بزرگداشت عطار شاعر و عارف بزرگ ایرانی در نیشابور

آزاده یوسف نژاد | چهار شنبه, ۲۵ فروردین ۹۵ ساعت ۱۵:۳۰

در میان بزرگان شعر عرفانی فارسی، زندگی هیچ شاعری به اندازه زندگی عطار در ابر ابهام نهفته نمانده است. اطلاعات ما در باب مولانا صدبرابر چیزی است که در باب عطار می‌دانیم. حتی آگاهی ما درباره سنایی، که یک قرن قبل از عطار می‌زیست، بسی بیش‌تر از آن چیزی است که در باب عطار می دانیم. شعر عطار بعد از شعر سنایی‌، دومین اوج شعر عرفانی فارسی است و پس از عطار، بلندترین قله شعر عرفانی‌، جلال‌الدین مولوی است.با کجارو همراه باشید.

 ۲۵ فروردین ماه در تقویم رسمی کشور به نام عطار نیشابوری نامگذاری شده است و همه ساله مراسم بزرگداشت این شاعر و عارف نامی در شهر نیشابور برگزار می شود. در بیش از ۲۵کشور جهان آیین و مراسم ویژه بزرگداشت عطار نیشابوری این شاعر و عارف وارسته و شهیر ایران و جهان برگزار میشود.

دبير اجرایی بزرگداشت روزملی عطار نیشابوری عنوان كرد:

چهارشنبه ۲۵فروردین ۹۵ با برگزاری مراسم زنگ عطار با عنوان« آفتاب صبح نیشابور» در دبیرستان عطار وتمامی مدارس شهرستان نیشابورآغاز خواهد شدهمچنين ساعت ۱۷ عصر همزمان با سال روز ملی عطار نیشابوری در محل آرامگاه این شاعر و عارف وارسته و شهیر ایران و جهان مجموعه برنامه های علمی وادبی شامل سخنرانی، منطق الطير خوانی، شعر و موسيقی با همكاری شورای اسلامی شهر، شهرداری وسازمان فرهنگی ورزشی شهرداری نيشابور برای عموم مردم و عاشقان طریقت و عرفان ارائه می شود.

اگر چه عطار به شعر و شاعری اعتنا ندارد و شعر درچشم او مقداری نیست و راضی نیست که او را شاعر بشمارند و به وزن و ردیف و قافیه نمی اندیشد و خود را بیشتر مرد حال می داند و فقط به معنی توجه دارد، ولی باید به حق و انصاف او را از فصیح ترین شعرای زبان فارسی دانست.نام و لقب عطار بدون تردید محمد است زیرا علاوه بر آنکه اغلب تذکره نویسان او را به همین نام نامیده اند خود شیخ عطار مکرر در اشعارش نام خود را محمد ذکر کرده است.

از جمله:

من محمد نامم و این شیوه نیز          ختم کردم چون محمد ای عزیز

لقب شیخ عطار نیز بدون تردید فریدالدین است زیرا باز علاوه بر اینکه تمام مورخین و تذکره نویسان او را بدین لقب خوانده اند در صفحه اول و آخر نسخه نفیسی از غزلیات و قصاید عطار که در کتابخانه مجلس شورای ملی موجود است و تاریخ کتابت آن ۶۸۲ یعنی ۶۵ سال پس از شهادت عطار می باشد. لقب عطار را فریدالدین ذکر کرده است . علاوه بر این خود شیخ عطار در بسیاری از قصاید و غزلیات و مثنوی ها گاهی خود را فرید می نامد که ظاهراً مخفف لقبش همان فریدالدین می باشد.

آثار مسلم عطار عبارتند از:

۱-- مصیبت نامه

۲- الهی نامه

۳- اسرارنامه

۴- مختارنامه

۵-مقامات طیور( منطق الطیر)

۶-خسرونامه

۷-دیوان غزلیات و قصاید

۸-جواهر نامه

۹- شرح القلب

چون تذکرة الاولیاء را که نثر است براین نه کتاب منظوم بیفزائیم آثار مسلم عطار به ده کتاب بالغ می گردد.

از دو کتاب جواهر نامه و شرح القلب اثری پیدا نیست.

مجموع ابیات شش مثنوی مذکور و دیوان غزلیات و قصاید در حدود پنجاه هزار بیت است.

در دیوان حاضر ۸۲۲غزل و۳۰ قصیده جمع آوری شده است و به این ترتیب ۱۲۸ غزل و ۷۰ قصیده شیخ عطار از دست رفته است.

برای آشنایی بیشتر با این عارف وادیب ایران و نیز شناخت آرامگاه او در نیشابور با کجارو همراه باشد:

آرامگاه عطار نیشابوری، عارف و شاعر بزرگ ایرانی

منبع iranboom tebyan

دیدگاه  

    تبلیغات