تحویل ۴ فروند ایرباس A330 در سال آینده به ایران

تیم  کجارو
سه شنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۵
تحویل ۴ فروند ایرباس A330 در سال آینده به ایران

همانطور که اخیراً اعلام شد، پیش‌قرارداد خرید ۱۱۸ فروند هواپیمای ایرباس نهایی شده است. با این حال خبرها حاکی از آن است که سال آینده نیز در مرحله اول ۴ فروند هواپیمای ایرباس ۳۳۰ به ایران‌ایر تحویل می‌شود.

 ۲۶ دی‌ ماه امسال آخوندی، وزیر راه و شهرسازی از توافق با شرکت ایرباس فرانسه برای خرید ۱۱۴ هواپیما برای هما خبر داده و گفته بود:

در چند ماه اخیر مذاکرات بسیاری را با شرکت‌های دسته اول تأمین کننده هواپیما داشته‌ایم و با این شرکت‌ها در دو بخش بحث کرده‌ایم؛ یکی اینکه ساختار هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران را بازسازی کنیم که در این زمینه در گام نخست برای ۱۱۴ فروند هواپیما با ایرباس فرانسه توافق کرده‌ایم.

در ادامه ۹ بهمن با اضافه شدن ۴ فروند ایرباس دیگر تفاهم‌نامه خرید ۱۱۸ فروند با ایرباس امضا شد. بر اساس آخرین اظهارات قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی پیش‌پرداخت ایران برای ۱۱۸ فروند ایرباس ۵۰ میلیون دلار خواهد بود.

«اصغر فخریه کاشان» دراین‌باره به گفته بود که مقرر شد ۲۰ روز پس از امضای تفاهم‌نامه خرید ۱۱۸ فروند ایرباس، مذاکرات برای عقد قرارداد نهایی آغاز شود که این گونه شده است. هم‌اکنون در حال مذاکرات قراردادی قرار داریم و باید پیش‌پرداخت‌های این ایرباس‌ها آماده شود. در این مرحله متن قرارداد نهایی شده و طرف مقابل باید ضمانت‌نامه‌ها را صادر کند.

وی در خصوص رقم پیش‌پرداخت‌ها نیز افزود:

در پیش‌پرداخت‌ها یک حق رزرو داریم که برای هر هواپیما فرق می‌کند، بعضی از هواپیماها ۱۵۰ هزار دلار، برخی ۲۰۰ هزار دلار و شماری از هواپیماها ۴۰۰ هزار دلار است. بسته به جدول مربوط نزدیک به ۵۰ میلیون دلار رقم پیش‌پرداخت به شرکت ایرباس است که این کار را در مقابل ضمانت‌نامه انجام می‌دهیم تا چنانچه آن‌ها اکسپورت لایسنس نگیرند، این پول به ما برمی‌گردد.

در حالی مذاکرات با ایرباس برای نهایی کردن قرارداد ادامه دارد و وزیر راه و شهرسازی نیز مسئولان بوئینگ را به ایران دعوت کرده که خبر می‌رسد اولین هواپیماهایی که به هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تحویل می‌شود ایرباس‌های سری ۳۳۰ است.

یکی از مقام‌های مسئول وزارت راه و شهرسازی دراین‌باره گفت که در مرحله نخست ۴ فروند هواپیمای ۳۳۰ وارد کشور می‌شود که این هواپیماها هیچ مشکلی برای ورود به فرودگاه‌های کشور ندارند.

بر اساس اطلاعیه‌ای که شرکت هواپیمایی ایرباس منتشر کرده در پیش‌قرارداد امضا شده با ایران ۴۵ فروند هواپیمای ایرباس ای ۳۳۰ خریداری شده است.

۲۷ فروند از این ایرباس‌های ۳۳۰ از نوع «سی‌ای‌او» و ۱۸ فروند بقیه از سری نئو است. ایرباس A330 با بُرد پرواز حدود ۱۱ هزار کیلومتری ظرفیت ۳۳۰ مسافر را دارد.

مدل جدید ایرباس A330 نیز با بُرد ۱۲ هزار کیلومتری در دو کلاس پروازی ظرفیت ۴۰۰ مسافر را دارد.

مطالب مرتبط:

    منبع تسنیم
    برچسب‌ها هواپیما ایرباس

    دیدگاه