکز شهر رم نیست. 

اگر شما دوست دارید در نزدیکی استادیوم اقامت داشته باشید، تعداد اندکی هتل در آن حوالی وجود دارد که در حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه پیاده‌روی تا استادیوم نیاز دارند.

هتل

هتل‌های نزدیک به فلامینیو استادیوم، هتل Villa Glori Astrid، هتل Best Western و گزینه‌هایی مانند Suites Piazza depoplo و Face to face house که همگی انتخاب‌های خوبی هستند. برای یک اتاق دو نفره بین ۷۵ تا ۱۲۵ یورو باید بپردازید. مزیت آن‌ها هم تراموایی است که به Piazza del popolo می‌رود و درست از آن محل می‌گذرد.

هتل‌هایی که در جنوب استادیوم هستند، هتل Clodio ، Vienia Roma و تعدادی هم تخت و صبحانه برای اجاره هستند. گزینه‌های شمال‌شرقی استادیوم هم هتل Farnesina و یک هتل کمی لوکس‌تر به نام هتل River Chateau است. برای مشاهده‌ی تمامی هتل‌های نزدیک استادیوم المپیک اینجا را بررسی کنید.

اگر تمایل دارید در مرکز شهر یا در محلی نزدیک به Piazza del popolo یا ایستگاه مترو ottaviano اقامت داشته باشید، گزینه‌های خوبی وجود دارند. برای مشاهده هتل‌های بیشتر در شهر رم اینجا را بررسی کنید. 

بلیط بازی‌ها

بلیط بازی‌های آ.اس.رم را می‌توانید به‌صورت آنلاین از Listicket خریداری کنید یا با تلفن ۳۹۸۹۲۹۸۲ (مرکز تماس Listicket)، اگر هم تمایل به خرید حضوری دارید از طریق یکی از فروشگاه‌های آ.اس.رم یا مرکز فروش بلیط Foro Italico در نزدیکی استادیوم المپیک اقدام به این کار بکنید. 

در روزهای مسابقه بلیط‌ها را می‌توانید در مرکز فروش بلیط Foro Italico تا قبل از شروع مسابقه تهیه کنید (از فروشگاه‌های آ.اس.رم تا ساعاتی قبل از شروع مسابقه). اخیرا بلیط بازی‌های آ.اس.رم به‌ندرت به‌طور کامل به فروش می‌رسد و حتی برای بازی‌های جذاب و مهم هم معمولا به‌راحتی قادر به تهیه بلیط خواهید بود. 

رم

آ.اس.رم نرخ بلیط بازی‌های خانگی خود را به دو دسته تقسیم کرده است. بلیط برای بازی‌های دسته B که ارزان‌ترین است، قیمتی بین ۲۰ یورو برای یک صندلی در Curva Nord و ۹۵ یورو برای صندلی‌های بهتر در جایگاه اصلی دارند. بلیط‌ها برای دسته A که گران‌ترین است، قیمتی بین ۳۰ تا ۱۰۰ یورو دارند.

بلیط بازی‌های لاتزیو هم به‌صورت آنلاین از Listicket یا تلفن ۳۹۸۹۲۹۸۲ (مرکز تلفن Listicket) یا به‌صورت حضوری از یکی از فروشگاه‌های مخصوص لاتزیو با نام Lazio Style 1900 قابل خریداری است. 

لاتزیو

فروشگاهی که در Via Guglielmo Calderini 66/C قرار دارد بسیار نزدیک به استادیوم است و در روزهای مسابقه باز می‌شود (هیچ بلیط فروشی در استادیوم وجود ندارد). هیچ فروشگاهی در مرکز شهر رم وجود ندارد. مانند تیم رم، لاتزیو هم در تعداد کمی از بازی‌هایش بلیط‌ها به‌طور کامل فروخته می‌شوند. 

قیمت بلیط بازی هم به رقیب تیم اس.اس لاتزیو بستگی دارد، اما معمولا قیمت آن بین ۱۶ یورو برای یک صندلی در Curva Sud تا ۱۲۰ یورو برای یک صندلی مرکزی در جایگاه اصلی متغیر است. قیمت بقیه صندلی‌ها در اطراف استادیوم هم بین ۳۵ تا ۷۰ یورو است.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به این آدرس info.biglietteria@sslazio.it ایمیل زده یا با شماره ی ۳۲۳۷۳۳۳  ۶ (۰) ۰۰۳۹ تماس یگیرید.

تماشاچیان 

آ.اس.رم 

تماشاچی

لاتزیو 

لاتزیو

تور استادیوم 

متأسفانه توری برای بازدید از استادیوم المپیک رم وجود ندارد. 

منبع stadiumguide
برچسب‌ها ایتالیا استادیوم

دیدگاه