تاخیر خودخواسته‌ی یک شرکت هواپیمایی برای این که مسافران خورشیدگرفتگی را ببینند

مریم اصلانی | چهار شنبه, ۱۹ اسفند ۹۴ ساعت ۲۱:۳۰

شاید شما هم تجربه‌ی تأخیر در پرواز را داشته‌اید. رویدادی ناخوشایند که هم وقت مسافران را به هدر داده و هم اغلب باعث آزردگی خاطر آنها می‌شود. اما این بار یک شرکت هواپیمایی به یک دلیل منحصربفرد پروازی را با تأخیر انجام خواهد داد. برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر با ما همراه باشید.

 خورشید گرفتگی (Solar Eclipse) یکی از اتفاقاتی است که اغلب مورد توجه بسیاری از افراد در گوشه و کنار جهان قرار می‌گیرد، به ویژه آن دسته که شانس تماشای آن را دارند. به نظر نمی‌رسد که فقط این کودکان و دانشمندان باشند که در مورد این رویداد خاص غرق هیجان و لذت می‌شوند.

خورشید گرفتگی 2016

این بار خطوط هوایی آلاسکا نیز دست به کار شده و مسافران خود را با یک خبر خاص و جالب توجه، غافلگیر کرده است. پرواز ۸۷۰ این خطوط هوایی که بین "Anchorage"، آلاسکا و "هونولولو" در هاوایی در رفت و آمد است، ۲۵ دقیقه تأخیر خواهد داشت. تأخیری که مطمئنا این بار با رضایت خاطر مسافران همراه است، چرا که آنها قرار است در ارتفاع ۳۷ هزار پایی، شاهد رویدادی شگفت انگیز باشند. بله مسافران خوش شانس این پرواز خورشید گرفتگی را در آسمان تماشا خواهند کرد. مسیر این پرواز درست از نقطه‌ای عبور می‌کند که دیدی خوب به این خورشیدگرفتگی کامل دارد.

خورشید گرفتگی 2016

تصمیم‌گیری در این مورد به عهده‌ی این مدیران شرکت بوده است اما البته آنها از کمک و راهنمایی افراد خبره نیز استفاده کردند. در باب این تصمیم گیری آنها با جو رائو (Joe Rao) یک ستاره شناس شاغل در آسمان نمای (افلاک نمای) "هیدن" (Hayden Planetarium) در شهر نیویورک مشورت کردند.

جو رائو- اخترشناس فعال در افلاک نمای هیدن

او یک سال قبل متوجه همزمانی این رویداد و عبور پرواز ۸۷۰ از همان نزدیکی شد و به همین خاطر با مسئولان این شرکت هواپیمایی تماس گرفته و ایده‌ی خود را با آنها مطرح کرد. مشکل تنها زمان برخاستن این هواپیما از فرودگاه بود، چرا که ۲۵ دقیقه زودتر از موعد مقرر فرودگاه را ترک کرده و با این حساب در زمان مناسب، در محل مورد نظر حضور نداشت.

خورشید گرفتگی 2016

به همین دلیل این شرکت تصمیم گرفت هواپیمای فوق با تأخیری اندک به پرواز در آمده و در عوض مسافران شاهد شگفتی از شگفتی‌های جهان هستی باشند. شاید به همین خاطر است که اتفاقا بسیاری از اخترشناسان مشتاق نیز جز مسافران امروز این پرواز هستند. به عنوان مثال "مایک کنتریاناکیس" (Mike Kentrianakis) مدیر پروژه‌ی خورشید گرفتگی در انجمن اخترشناسی آمریکا نیز که قرار است در صندلی ۶F این هواپیما بنشیند با اشتیاق در این‌باره می‌گوید:

"این شرکت نه تنها امروز مسافران را بین دو مقصد جابجا می‌کند، بلکه به آنها فرصت تجربه‌ی یک پرواز فراموش نشدنی و منحصر بفرد را نیز می‌دهد."

زمان این خورشید گرفتگی بین روزهای سه شنبه ۸ مارس تا چهارشنبه ۹ مارس پیش بینی شده است. خوش به حال این مسافران خوش شانس که چنین فرصت استثنایی را به دست آورده و کسوفی آسمانی را از زاویه‌ای متفاوت تماشا خواهند کرد.

خورشید گرفتگی 2016

نظر شما در این مورد چیست؟ آیا مایل بودید جایی را نیز در این پرواز به شما اختصاص دهند؟

منبع inhabita
برچسب‌ها خانواده کجارو

دیدگاه  

    تبلیغات