اركستر فرانسوی «همبستگی» در ایران

تیم  کجارو
پنجشنبه، ۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۰
اركستر فرانسوی «همبستگی» در ایران

اركستر موسیقی فرانسوی «همبستگی» به همراه «پژمان معمارزاده» رهبر ایرانی خود و ۱۲۰ نفر جهانگرد فرانسوی به كشورمان سفر كرده‌اند تا در تهران و دیگر شهرها برنامه اجرا كنند.

اركستر موسیقی فرانسوی «همبستگی» در سفر چند روزه به ایران، ضمن بازدید از جاذبه‌های گردشگری فرهنگ و تمدن ایران، در كنار ابنیه‌های تاریخی در شهرهای مختلف گردشگری از جمله كرمان، یزد، شیراز، اصفهان و كاشان، به اجرای قطعاتی از موسیقی كلاسیک می‌پردازند.

«پژمان معمارزاده»، متولد ایران است. او كه از پنج سالگی در فرانسه بوده با اتمام تحصیلات ابتدایی وارد دبیرستان موسیقی شد و در «كنسرواتوار ملی پاریس» به آموختن ویلونسل پرداخت و موفق شد جایزه‌ اول آن دوره آموزشی را كسب كند. معمارزاده، علاوه بر رهبری گروه اركستر «همبستگی» یكی از نوازندگان چیره‌دست ویولنسل دنیاست و از چهره‌های شناخته شده در رهبری اركستر در موسیقی بین‌المللی به شمار می‌رود. اما آنچنان كه باید نزد ایرانیان موسیقی‌دوست داخل كشور معرفی نشده است.

وی با همراهی «آرش امینی» كه رهبری اركستر رودكی را در كارنامه خود دارد، اجرای مشتركی در جریان بیستمین جشنواره موسیقی فجر در قالب یک گروه سه نفره در تهران داشت.

در جریان سفر فرهنگی اركستر «همبستگی» كه با همكاری مؤسسه جهانگردی كلیوی فرانسه ترتیب داده شده است، نوازندگان گروه با اجرای قطعات موسیقی كلاسیک در مناطقی كه روزگاری بخشی از جاده ابریشم بوده‌ تلاش می‌كنند خاطره تاریخ غنی و باشكوه ایران را برای شیفتگان فرهنگ ایران زنده كنند. البته در این امر، برخی هنرمندان موسیقی سنتی ایرانی نیز اركستر فرانسوی را همراهی خواهند كرد.

طی این سفر، جهانگردان فرانسوی به همراه گروه اركستر مسیری از جاده ابریشم را كه روزگاری از سرزمین پارس می‌گذشت طی طریق می‌كنند تا زیبایی‌های كرمان، یزد، شیراز، اصفهان و كاشان، را با هم نظاره‌گر باشند.

قرار است این گروه بعد از تهران و بازدید از جاذبه‌های گردشگری آن و اجرای برنامه در این شهر به كرمان سفر كنند. اجرای موسیقی این گروه در ماهان كرمان و باغ شازده خواهد بود. از جمله برنامه‌های سیاحتی در این استان تاریخی، بازدید از مجموعه تاریخی گنجعلی‌خان، مسجد جامع كرمان كه در سال ۱۳۴۸ بعد از میلاد ساخته شده و مربوط به سلسله مظفریان است، خواهد بود. استان بعدی كه میزبان گرو صلح و دوستی فرانسوی خواهد بود، خطه كهن یزد است. بازدید از مسجد جامع یزد كه دارای بلندترین مناره‌های دنیاست. مجموعه امیرچخماق یزد شامل بازار، تكیه، مسجد و دو آب‌انبار كه قدمت‌شان به دوره تیموریان می‌رسد، سفر به عبادتگاه چک چک كه عبادتگاه اصلی زرتشتیان دنیاست و در ۶۰ كیلومتری شهر یزد و در قلب كویر طبس واقع شده، از جمله برنامه‌های سیاحتی پیش‌بینی شده برای این گروه هنری و توریستی است.

در ضمن این گروه در باغ دولت‌آباد شهر یزد كه به ثبت یونسكو نیز رسیده برنامه اجرا خواهد كرد.

مقصد بعدی گروه، استان فارس و بازدید از مجموعه پاسارگاد،تخت مادر سلیمان و مقبره كوروش خواهد بود.

بازدید از مسجد نصیرالملک، آرامگاه سعدی و حافظ، شاعران عصر طلایی شعر فارسی از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی‌شده گروه است.

دیدار از مكان‌های تاریخی و زیبای استان اصفهان و شهر كاشان از دیگر برنامه‌های آنان اعلام شده است.

بنا براعلام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی این گروه هنری و ۱۲۰ جهانگرد خارجی كه با این نوازندگان فرانسوی در این سفر همراه شده‌اند، اولین مسافران اولین پرواز ایرفرانس به مقصد ایران هستند كه بعد از هشت سال وقفه دوباره از سر گرفته شده است.

منبع ایرنا

دیدگاه  

    تبلیغات