هفته‌نامه؛ از آتش جنگ در قره‌باغ تا مصاحبه اختصاصی کجارو با برگزارکنندگان ماراتن ایران

عماد جعفری | یکشنبه, ۲۲ فروردین ۹۵ ساعت ۱۳:۰۰

هفته‌نامه کجارو فرصتی است برای مرور مهم‌ترین رویدادهای گردشگری در هفته‌ای که گذشت. با کجارو همراه باشید.

اخبار این هفته رسانه‌های منطقه، تحت شعاع جنگ در قره‌باغ و افزایش تنش‌ها میان ارمنستان یکی از مقاصد محبوب گردشگری جهان و آذربایجان دیگر همسایه پرگردشگر ایران قرار داشت.  تا پیش از این اصطلاح جنگ قره‌باغ با یادآوری مناقشه‌ای که از فوریه ۱۹۸۸ تا ماه مارس ۱۹۹۴، جان ۳۵۰۰۰ نفر را گرفته بود، در ذهن تاریخ بایگانی شده بود، اما آتش جنگ دوباره برافروخته شد. اولین ماراتن بین‌المللی کشور دیروز شنبه، با شرکت بیش از ۱۰۰ دونده خارجی از ۳۶ کشور دنیا و ۸۵ دونده ایرانی برگزار شد، در ادامه خبرهایی خوشی که از نوروز امسال منتشرشد، هفته گذشته نیز آمارهای مسرت‌بخشی مبنی بر کاهش خروج گردشگران از کشور و روی آوردن آن‌ها به ظریفیت‌های گردشگری داخل منتشر شد، استاد منوچهر ستوده ایران شناس و پژوهشگر پیشکسوت این عرصه در سن ۱۰۳سالگی دار فانی را وداع گفت و رئیس سازمان حج و زیارت از درخواست سعودی‌ها برای تعیین تکلیف حج سال ۹۵ خبر داد. با این شماره از هفته‌نامه کجارو همراه باشید، تا اخباری از رویدادهای قره‌باغ، کشف روستایی شش‌هزار ساله در کردستان، پربازدیدترین جاذبه تاریخی کشور، سخنان رییس موزه لوور در مجموعه کاخ گلستان و بسیاری دیگر از اخبار مهم حوزه گردشگری کشور در هفته گذشته را مرور کنیم و با مصاحبه اختصاصی کجارو پای صحبت برگزارکنندگان خارجی ماراتن ایران بنشینیم.

آتش جنگ در قره باغ

نقشه قره باغ

جنگ قره‌باغ تا پیش از  به مناقشه‌ای اطلاق می‌شد که از فوریه ۱۹۸۸ تا ماه مارس ۱۹۹۴ بر سر حاکمیت منطقه قره‌باغ میان جمهوری آذربایجان و اکثریت ارمنی این منطقه با حمایت ارمنستان درگرفت، اما این هفته عبارت جنگ قره‌باغ دوباره بر سر زبان‌ها افتاد.  قره‌باغ نام ناحیه‌ای است  در قفقاز که در طول قرن بیستم شاهد یکی از پایدارترین مناقشه‌های قومی بوده است. این منطقه که از لحاظ ترکیب جمعیتی اکثریتی ارمنی‌نشین دارد، به لحاظ تقسیمات کشوری جزئی از خاک آذربایجان محسوب می‌شود. مساله‌ای که گاه و بیگاه به بروز تنش میان ارمنستان و آذربایجان بدل می‌شود. تنش‌ها بر سر این سرزمین تا آنجا پیش رفته که ساکنان این منطقه، اعلام تشکیل جمهوری خودمختار قره‌باغ کرده‌اند، اما هیچ کشوری تاکنون این خودمختاری را به رسمیت نشناخته است.

کجارو پوشش مشروحی از تاریخ، موقعیت جغرافیایی و آنچه این روزها بر قره‌باغ می‌گذرد داشته است، اگر علاقه‌مندید بدانید قره‌باغ کجا واقع شده، مقاله قره‌باغ کجاست؟ را مطالعه کنید، اگر می‌خواهید از ریشه‌های تنش در قره‌باغ بیشتر بدانید، مقاله جنگ قره باغ از دیرباز تا کنون ، اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار خواهد گذشت و اگر اخبار آنچه این روزها بر این سرزمین پر تنش می‌گذرد را دنبال می‌کنید پیگیری صفحه قره‌باغ کجارو، شما را در مرور این اخبار یاری خواهد رساند.

کاهش ده درصدی خروج مسافر در نوروز ۹۵

افزایش اقامت مسافران در نوروز

نوروز امسال خبرهای خوش بسیاری برای علاقمندان به توسعه گردشگری کشور به همراه داشت. در شماره پیشین هفته‌نامه از افزایش چشمگیر سفرهای نوروزی و رشد بی‌سابقه 48 درصدی  بازدید از امکان تاریخی و فرهنگی کشور گفتیم. در هفته که گذشت اما، آمارهای مسرت بخش دیگری منتشر شد. رئیس ستاد هماهنگی خدمات سفرهای کشور از کاهش ۱۰ درصدی خروج مسافر در نوروز ۹۵ خبر داد و گفت:

سفر ایرانی‌ها به امارات ۱۸ درصد و سفر به ترکیه ۱۰ درصد کاهش داشته است.

مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری کشور گفت:

 حدود ۵۴ هزار مورد نظارت بر عملکرد اماکن اقامتی، دفاتر خدمات مسافرتی و واحدهای پذیرایی انجام شد.

به گفته رحمانی موحد طی ایام نوروز در پی تماس‌های مردمی و انجام نظارت‌ها، ۵۵ مورد مرکز اقامتی و ۲۶ دفتر خدمات مسافرتی و ۶۱ واحد پذیرایی تعطیل شد.

رئیس ستاد خدمات سفرهای کشور درباره آمار خروجی‌های کشور در ایام نوروز ۹۵ نیز گفت که آمار رسمی ورود و خروج کشور را پلیس مهاجرت، پایان هر ماه اعلام می‌کند اما براساس اطلاعات ما سفر به امارات در ایام نوروز امسال ۱۸ درصد کاهش و سفر به ترکیه نیز ۱۰ درصد کاهش داشته است و در مجموع شاهد کاهش ۱۰ درصدی سفرهای خروجی از کشور بودیم.

رحمانی موحد درباره افزایش نرخ هتل‌ها نیز گفت که برآورد ما این است که نرخ‌‌ها در نوروز امسال تغییر چندانی نداشته است چرا که نظارت‌ها را از قبل از سال جدید آغاز کردیم و طی ایام نوروز نیز بازرسان بر عملکرد بخش‌های مرتبط با گردشگری نظارت می‌کردند.

به گفته معاون گردشگری کشور، یک میلیون نفر در ایام نوروز در حوزه‌های خدماتی از جمله راهداری، نیروی انتظامی، اورژانس، امداد و نجات و... در ستادهای اجرایی مشغول به خدمات‌رسانی به مسافران بودند.

تخت‌ جمشید پربازدیدترین جاذبه‌ تاریخی ایران

تخت جمشید

رشد بی سابقه بازدید از اماکن فرهنگی و تاریخی کشور در نوروز امسال همچنین باعث شد رکورد جدیدی برای گردشگری کشور ثبت شود. تخت‌جمشید با حضور بیش از ۴۵۰ هزار نفر، بیشترین آمار بازدید گردشگران نوروزی از پایگاه‌های جهانی ایران را به خود اختصاص داد.

در همین راستا فرهاد عزیزی مدیر کل دفتر پایگاه‌های جهانی درباره تعداد بازدیدکنندگان آثار جهانی ثبت‌ شده در یونسکو گفت:

تخت جمشید با ۴۵۶ هزار و ۴۸۶ نفر بازدیدکننده در ۱۲ روز نخست فروردین، رتبه نخست بازدیدکنندگان را در بین آثار جهانی ایران به خود اختصاص داد.

به گفته او، از ۱۹ اثر و محوطه جهانی موجود در ایران بیشترین بازدید از محوطه جهانی پارسه (تخت جمشید) صورت گرفته است و پایگاه‌های تاریخی مانند «باغ ارم»، «کاخ گلستان»، «پاسارگاد»، «میدان نقش جهان»، «باغ چهلستون»، «شوش»، «شهر سوخته» و «سازه‌های آبی شوشتر» به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

وی توضیح داد که میدان تاریخی امام (نقش جهان) به‌عنوان یکی از وسیع‌ترین میدان‌های تاریخی جهان به دلیل قرارگیری در ساختار اصلی شهر همه ساله پذیرای میلیون‌ها گردشگران داخلی و خارجی است، اما در ارائه آمار از این محوطه تاریخی آمار بازدید با پرداخت ورودیه چهار اثر تاریخی موجود در چهار سوی این میدان تاریخی لحاظ می‌شود.

سخنان رییس موزه لوور پاریس در کاخ گلستان تهران

مارتینس

جان‌ لوک مارتنیس» رییس موزه لوور پاریس که ظهر دیروز، شنبه ۲۱ فروردین، با هیات همراه ۷ نفره‌اش از کاخ گلستان بازدید می‌کرد، رمز موفقت و شهرت جهانی موزه‌ی «لوور» را سرمایه‌گذاری زیاد و مناسب دولت فرانسه برای این موزه عنوان کرد. سخنان مارتنیس می‌تواند راهنمای مناسبی برای مسئولان حوزه میراث فرهنگی کشور برای اعتلای موزه‌های کشور باشد. مشروح سخنان آقای مارتینس را می‌توانید در این صفحه از کجارو دنبال کنید.

مصاحبه‌ی اختصاصی کجارو با برگزارکنندگان اولین ماراتون ایران

دیروز شنبه ۲۱ فروردین ماه امسال اتفاق مهمی در استان فارس رخ داد. اولین ماراتون ایران که با شرکت بیش از ۱۰۰ دونده خارجی از ۳۶ کشور دنیا و ۸۵ دونده ایرانی از تخت جمشید آغاز شد، با استقبال پر شور مردم مرو دشت و قهرمانی  فرض اله رستمی از استان قزوین پایان یافت.

مدیر رسانه‌ای این رویداد آقای دانیل بود. آقای بلینی عاشق ایران است و شاید این پانزدهمین بار است که به ایران سفر می‌کند.

او می‌گوید مدیر اصلی این پروژه یک فرد هلندی است که از دوستان قدیمی او است. شغل اصلی دانیل مدیر رسانه‌ای است و به خاطر اینکه پیش از این بارها به ایران سفر کرده از او درخواست شده بود تا در این پروژه با برگزارکنندگان ماراتون همکاری داشته باشد. کجارو مصاحبه اختصاصی با آقای بلینی ترتیب داده، متن این گزارش خواندنی را می‌توانید در این صفحه از کجارو مطالعه نمایید.

درگذشت منوچهر ستوده؛ ایران‌شناس و پژوهشگر پیشکسوت

منوچهر ستوده

منوچهر ستوده ایران‌شناس و پژوهشگر پیشکسوت، در سن ۱۰۳ سالگی درگذشت. پیکر اوامروز ۲۲ام فروردین ماه تشییع و به خاک سپرده می‌شود.

به گفته علی دهباشی، استاد منوچهر ستوده ساعت ۲۳  ، جمعه ۲۱ فروردین‌ماه، در بیمارستان طالقانی چالوس از دنیا رفت. پیکر استاد ستوده امروز یکشنبه، ۲۲ فروردین، از محل بیمارستان طالقانی در چالوس به سمت قبرستان تازه‌آباد سلمان‌شهر تشییع می‌شود و در کنار دوست و همکارش دکتر صادق‌کیا به خاک سپرده خواهد شد.

به گفته دهباشی، مراسم یادبود منوچهر ستوده روز چهارشنبه، ۲۵ فروردین، ساعت ۱۶ تا ۱۹ در کانون زبان فارسی برگزار می‌شود.

پیش‌تر مجله بخارا به مناسبت ۱۰۰ سالگی «منوچهر ستوده» ویژه‌نامه‌ای منتشر کرده و شبی را به او اختصاص داده بود.

«دکتر منوچهر ستوده» از مفاخر ملی ایران، ایران‌شناس، جغرافی‌دان و پژوهشگر ،۲۰ فروردین به علت عوارض کهولت سن و بیماری عفونت ریه در بخش آی‌سی‌یو بیمارستان طالقانی چالوس بستری شد.

منوچهر ستوده متولد ۲۸ تیر ۱۲۹۲ در تهران و مازندرانی‌الاصل بود. او می‌گفت کالباس، سوسیس، پیتزا و «غذاهای مشکوک» نخورده است و از شهر تهران هم گریزان بود.

تا چهارسالگی در محله سرچشمه زندگی کرد. در هفت‌سالگی به مدرسه ابتدایی آمریکایی رفت و دوره شش‌ساله ابتدایی را در این مدرسه گذراند. در دوران تحصیل در دبیرستان البرز کتاب‌دار کتابخانه‌ دبیرستان نیز بود. سال ۱۳۱۳ وارد دانشسرای عالی شد و نزد استادانی چون سیدمحمد مشکوه و علی‌اکبر شهابی درس خواند. نخستین مقاله خود را در ۱۳۱۵ درباره‌ «مطالعات تاریخی و جغرافیایی - مسافرت به قلعه الموت» نوشت.

در سال ۱۳۱۷ در رشته‌ ادبیات فارسی لیسانس گرفت. در همین دوره در اداره‌ فرهنگ گیلان و دبیرستان شرف تهران تدریس می‌کرد. در سال ۱۳۲۴ با فاطمه (شکوه اقدس) شمشیرگران ازدواج کرد. در سال ۱۳۲۹ از رساله‌ دکتری خود زیر نظر استاد «بدیع‌الزمان فروزانفر» با عنوان «قلاع اسماعیلیه در رشته‌کوه‌های البرز» دفاع کرد.

فهرست کتاب‌های منوچهر ستوده بیش از ۵۰ جلد است و کتاب‌ها و مقالات او نشانه‌ دلبستگی ژرف و عمیقش به تاریخ و پیشینه‌ فرهنگ ایرانی است.

کشف روستایی شش‌ هزار ساله در اورامان کردستان

کشف روستا در اورامان

در هفته‌ای که گذشت کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه باستانی «سرچم» در نزدیکی روستای روآر از توابع شهرستان سروآباد کردستان به کشف بقایای یک روستای ۶ هزارساله منجر شد.

«امیر ساعدموچشی» سرپرست کاوش در محوطه باستانی سرچم، گفت که در نزدیکی روستای روآر از توابع شهرستان سروآباد کردستان بقایای یک روستای ۶ هزارساله کشف شد که مربوط به دوره‌ای است که باستان‌شناسان آن را دوره مس‌سنگی می‌خوانند و در کاوش‌های به عمل‌آمده در این محوطه آثاری شامل سفال، ظرف سنگی، ابزار سنگی، بقایای استخوان حیوانات و بقایای معماری کشف شده است.

وی افزود که سفال‌های به دست آمده در سرچم شامل نمونه‌هایی با پوشش قرمز، نخودی و سفال‌های با تزیین فشاری انگشتی و منقوش هندسی هستند که به سنت سفال دالما و تعداد محدودی نیز به سنت سه گابی تعلق دارند.

به گفته کاوشگر این مکان، تا پیش از شناسایی محوطه سرچم اطلاعاتی از سکونت‌های دوره مس و سنگ میانی در منطقه اورامان وجود نداشت و تاکنون روستایی با این قدمت در منطقه اورامان شناسایی نشده بود.

این باستان‌شناس گفت:

کاوش‌های اخیر می‌تواند اطلاعات مفیدی درباره نحوه معیشت، سنت‌های فرهنگی و ارتباطات آن‌ها را در اختیار پژوهشگران قرار دهد. همچننین در این کاوش‌ها آثاری از سکونت عصر آهن مربوط به سه هزار سال پیش نیز نمایان شده که نشان از مورد استفاده قرار گرفتن این ناحیه در دوره یاد شده دارد.

وی همچنین بیان کرد که کاوش اخیر بخشی از مجموعه کاوش‌های باستان‌شناسی گسترده‌ای است که به هدایت دکتر «فریدون بیگلری» در منطقه اورامان، خصوصاً در دره رودخانه سیروان در حال انجام است این کاوش‌ها در طول یک سال گذشته باعث شناسایی مکان‌های متعددی از دوره‌های پارینه‌سنگی، مس‌سنگی، عصر آهن و ادوار اسلامی‌شده که نشان‌دهنده غنای باستان‌شناسی این بخش از استان کردستان است که تا پیش از آغاز این کاوش‌ها اطلاعات اندکی از پیشینه کهن آن وجود داشت.

ایران در فهرست کشورهای بدون سیرک حیوانات جهان

سیرک

از ابتدای سال جاری نام ایران در فهرست کشورهای بدون سیرک حیوانات جهان ثبت شد و دیگر حیوانات در سیرک‌های ایران حضور ندارند و به جایگاه واقعی خود سپرده می‌شوند.

سیرک به‌ معنی آنچه امروز می‌شناسیم با حضور شعبده‌باز، دلقک، آکروبات‌باز و حیوانات رام‌شده مانند شیر و خرس از سده‌ی ۱۷۰۰ میلادی آغاز به کار کرده است، پدیده‌ای که در سال ۱۳۷۰ به ایران وارد شد.

سیرکی که «خلیل طریقت‌پیما»، ملقب به «خلیل عقاب» به‌همراه همسرش «شهلا اشکبوس» در ایران افتتاح کرد با حضور ۶۰ نفر از هنرمندان ایتالیا، رومانی و پرتغال در بسیاری از شهرهای ایران به اجرای نمایش پرداخت.

«شهلا اشکبوس» که به بانوی سیرک ایران مشهور است مدت ۱۸ سال مدیریت سیرک خلیل عقاب را عهده‌دار بود و در نهایت اسفند‌‌‌‌‌ ماه ۱۳۸۷ در یک تصادف رانندگی حین سفر کاری با تیم ایتالیایی خود درگذشت اما سیرک خلیل عقاب با بیش از ۲۵ سال سابقه نوروز امسال در کنار سیرک‌های دیگر نخستین اجرای نمایش بدون استفاده از حیوانات را تجربه کرد.

برای مطالعه جزئیات بیشتر در این زمینه می‌توانید به این صفحه از کجارو مراجعه نمایید.

بازدید سرنشینان قطار گردشگری بین المللی «عقاب طلایی» از جاذبه های تاریخی فارس

قطار

گردشگران كشورهای اروپایی و آمریكایی در ماه آغازین سال ۹۵ با قطار گردشگری بین‌المللی از طریق ایستگاه راه‌آهن سعادت‌شهر وارد استان فارس شدند و از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی این استان دیدن كردند.

مدیر كل راه‌آهن استان فارس عصر جمعه در حاشیه استقبال از این گردشگران گفت:

گردشگران خارجی كه از اغلب آثار باستانی و تاریخی استان فارس بازدید كردند؛ در بدو ورود به این استان (صبح جمعه) مورد استقبال مسئولان قرار گرفتند.

«مهرداد انصاری» تعداد این گردشگران را ۴۳ نفر عنوان كرد كه از كشورهای اروپایی و آمریكایی به كشورمان وارد شده‌اند و در مسیر تور گردشگری خود از برخی آثار تاریخی شهرهای بزرگ دیدن می‌كنند.

وی بیان کرد که این گردشگران از مجموعه‌های تاریخی پاسارگاد، تخت جمشید، نقش رستم و نقش رجب، مجموعه زندیه، مجموعه‌های فرهنگی حافظ، سعدی ، مسجد تاریخی نصیرالملک، باغ ارم، باغ نظر و موزه پارس در استان فارس بازدید كردند و با تاریخ و تمدن این استان آشنا شدند.

در سال ۹۴ نیز هفت گروه از گردشگران خارجی با قطار وارد استان فارس شدند.

پیش از این نیز گروه‌های مختلف گردشگران خارجی در سال ۹۳ در چند نوبت با قطار به این استان سفر كردند.

قطار بین‌المللی گردشگری، سه‌شنبه گذشته از طریق مرز رازی وارد تبریز شد و سرنشینان آن از اماكن تاریخی و گردشگری این شهر از جمله بازار تبریز، مسجد كبود و موزه آذربایجان دیدن و عصر همان روز از ایستگاه مركزی راه آهن تبریز به سمت زنجان حركت كردند.

مسافران این قطار علاوه بر شهرهای اصفهان و شیراز در ادامه با قطار لوكس عقاب طلایی كه عضو باشگاه قطارهای لوكس دنیا و متعلق به شركت خط آهن مجارستان و از امكانات ویژه برخوردار است، از شهرهای یزد و مشهد دیدن می‌كنند و قرار است ۲۳ فروردین سفر خود را در تهران به پایان برسانند.

بازگشت ایرفرانس به ایران

شرکت هواپیمایی ایرفرانس-کی ال ام از ۲۹ ام فروردین ماه سال جاری، پس از هشت سال پروازهای تهران-پاریس خود را از سرمی‌گیرد. این شرکت اواسط سال میلادی گذشته، از سرگیری پروازهای مسیر پاریس-تهران را با توجه به لغو به تحریم‌های ایران و افزایش تقاضای مسافران اروپایی برای سفر به ایران، پرسود خوانده بود. .پیش از این رادیو یوروپ وان گزارش داده بود، مطالعات ایرفرانس حکایت از آن دارد که با توجه به افزایش تقاضای گردشگران فرانسوی برای سفر به ایران، خط پروازی پاریس- تهران از مسیرهای پرسود این شرکت هواپیمایی خواهد بود. پیش از آن نیز مسوولان «اتحادیه کارفرمایان» فرانسه موسوم به مدف (Medef)، بازگشایی این خط را یک «نیاز» خوانده بودند. 

این از سرگیری البته برای شرکت ایرفرانس بی حاشیه هم نبوده و برخی از مهمانداران این ایرلاین، به پوشیدن لباس مطابق با قوانین ایران و حجاب سر در محدوده جغرافیایی ایران اعتراض کرده‌اند.

پروازهای ایرفرانس از تهران سه روز در هفته انجام می‌شود. به دلیل افزایش تقاضای مسافران از اروپا به ایران و بالعکس، پروازهایایرفرانس در تهران از ۱۷ آوریل سه بار در هفته به مقصد پاریس و  در روزهای دوشنبه، پنجشنبه و شنبه در ساعت‌های ۷:۴۵ انجاممی‌شود. گفتنی است مسافران این پروازها ساعت ۱۱:۲۵ به مقصد می‌رسد.

سرای عامری های کاشان در فهرست ۲۵ هتل برتر خاورمیانه

خانه عامری ها

سرای عامری‌ها، که قدمت آن به اواخر دوران زندیه و اوایل قاجار برمی‌گردد، خانه ۱۲ هزار متری حاکم کاشان بوده که تا اوایل قرن جاری نیز در آن زندگی سنتی ساکنان اصلی ادامه داشته است. این بنای تاریخی از سوی «تریپ ادوایزر»، مهم‌ترین سایت گردشگری جهان، به عنوان یکی از ۲۵ هتل برتر خاورمیانه در سال ۲۰۱۶ انتخاب شد.

خانه عامری‌ها، در گذر زمان، دچار آسیب‌های متعددی می‌شود و به حالت غیرمسکونی در می‌آید تا این که در دهه اخیر، بازسازی و به روی گردشگران گشوده شد.

این مجموعه تاریخی با داشتن ده‌ها اتاق و حیاط اندورنی و بیرونی، آینه تمام‌نمای معماری و زندگی دوران قاجار است که ۱۵ اتاق آن تحت عنوان «کاشانک»، به عنوان اتاق‌های هتل، پذیرای گردشگران داخلی و خارجی‌اند. هتل‌سرای عامری‌ها، از سوی «تریپ ادوایزر»، مهم‌ترین سایت گردشگری جهان، به عنوان یکی از ۲۵ هتل برتر خاورمیانه در سال ۲۰۱۶ انتخاب شد.

سرای عامری‌ها همه روزه میهمان گردشگران است.

«امیدرضا کاظمی» مدیریت کل هتل سرای عامری‌ها با اشاره به این که امسال مراکز اقامتی در ایران توانسته‌اند جایگاه خوبی در رده‌بندی این پایگاه اینترنتی داشته باشند، تاکید کرد که هتل‌سرای عامری‌ها با ارائه خدمات گسترده و با کیفیت بالا به گردشگران توانسته رضایت عالی آنان را جلب کند و در حال حاضر به عنوان توصیه «تریپ ادوایزر» به عنوان اقامتگاه عالی کاشان مطرح شود.

وی ادامه داد که پایگاه «تریپ ادوایزر» در میان سایت‌های مطرح در صنعت گردشگری بسیار شناخته شده است و بسیاری از گردشگران برای دریافت اطلاعات سفرهای خود به این سایت مراجعه کرده و به توصیه‌های این سایت عمل می‌کنند.

کاظمی با بیان این که امروز آن چیزی که درجه کیفیت هتل‌ها و اقامتگاه‌ها را تعیین می‌کند حس و تجربه گردشگر و میهمان است، اضافه کرد:

معرفی «بهترین بهترین‌ها» در ارائه خدمات، کیفیت و رضایت‌مداری اهداف اصلی این وب‌سایت گردشگری است که با بررسی بین هتل‌ها، مراکز اقامتی، جاذبه‌های گردشگری و برندها و محصولات مرتبط در صنعت گردشگری اتفاق می‌افتد.

دعوت رسمی سعودی‌ها از ایران و تعیین سرنوشت حج ۹۵

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به دعوت سعودی‌ها از هیأت ایرانی برای مذاکرات عقد قرارداد حج ۹۵ گفت: سرنوشت حج تمتع امسال ۲۶ فروردین مشخص می‌شود.

«سعید اوحدی» رئیس سازمان حج و زیارت گفت که به دعوت عربستان روز ۲۶ فروردین‌ماه نشستی با وزیر حج این کشور در این خصوص برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه حج یک فرضیه شرعی است و تلاش برای اقامه این فریضه برای افراد مستطیع از وظایف بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت است، ادامه داد:

ملاقات ۲۶ فروردین بعد از سه ماه تأخیر عربستان برای امضای تفاهم‌نامه با ایران و تعیین تکلیف حج زائران ایرانی صورت می‌گیرد.

رئیس سازمان حج و زیارت تاکید کرد که در این مذاکرات مطالباتی خواهیم داشت که در صورتی که به نتیجه برسد حتما اطلاع‌رسانی خواهد شد.

روس‌ها و اماراتی‌ها به ترتیب کم‌توقع‌‌ ترین و پرتوقع‌ ترین مشتریان هتل‌ها

روس‌ها آسان‌گیرترین و کم توقع‌ترین مشتریان و شهروندان اماراتی پرتوقع‌ترین و ناراضی‌ترین مشتریان صنایع هتل‌داری هستند.

طبق نتایج بررسی‌هایی که درمورد سخاوت مشتریان هتل‌ها از ملیت‌های مختلف از نظر میزان سخاوت آنان در ارزیابی خدمات هتل‌ها صورت گرفت، روس‌ها بالاترین رتبه از میزان رضایت و گردشگران اماراتی سخت گیرترین ومتوقع‌ترین ملیت‌ها در زمینه خدمات هتل‌ها به مسافران را کسب کردند.

این بررسی‌ها که توسط یک آژانس مسافرتی آنلاین به نام «آگودا» درجولای سال ۲۰۱۵ صورت گرفت، با این هدف که مشخص شود میزان رضایت کدام ملیت‌ها از میانگین نرخ رضایت از هتل‌ها بالاتر و کدامیک کمتر از سطح میانگین رضایت بوده است، انجام شد.

این بررسی‌ها نشان داده است که مسافران روس تمایل به ارایه بالاترین نمره برای رضایت از خدمات هتل‌ها داشته اند. میزان رضایت روس‌ها از هتل‌ها نسبت به همه ملیت‌ها ۰/۵۶ درصد بالاتر از میانگین جهانی است. دراین نظرسنجی بیش از ۸ نفر از هر ۱۰ نفر که مورد پرسش قرار گرفته‌اند از خدمات هتل‌داری درهتل‌هایی که اقامت داشتند، ابراز رضایت کرده‌اند.

پس از روس‌ها، گردشگران و مسافران مصری، سپس ایرلندی‌ها و لهستانی‌ها دراین جدول بالاترین میزان رضایت را از هتل‌های مورد اقامت خود ابراز کرده‌اند.

مسافران چینی نیز دراین جدول، از جمله مسافران سخاوتمند و آسان‌گیر بوده‌اند و مسافران امریکایی و بریتانایی و سپس استرالیایی‌ها در ردیف‌های بعدی جای داشته‌اند.

در سوی دیگر این جدول مسافران اماراتی با ۰/۳۲ امتیاز به هتل‌های محل اقامت خود، کمتر از میانگین رضایت جهانی قرار دارند. ژاپنی‌ها، عمان، هند و قطر مسافران نیز درمیان این گروه از مشتریانی هستند که رضایت کمتری داشته‌اند.

«جان براون» مدیر دفتر عملیاتی موسسه آگودا، مسافران از کشورهای مختلف تمایل دارند که استانداردهای مختلفی را در امتیاز‌دهی مد نظر قرار دهند. این استانداردها بسته به الگوهای سفر، قدرت مالی درپرداخت هزینه‌ها و علایق و نیز بی‌علاقه‌گی‌های کلی و سلیقه عمومی‌شان با هم متفاوت است. مشتریان ما اغلب از سراسر جهان در امتیاز دهی و نظرسنجی ما شرکت می‌کنند که بازتاب میانگین رضایت مشتریان از سراسر جهان است.

مسافران از کشورهای کانادا، آفریقای جنوبی و تایوان نیز نزدیک‌ترین نمرات را به میانگین جهانی شاخص رضایت‌مندی از خدمات هتل‌داری در سطح جهان به هتل‌های محل اقامت خود داده‌اند.

برچسب‌ها هفته نامه

دیدگاه  

    تبلیغات