بدترین شرکت های هواپیمایی جهان از نظر خدمات حین پرواز (بخش اول)

رضا صادقی مقدم
سه شنبه، ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۰
بدترین شرکت های هواپیمایی جهان از نظر خدمات حین پرواز (بخش اول)

شرکت‌های هواپیمایی جهان خدمات گوناگونی را برای رضایت مشتریان خود ارائه می‌دهند و در این زمینه همه ایرلاین‌ها عملکرد قابل‌قبولی ندارند.

هیچ چیز بدتر از یک مهماندار بداخلاق در ورودی سوارشدن به هواپیما یا کارشناس رسیدگی به شکایات نمی‌تواند سفر را به کام مسافران تلخ کند؛ به ویژه زمانی‌که مجبور هستید پروازی طولانی و خسته‌کننده را تجربه کنید، خدمات حین پرواز اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند.

خدمات حین پرواز فقط مربوط به کیفیت غذا یا فضای جای پای جلوی صندلی‌ها نیست. کیفیت این خدمات به انتخاب‌های در دسترس سرگرمی، سطح راحتی و نوع رفتار خدمه‌ پرواز نیز بستگی دارد. وقتی این خدمات بد باشند سفر می‌تواند بسیار زجرآور شود.

چه زمانی که خدمه به شما در تنظیم مانیتور جلویی‌تان کمک کنند، یا با یک لبخند به شما نوشیدنی تعارف نمایند و چه زمانی که بسته‌ی بادام‌زمینی که هنوز تمام نشده را از دست مسافر بگیرند  یا با ارابه‌ غذا از روی پایتان رد شوند، درهرحال شما با آن‌ها ساعت‌ها در پرواز محبوس هستید. در بهترین پرواز‌ها شما به صندلی خود تکیه داده و درحالی‌که از خوراکی‌های ارائه‌شده لذت می‌برید، یکی از جدید‌ترین فیلم‌ها را باکیفیت HD تماشا می‌کنید. البته ممکن است شما در پروازی به اجبار برای تماشای یک فیلم بی‌کیفیت از سال ۱۹۷۷ گیر افتاده‌اید یا درحال التماس کردن به مهمانداران برای یک لیوان آب هستید.

تعدادی از شرکت‌های هواپیمایی که در ممیزی سالیانه Travel + Leisure’s annual World’s Best Awards کمترین امتیاز‌ها را برای خدمات پروازی ضعیف و برخورد کادر پرواز دریافت کرده‌اند.

طبق گفته یکی از مسافران هواپیمایی دلتا :

پرواز دیگر یک لذت یا ماجراجویی نیست. سفر هوایی تبدیل به یک کار سخت و طاقت‌فرسا شده‌ است.

۲۰. هواپیمایی برلین: بخش پرواز‌های بین‌المللی

بدترین هواپیمایی

 • امتیاز: ۷۲,۵۵۸

این شرکت پرواز‌های ارزان‌قیمت به مسافران خدماتی می‌دهد که توقع دارند: یک بلیط ارزان با خدمات ساده و اولیه.

طبق مشاهدات یکی از رای‌دهندگان:

آن‌ها اصرار دارند مردم را مثل سوسیس در هواپیما جای دهند!

این موضوع و البته رفتار نه‌چندان دوستانه کادر پرواز باعث شده‌اند تا هواپیمایی برلین در لیست بدترین‌ ارائه‌کنندگان خدمات پروازی قرار بگیرد.

۱۹: TAM؛ بخش پرواز‌های بین‌المللی

بدترین هواپیمایی

 • امتیاز: ۷۲,۱۴۷

در حالی‌که به دلیل ادغام با LAN چیزی از عمر حضور هواپیمایی برزیل در آسمان باقی نمانده‌ است، بازماندگان این شرکت هنوز نمی‌توانند مشتری‌ها را تحت تأثیر قرار دهند. طبق گفته‌ Skytrax (که یک سایت بررسی و رتبه‌بندی شرکت‌های هواپیمایی است)، چند تن از مسافران ناراضی وقتی می‌خواستند سوار هواپیما شوند، با خدمه‌ پروازی مواجه می‌شوند که صندلی زیرپایی‌دار آن‌ها را تصرف کرده بودند!

به نظر می‌رسید خدمه‌ پرواز وقتی فهمیدند ما آن‌ صندلی‌ها را رزرو کرده‌ایم و مجبور به جابجایی هستند، ناراحت شدند!

کترینگ این ایرلاین نیز از کیفیتی بسیار پایینی برخوردار است؛

در ابتدای پرواز یک کلوچه‌ی پنیر کوچک پخش می‌شود و در ادامه‌ سفر هیچ اثری از مهمانداران نخواهید یافت.

۱۸. هواپیمایی مکزیکو؛ بخش پرواز‌های بین‌المللی

بدترین هواپیمایی

 • امتیاز: ۷۱,۷۳۳

یکی از مسافران عصبانی می‌گوید:

شرکت هواپیمایی مکزیکو بدترین خدمات را دارد و بهتر است تعطیل شود! ما اینقدر هم سخت نمی‌گیریم ولی شاید بخواهیم شرکت فکری جدی بر روی ارتقاء انتخاب‌های سرگرمی بکند.

مسافر دیگری نیز چنین نقل می‌کند که:

نمایشگرهای باز شونده حتی یک بار هم در طول پرواز بین مکزیکو تا نیواورلئان باز نشدند.

۱۷. وست‌جت؛ بخش پرواز‌های بین‌المللی

بدترین هواپیمایی

 • امتیاز: ۷۰,۸۷۰

شاید شرکت خدمات پرواز ارزان کانادایی به دلیل هدایای کوچک خیریه (معجزه‌ی کوچک) که مهمانداران در زمان تعطیلات به پخش آن‌ها متعهد هستند معروف باشد، اما با تمام شدن فصل تعطیلات، شهرت این شرکت نیز افول می‌کند. کادر پرواز کمکی به امتیاز گرفتن شرکت نمی‌کنند.

یکی از کارشناسان اسکای‌ترکس (SkyTrax) می‌گوید:

ما درحالی‌که بارها توسط تمامی خدمه‌ شرکت نادیده گرفته‌شده بودیم ، برای ۱۰ دقیقه در کانتر منتظر خدمات ماندیم.

وقتی که وی بالاخره توجه مهماندار را جلب می‌کند، اوضاع بهتر نمی‌شود:

من از نحوه‌ای که با ما رفتار و صحبت شد ناراحت هستم. نمی‌دانم چقدر سخت است وقتی سوالی می‌پرسیم، یک پاسخ مهربانانه دریافت کنیم.

۱۶. هواپیمایی چین؛ بخش پرواز‌های بین‌المللی

هواپیما

 • امتیاز: ۶۹,۵۲۴

رفتار سرد و بی‌ادبانه دلیل اصلی امتیاز پایین شرکت هواپیمایی چین در جدول ما محسوب می‌شود. یکی از کارشناسان در این‌ رابطه چنین گفته است:

رفتار بسیار تند است، خدمه به ندرت لبخند می‌زنند، به نظر دوستانه نمی‌رسند و در دسترس نیستند.

دیگر افراد می‌گویند که خدمات سرگرمی روز به روز جذابیت خود را از دست می‌دهند و حتی بردن غذای خودتان به هواپیما ایده‌ای خردمندانه است!

۱۵. هواپیمایی دلتا؛ بخش پرواز‌های داخلی

بدترین هواپیمایی

 • امتیاز: ۶۹,۰۳۴

یکی از مسافران ناراضی T+L مدعی است:

هواپیمایی دلتا شکنجه را به سفر بازگردانده است!

شکایات شامل طیف وسیعی از خدمات می‌شوند؛ از سیستم سرگرمی قدیمی گرفته تا رفتار خشک و سرد مهمانداران. یکی از مسافران معتقد است:

خدمات بد بود چون خدماتی نبود! هیچ جایی نمی‌شد خدمه‌ی پرواز را دید.

۱۴. هواپیمایی ایبریا؛ بخش پرواز‌های بین‌المللی

بدترین هواپیمایی

 • امتیاز: ۶۸,۴۶۸

ایرلاین رده‌بالای اسپانیایی شاید مسافران را خوب سرگرم کند (هواپیما‌های A340 و A600 این شرکت حتی دوربین متصل به دم هواپیما دارند تا به‌صورت زنده تصویر پرواز را نمایش دهند) اما رفتار نامناسب و غیردوستانه‌ کادر پرواز به قیمت کاهش جدی امتیاز این شرکت تمام‌ شده است.

۱۳. هواپیمایی سان کانتری؛ بخش پرواز‌های داخلی

بدترین هواپیمایی

 • امتیاز: ۶۸,۳۳۳

لازم است خدمه‌ی پشتیبان پرواز شرکت تلفن‌های همراه خود را کنار گذاشته و به مسافران توجه بیشتری داشته باشند.

این‌ها گفته‌های یک مسافر در ممیزی (WBA) بود.

متاسفانه تنها‌ افرادی که ارتباطشان وصل بود، خدمه بودند. مگر برای سرنشینان (First class)، مسافران مجبور بودند برای هر نوع سرگرمی حین پرواز که می‌خواستند، مبلغی پول پرداخت کنند. حتی می‌توانستید تبلت‌های کرایه‌ای در آنجا بیابید!

۱۲. TAP پرتقال؛ بخش پرواز‌های بین‌المللی

بدترین هواپیمایی

 • امتیاز: ۶۷,۴۰۷

یک مسافر فرانسوی می‌گوید:

یک معامله‌ی خوب که یک معامله‌ی بد از آب درآمد!

بلیط ارزانی که او خریده بود برایش یک سیستم سرگرمی باستانی که فقط فیلم‌های قدیمی پخش می‌کند به ارمغان آورده بود و البته خدمه‌ شلخته و ناکارآمد!

وی اضافه می‌کند:

سرویس بسیار ضعیف بود.

۱۱. آلیتالیا؛ بخش پرواز‌های بین‌المللی

بدترین هواپیمایی

 • امتیاز: ۶۶و۵۹۱

شاید این هواپیمایی ایتالیایی رتبه تاسف‌بار یک را به دست نیاورده باشد، اما یکی از مسافران معتقد است خدمات این ایرلاین در همین حد ضعیف بود. وی مدعی است:

بدترین خدمات کابین اقتصادی که تابه‌حال دیده و تجربه‌ کرده‌ام. خدمه تقریباً غذا را پرت می‌کردند و زباله‌ها را می‌ربودند! آن‌ها حتی یک‌بار هم در کل کابین قهوه ارائه نکردند.

اگر قصد خرید بلیط هواپیما خارجی یا داخلی را دارید، با استفاده از موتور جستجوی پرواز کجارو می‌توانید بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود را یافته و از فروشنده‌های معتبر خریداری کنید.

دیدگاه  

  تبلیغات