هشدارهای باستانی هک شده روی سنگ درباره سونامی های ژاپن

امیرعلی محمودی | جمعه, ۳ اردیبهشت ۹۵ ساعت ۱۱:۰۰

در سرتاسر "ساحل ژاپن" صدها سنگ‌نوشته که از آنها با عنوان "سنگ‌های سونامی" یاد می‌شود، وجود دارد که روی‌ هر یک پیام‌های هشدار، پند و اندرز حک شده است. با کجارو همراه باشید.

روی سنگی یک متری در دهکده‌ی "آنیوشی" در استان ایواته‌ی ژاپن چنین نوشته شده است:

خانه‌هایی که در ارتفاع بلند ساخته شده‌اند، مایه‌ی آرامش و آسایش فرزندان ما خواهند بود. فاجعه‌ی سونامی‌های بزرگ را به خاطر داشته باشید و هیچ خانه‌ای، پایین‌تر از این ارتفاع نسازید.

کسانی که به پند و توصیه‌ی اجداد خود عمل کردند، توانستند روستای کوچک و ۱۱ خانواری خود را از شر سونامی کشنده که در سال ۲۰۱۱ و در "ساحل‌ ژاپن" اتفاق افتاد، نجات دهند. امواج سونامی درست در ۹۰ متری زیر این سنگ‌نوشته متوقف شدند.

در سرتاسر "ساحل ژاپن" صدها سنگ‌نوشته که از آنها با عنوان "سنگ‌های سونامی" یاد می‌شود، وجود دارد که روی‌ هر یک پیام‌های هشدار، پند و اندرز حک شده است. قدمت این سنگ‌ها در بعضی موارد به بیش از ۶۰۰ سال نیز می‌رسد. این سنگ‌ها که بعضی از آنها تا ۳ متر طول دارند، همگی به نوعی دارای هشدارهای ابتدایی برای ژاپن هستند؛ چرا که همه می‌دانیم سواحل طویل ژاپن عمدتا روی خطوط گسل قرار دارند که همین امر منجر به وقوع زلزله و سونامی‌های بسیاری طی قرون مختلف در این منطقه شده است. بیشتر این سنگ‌نوشته‌ها حاوی این پیام هستند که به‌ هنگام وقوع زلزله، همه‌ چیز را رها کرده و به مناطق مرتفع بروید. برخی سنگ‌های دیگر نیز مانند سنگی که در روستای آنیوشی یافت شد، مکانی مشخص را برای خانه ساختن و یا نساختن تعیین کرده‌اند. سنگ‌های بسیاری نام قربانیان و یا تلفات جانی امواج کشنده‌ی سونامی را به‌ عنوان یک یادآوری تلخ، روی خود دارند. متاسفانه در هیاهوی زمانه‌ی مدرن، بسیاری از هشدارهای این سنگ‌ها به فراموشی سپرده شده‌اند. طبق گفته‌ی محققان محلی، فقط تعداد انگشت‌شماری از روستاها، مانند آنیوشی این هشدارها را جدی گرفته و خانه‌هایشان را در مکان‌های مرتفع ساختند.

سونامی

برخی دیگر نیز بعد از پایان جنگ‌ جهانی دوم، با رشد سریع شهر در کرانه‌های ساحلی، این موضوع را نادیده گرفتند. حتی جوامعی که به ارتفاعات بلند نقل مکان کرده بودند، در نهایت باز هم به کنار دریا بازگشتند تا به قایق‌ها و تورهای ماهیگیری خود نزدیک‌تر باشند.

بسیاری از این شهرها به‌ همراه صدها مایل ساحل، در ۱۱ مارس ۲۰۱۱ از بین رفتند.

روی سنگی در شهر ساحلی "کسن‌نوما" این‌گونه نوشته شده است:

همیشه برای سونامی‌های پیش‌بینی‌نشده آماده باشید. زندگی را بر دیگر خواسته‌ها و ارزش‌هایتان مقدم شمارید.

کسن‌نوما در سونامی سال ۲۰۱۱ یکی از شهرهایی بود که بیشترین صدمات را به خود دید. کشتی‌ها و قایق‌هایی کنار ساحل، با قدرت به خانه‌های کسانی که هشدارهای سنگ‌نوشته را نادیده گرفته بودند، برخورد کردند.

اما موضوع برای روستای آنیوشی طور دیگری بود. این روستا، مکانی مستحکم بود که توصیه‌های اجدادش را سرلوحه‌ی کار خود قرار داده بود. بعد از این‌که دو سونامی این روستا را کاملا در هم شکست، روستاییان این سنگ و ۳۰۰ سنگ دیگر را که حاوی هشدارهای سونامی بود، در سرتاسر "ساحل ژاپن" نصب کردند. اولین سونامی در سال ۱۸۹۶ اتفاق افتاد و فقط دو نفر از آن جان سالم به در بردند. دومین سونامی نیز در سال ۱۹۳۳ رخ داد که چهار بازمانده بر جای گذاشت.

وقوع سونامی‌های پی‌در‌پی، بسیاری از این سنگ‌ها را از بین برده است. در برخی از مکان‌ها، سنگ‌های یادبود جدیدی برای جایگزینی با سنگ‌های قبلی ساخته شدند که دربردارنده‌ی هشدارهای سونامی بودند.

سونامی

یکی از نجات‌یافتگان سونامی

سونامی

سنگ‌نوشته‌ای حاوی هشدار سونامی در هانشو

سونامی

منبع amusingplanet

دیدگاه