ورزشگاه سن سیرو؛ بزرگ ترین ورزشگاه ایتالیا

ورزشگاه سن سیرو؛ بزرگ ترین ورزشگاه ایتالیا

هانیه احمدی
| شنبه, ۸ خرداد ۹۵ ساعت ۱۹:۴۰

اگر از علاقه‌مندان به فوتبال باشید حتما تاکنون سری به مقالات آشنایی با استادیوم کجارو زده‌اید؛ مقالاتی که اختصاص به معرفی استادیوم‌های بزرگ و مطرح دنیا دارند و اغلب از مدرن‌ترین و بهترین نمونه‌ها هستند. این بار باز هم سری به ایتالیا خواهیم زد تا یک استادیوم دیگر از این کشور را که شاید به گونه‌ای نماد شهر میلان هم باشد به شما معرفی کنیم. استادیوم سن سیرو در شهر میلان خانه‌ی دو تیم همشهری میلان و اینتر است. با ما همراه باشید. 

فینال لیگ قهرمانان اروپا، امشب در ورزشگاه سن سیرو بین دو تیم رئال مادرید و اتلتیکو مادرید برگزار می‌شود. به همین بهانه می‌خواستیم شما را با این ورزشگاه آشنا کنیم. 

استادیوم سن سیرو یا جوزپه مه آتزا 

ساخت استادیوم سن سیرو پروژه‌ای بود که توسط  رئیس سابق باشگاه میلان پیرو پیرلی (Piero Pirelli) انجام شد. در دو دهه‌ی اول قرن بیستم، میلان زمین‌های مختلفی را به عنوان خانه‌ی خود تجربه کرد و تا اوایل سال ۱۹۲۰ در زمینی با نام Viale Lombardia بازی می‌کرد.

اگرچه این زمین بسیار خوب بود، اما  به دلیل اینکه برای طرفداران پرشمار آن بسیار کوچک بود خیلی زود از رده خارج شد و معمارمشهوری با نام استاکینی (Staechini) که مسئول ساخت  ایستگاه مرکزی میلان  هم بود، برای طراحی یک استادیوم کاملا جدید به خدمت گرفته شد. 

 استادیوم سن سیرو به طور رسمی با یک بازی دوستانه بین اینتر و آث میلان (۶-۳) در ۱۹ سپتامبر سال ۱۹۲۶ افتتاح شد. استادیوم دارای چهار جایگاه جداگانه بود و ظرفیت ۳۵ هزار تماشاچی را نیز داشت.

سن سیرو

سن سیرو در ابتدا در مالکیت باشگاه آث میلان بود،  اما بعدا و در سال ۱۹۳۵ به شهرداری میلان فروخته شد و خیلی زود مجبور شدند برای افزایش هواداران باشگاه این استادیوم را گسترش دهد. نقشه‌ها برای ساخت یک استادیوم عظیم با گنجایش ۱۵۰ هزار نفر بود اما در پایان این ایده عملی نشد و استادیوم پیشرفته‌تر شده‌ی سن سیرو در سال ۱۹۳۹ مجددا افتتاح شد، در حالی که تنها یک طبقه داشت. 

تا سال ۱۹۴۵، میلان تنها ساکن سن سیرو بود، اما پس از آن اینتر نیز به آنها پیوست که تا پیش از آن  در Arena Civica بازی‌های خود را انجام می‌داد. در سال ۱۹۵۵ سن سیرو با اضافه شدن طبقه‌ی دوم روی طبقه‌ی اول گسترش یافت و ساخت این طبقه‌ی جدید ظرفیت آن را به ۸۵ هزار نفر افزایش داد. دهه‌های بعدی سن سیرو میزبان دو  فینال جام اروپا بود، اولی در سال ۱۹۶۵ بین اینتر و بنفیکا (۱-۰ ) و دومی در سال ۱۹۷۰ بین فاینورد و سلتیک (۲-۱).

استادیوم برای مسابقات لیگ اروپا در سال ۱۹۶۸ برگزیده نشد، اما برای بازی‌های یورو ۱۹۸۰ یکی از ورزشگاه‌های انتخابی بود. در همان زمان به طور رسمی و برای گرامیداشت بازیکن اسبق دو تیم اینتر و میلان نامش به استادیوم جوزپه مه آتزا تغییر نام پیدا کرد.

در طول بازی‌های لیگ قهرمانان اروپا در سال ۱۹۸۰، سن سیرو برای سه بازی از مرحله‌ی گروهی میزبان بود. پس از این مسابقات، ایتالیا میزبان جام جهانی ۱۹۹۰ شد و واضح بود که استادیوم سن سیرو به یک تغییر و بروزرسانی بزرگ نیاز دارد. تفکر ساخت یک استادیوم جدید مطرح شده بود، اما انتخاب معماران آن جیانکارلو راگاتزی (Ragazzi)، انـریکو هافـر (Hoffer) و لئـو فینتری (Finzi) نقشه‌ای برای پیشرفت امکانات همین ورزشگاه به جای ساخت یک ورزشگاه جدید بود.

سن سیرو

 تغییرات از این قرار بود که طبقه‌ی سومی هم ساخته شود، سقفی روی تمامی صندلی‌ها را بپوشاند و ۱۱ برج استوانه‌ای بتنی برای  پشتیبانی بیشتر از سقف و طبقه‌های  استادیوم دورتادور آن قرار گیرند. در نهایت هم ظرفیت استادیوم به ۸۵ هزار نفر افزایش یافت. 

سن سیرو

سن سیرو

در طول جام جهانی، سن سیرو میزبان مسابقه‌ی افتتاحیه بین آرژانتین و کامرون (۰-۱)، سه بازی مرحله‌ی گروهی و یک بازی از مرحله‌ی یک شانزدهم و بازی یک چهارم بین آلمان و چک اسلوواکی (۱-۰) بود.

در سال‌های بعد هم تعمیرات دیگری در استادیوم انجام شد و ظرفیت استادیوم به دلیل تدابیر امنیتی یوفا کاهش یافت اکنون ظرفیت این استادیوم ۸۰,۰۱۸ صندلی است. در سال ۲۰۰۱، میزبان فینال لیگ قهرمانان بین بایرن مونیخ و والنسیا بود که در وقت قانونی ۱-۱ مساوی شد و در نهایت بایرن در ضربات پنالتی قهرمان شد. بعلاوه برای فینال لیگ قهرمانان در سال ۲۰۰۶ نیز برگزیده شد. 

هردو تیم اینتر و میلان به ساخت یک استادیوم جدید در مکان دیگری تمایل داشتند، زیرا به این نتیجه رسیده بودند، بدتر شدن اوضاع استادیوم و مالکیت این استادیوم توسط شهرداری آنها را برای توسعه و پیشرفت محدود می‌کند. ابتدا اینتر در سال ۲۰۱۲ اعلام کرد که قصد دارد یه استادیوم جدید بسازد، اما زمانی که میلان هم طرح ساخت یه  استادیوم جدید در منطقه‌ی portello را عنوان کرد، نقشه‌ی ساخت اینتر کنار گذاشته شد و به جای آن به تعمیر سن سیرو روی آورد. البته حرکت میلان هم در سال ۲۰۱۵ به جایی نرسیده و کسی نمی داند آینده‌ی این دو باشگاه چگونه خواهد شد. 

راه‌های دسترسی به سن سیرو

سن سیرو

سن سیرو در غرب شهر میلان و حدودا پنج کیلومتری مرکز شهر  قرار دارد. با فاصله‌ی بیش از هفت کیلومتر از ایستگاه مرکزی قطار میلان.

اگر با ماشین از مسیر تورین (A4)، جنوا (A7) یا بولونیا (Austostrada del sole) می‌آیید، غرب جاده‌ی کمربندی (Tangenziale Ovest) را پیش بگیرید و از خروجی  سوم به سمت Via Novara بروید. علائم شما را از بزرگراه به سمت استادیوم راهنمایی می‌کنند. 

اگر از مسیر Venezia بروید،  باید خروجی Viale Certosa را در پیش بگیرید، سپس علائم خروج شما را به سمت استادیوم هدایت خواهند کرد.

سن سیرو به راحتی با مترو هم قابل دسترس است، به دلیل اینکه اخیرا خط مترو بنفش رنگ M5 افتتاح شده است. نزدیک‌ترین ایستگاه‌ها  به استادیوم San Siro Ippodramo و San Siro Stadio هستند که از هر دو هم برای رسیدن به استادیوم یک پیاده‌روی کوتاه لازم است. از ایستگاه Milano Porta Garibaldi می‌توانید با استفاده از خط M5 تا ایستگاه San Siro Stadio بروید یا از ایستگاه مرکزی میلان یا ایستگاه Milano Lambrate  از خط 2 (سبز رنگ) که به سمت Assago می‌رود استفاده کنید، در ایستگاه Porta Garibaldi پیاده شوید و از آنجا با استفاده از خط (M5 (Linea Lilla به ایستگاه San Siro Stadio برسید.

سن سیرو

 اما گزینه‌ی دیگری نیز برای رسیدن به استادیوم وجود دارد که تراموا ۱۶ است. در مرکز میلان (غرب Piazza Duomo) این تراموا را سوار شوید تا ایستگاه San Siro Stadio که آخرین ایستگاه خط است بروید. سفر با تراموا تا استادیوم در حدود نیم ساعت طول می‌کشد.

اقامتگاه‌، غذا و نوشیدنی در نزدیکی استادیوم سن سیرو

سن سیرو

سن سیرو در یک منطقه‌ی مسکونی نسبتا آرام قرار دارد، که قبلا از لحاظ تعداد محل‌های  پذیرایی خیلی قوی نبود. اما اخیرا تعداد بیشتری کافه و رستوران درآنجا افتتاح شده است. با توجه به اینکه استادیوم از طریق مترو به راحتی قابل دسترس است، شما می‌توانید برای غدا و نوشیدنی مرکز شهر میلان یا دیگر مناطق سرزنده‌ی این شهر را که گزینه‌های زیادی دارند انتخاب کنید و تنها برای تماشای بازی به استادیوم بروید. البته در روزهای مسابقه دکه‌های غذافروشی زیادی وجود خواهند داشت که بتوانید حداقل یک ساندویچ  ساده میل کنید.

اگر شما ترجیح می‌دهید که شب را در نزدیکی استادیوم و دریک مکان مقرون به صرفه سپری کنید، هتل سن سیرو میلان B&B گزینه‌ی مناسبی است. این هتل در کنار استادیوم قرار دارد. هتل ML.style هم دیگر گزینه‌ی شما برای اقامت در نزدیکی استادیوم است. انتخاب‌های زیادی هم در نزدیکی ایستگاه مترو Lotto وجود دارد که کمتر از ۲۰ دقیقه پیاده‌روی تا ورزشگاه دارند، که البته تعدادی از آنها هتل‌های لوکس هستند. هتل Melia Milano چشم‌انداز زیبایی دارد، در حالی که هتل Montebianco، هتل Nuovo Murillo و هتل Amendola Fiera هم گزینه‌های خوبی هستند که کمی به صرفه‌ترند.

بلیط بازی‌های آث میلان

سن سیرو

شما می‌توانید بلیط بازی‌های میلان را به صورت آنلاین در وب سایت رسمی باشگاه میلان یا از طریق تلفن ۰۰۳۹۰۲۶۲۲۸۴۵۴۵ یا از طریق شعب مختلف بانک  Banca Popolare di Milano یا به اختصار BPM بانک، یا در باجه‌ی بلیط فروشی Casa Milan در Via Aldo Rossi 8 در شمال شهر (نزدیک به مترو QT8) خریداری کنید. بعلاوه بلیط‌ها پیش از هر مسابقه در ورزشگاه هم فروخته می‌شوند. قیمت بلیط‌ها معمولا از ۲۱ یورو برای یک صندلی در ردیف دوم و پشت دروازه شروع می‌شود، تا ۴۷ یورو که ارزان‌ترین بلیط برای ردیف پایین در کناره‌ها است و قیمت‌های بالاتر هم ۱۷۹ یورو برای صندلی‌های بخش مرکزی ردیف پایین در جایگاه اصلی است. قیمت‌ها برای بازی‌های مقابل اینتر، یوونتوس و ناپولی افزایش می‌یابد و بین ۲۶ یورو تا ۲۰۰ یورو متغیر است. اگر در پیش فروش بلیط‌ها را خریداری کنید کمی ارزان‌تر هستند.

بلیط بازی‌های اینتر

سن سیرو

بلیط بازی‌های اینتر را می‌توانید به صورت آنلاین از وب سایت رسمی یا Vivaticket، یا به صورت حضوری ازهرکدام از محل‌های فروش بلیط Vivaticket خریداری کنید. 

همچنین بلیط‌ها در روز مسابقه در ورزشگاه نیز فروخته می‌شوند. البته مانند میلان، اینتر هم تمایل دارد که برای بازی دربی و مسابقه مقابل یوونتوس (دربی ایتالیانو) تمامی بلیط‌های خود را به فروش برساند و برای خرید بلیط همیشه کارت شناسایی لازم است.

به طور معمول قیمت بلیط‌ها از ۲۴ یورو برای یک صندلی پشت دروازه و ردیف دوم شروع شده و به ۳۷ یورو برای یک صندلی در ردیف دوم در یکی از دو طرف و نهایتا به ۱۷۰ یورو برای قسمت مرکزی پایین‌ترین ردیف در جایگاه اصلی می‌رسد.

قیمت‌ها برای بازی‌های مقابل رم، ناپولی، جنوا، میلان و یوونتوس نسبتا افزایش می‌یابد و در نتیجه محدوده قیمت‌ها بین ۲۳ تا ۲۰۰ یورو تغییر خواهد کرد. اگر در روز مسابقه و در ورزشگاه بلیط خود را خریداری کنید ممکن است کمی گران‌تر باشد.

بلیط‌های ردیف سوم ورزشگاه فقط در صورتی فروخته می‌شوند که دو ردیف دیگر پر شده باشند. نقشه‌ی صندلی‌های استادیوم را می‌توانید در این سایت مشاهده کنید.

تور استادیوم و موزه

سن سیرو

تور سن سیرو

سن سیرو موزه‌ی مشترک میلان و اینتر را در خود جای داده است. بعلاوه راهنمای تور هم وجود دارد و این تور شامل دسترسی به رختکن‌ها، محل‌های پذیرایی از مهمانان و اتاق مطبوعات است. مدت تور بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه است.

موزه هفت روز هفته از ساعت ۹:۳۰ تا ۵ بعداز ظهر باز است. تورها هم معمولا در همین بازه‌ی زمانی انجام می‌شوند. 

در روزهای مسابقه هیچ توری وجود ندارد و ساعت‌های متفاوت  برای بازدید از موزه در نظر گرفته می‌شود. برای بازدید نیاز به رزرو کردن از قبل وجود ندارد اما می‌توانید از طریق Vivaticket به صورت آنلاین بلیط خود را خریداری کنید. قیمت تور بعلاوه‌ی موزه ۱۷ یورو است اما اگر بخواهید تنها از موزه دیدن کنید باید ۷ یورو بپردازید.

موزه سن سیرو

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌ی ۰۰۳۹۰۲۴۰۴۲۴۳۲ تماس بگیرید یا به آدرس [email protected] ایمیل بزنید.

دیدگاه  

    تبلیغات