لباس مخصوص برای برقراری ارتباط در سفر

لباس مخصوص برای برقراری ارتباط در سفر

رضا صادقی مقدم
| شنبه, ۴ اردیبهشت ۹۵ ساعت ۱۴:۳۰

چند جوان سوئیسی لباسی را اختراع کرده‌اند که روی آن علائمی جهانی وجود دارد و گردشگران از طریق آن می‌توانند با مردم محلی ارتباط برقرار کرده و بسیاری از نیازهای خود را برطرف کنند. باما در کجارو همراه باشید تا بیشتر با این لباس جالب آشنا شوید.

اولین مشکل ما در سفر برقراری ارتباط است، زیرا اغلب با زبان کشور مقصد آشنایی نداریم و یا اینکه مردم محلی قادر به صحبت کردن زبان انگلیسی نیستند. دو جوان سوئیسی با ابداع تی‌شرتی با ۴۰  علامت جهانی پرکاربرد روی آن تا حدی به رفع مشکل کمک کرده‌اند.

در سال ۲۰۰۹ برای برخی کار‌های نظارتی به‌جایی در قندهار رفته بودیم و چیزی جز جیره‌ی روزانه‌ی نظامی برای خوردن پیدا نمی‌شد. پس از طی روز‌های مشقت‌بار بالاخره با کمک نقاشی توانستم به سربازان محلی ارتش افغانستان بفهمانم که ما غذای واقعی می‌خواهیم. به همین ترتیب باقی‌مانده زمان اقامتمان در آنجا  با پرداخت چند دلار ناقابل توانستیم روزی ۲ وعده‌غذای گرم بخوریم. اما اگر آن زمان تی‌شرت ارتباط آیکونی داشتم مجبور نبودم قبلش آن‌همه غذای سرد کنسروی را تحمل‌کنم.

"ارتباط آیکونی" یک تی‌شرت است که ۴۰ آیکون و علامت بین‌المللی روی آن چاپ‌شده است. این تی‌شرت زمانی به درد می‌خورد که زبان محلی را نمی‌دانید و فراموش کرده‌اید چطور بگویید: فکر کنم کاربراتور ماشینم خراب‌شده است!

فکر این تی‌شرت زمانی به ذهن سه‌ پشت‌میزنشین سویسی رسید که در پی ماجراجویی با موتورسیکلت‌های خرابشان در ویتنام گیر افتاده بودند. بخشی از داستان را از زبان خودشان می‌شنویم.

جورج، استیون و فلوریان می‌گویند:

گاهی با مشکل ارتباطی و زبانی مواجه می‌شدیم که فقط با نقاشی کردن یک علامت یا نشانه بر روی کاغذ نقشه یا حتی گل و لای حل می‌شد. فکر کردیم که چه‌بهتر بود یک سری نشانه‌ی ضروری را با خود همیشه آماده داشتیم که فقط با اشاره کردن به آن می‌توانستیم منظورمان را برسانیم. در مدت کوتاهی با یادداشت کردن نیاز‌های ارتباطی مختلف به نشانه‌ها و پیام‌هایی رسیدیم که نه‌تنها بیشتر نیاز ما را پوشش می‌داد، بلکه به درد هر فرد دیگری که در سفر در موقعیت‌های مشابه ما قرار دارد می‌خورد.

در پایان نگاهی به برخی از طرح‌ها و نشانه‌ها می‌اندازیم.

ارتباط تی شرتی

ارتباط تی شرتی

ارتباط تی شرتی

ارتباط تی شرتی

ارتباط تیشرتی

ارتباط تی شرتی

ارتباط تی شرتی

نظر شما کاربران کجارو چیست؟ آیا تا کنون با مشکل ارتباط در سفر مواجه بوده‌اید؟ چقدر این طرح را کاربردی می‌دانید؟ مثل همیشه نظراتان را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه  

    تبلیغات