بازار وکیل، قلب تجاری فارس

بازار وکیل، قلب تجاری فارس

پریسا همایونی
| پنجشنبه, ۱۱ بهمن ۹۷ ساعت ۱۳:۳۰

 بازار وکیل یکی از معروف‌ترین اماکن گردشگری شهر شیراز است که با قرار گرفتن در کنار حمام و مسجد وکیل مجموعه‌ای زیبا برای بازدید گردشگران فراهم کرده‌اند.

 بازار وکیل شیراز یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران است. این بازار که به فرمان کریم خان زند در سال (۱۱۷۲ - ۱۱۹۳ ه.ق) ساخته شده، اکنون در مرکز شهر شیراز قرار گرفته‌ است. کمتر کسی سفر به شیراز را در زندگی خود تجربه می‌کند بی آنکه از بازار وکیل بازدیدی نداشته باشد.

بازار وکیل یکی از زیباترین و جذاب‌ترین دیدنی های شیراز است برای سفر به شیراز و بازدید از جاذبه‌های این شهر بی‌نظیر می‌توانید از تور استفاده کنید. 

کجارو شما را در انتخاب تورها به مقاصد داخلی و خارجی راهنمایی می‌کند. 

شما می‌توانید تورشیراز را از طریق کجارو به‌سادگی جستجو کنید، از میان فهرست تورهای ده‌ها آژانس معتبر، بهترین تورها را مشاهده و قیمت آن‌ها را مقایسه کنید و در نهایت ارزان‌ترین تور به مقصد مورد نظرتان را انتخاب کنید.

vakil-bazaar

مسجد و حمام تاریخی وکیل نیز در کنار این بازار قرار دارند. بازار طویل خوش طرحی که از بهترین آثار کریم خان زند است و هنوز تقریبا سالم و پابرجای در شیراز باقی مانده و بنام «بازار وکیل» مشهور است و تصور می‌رود شهریار زند پس از ملاحظه بازار قدیمی لار (از آثار زمان شاه عباس) طرح آن را در شیراز ریخته‌ است.

vakil-bazaar

تمام کارهای بازرگانی، خرید و فروش کالاهای داخلی و خارجی و مبادلات همگی در حجره‌‌های این بازار انجام می‌گرفته و در واقع بازار وکیل مانند قلب واقعی شیراز بوده و تمام امور بازرگانی در آنجا به جریان می‌افتاده‌ است. بازار وکیل در ردیف آثار تاریخی کشور به شماره ۹۲۴ به ثبت ملی شده است. 

vakil-bazaar

نمایی از ورودی بازار وکیل ( جنوبی )

این بازار از نزدیکی دروازه اصفهان تا مدخل بازارهای قدیم امتداد دارد و شامل حجره‌هایی با سکوی پهن در طرفین و ۷۴ دهانه طاق‌  بلند و خوش تناسب بوده است و چهار سوق بلندی در میان آن قرار دارد. مصالح ساختمانی این بازارها گچ، آجر و آهک هستند، که روی پایه‌هایی از تخته سنگ‌های تراشیده قرار گرفته‌ است. 

vakil-bazaar

قسمت‌های مختلف این بازار، بنا بر اساس کارهای صنعتی که در آن انجام می‌گرفته به نام‌های مخصوص خوانده می‌شوند. این قسمت‌ها مانند: بازار بزرگ که انواع کالاها در آن یافت می‌شد. بازار بزازان، بازار بلور فروشان، بازار خیاط‌ها، بازار کلاهدوزها، بازار سراج‌ها و بازار شمشیرگرها و دیگر اصناف است.

نگاره ای قدیمی از بازار وکیل شیراز

نگاره‌ای قدیمی از بازار وکیل شیراز

1

 راسته فرش فروش‌ها در بازار وکیل شیراز 

فرصت‌الدوله شیرازی در آثار عجم درباره این بازار چنین می‌نویسد:

بازار وکیل یکی از بازارهای مرحوم کریم خان وکیل است. شالوده‌های آن از سنگ‌های بزرگ ساخته شده و در وسط بازار چهارسویی است که سقفش بسیار بلند و طرازش دلپسند است. کمتر بازاری در ایران بدین اسلوب و بنیان دیده می‌شود. یک بازار بزرگ تا برسد به چهارسوی مذکور چهل و یک طاق است، آن را بازار بزازان گویند از هر گونه اقشمه و امتعه دارد. سماور و بلورفروش و خیاط و غغیره نیز در آن هست. بازار دیگر چهل و شش طاق است آنرا بازار کلاهدوزان نامند از کلاهدروز و اصناف دیگر دارد مع بسیاری از صرافان.

1

عکس قدیمی از بازار وکیل شیراز 

vakil-bazaar

معماری این بنا بر گرفته از معماری کاروانسرای صفوی است. این بنا با رنگ زرد و طرح های گلدانی معرف سبک اختلاط است که در زمان قاجاریه رایج شده بود. در هشتی نیز مغازه‌هایی چهارگوش در دوطبقه وجود دارد در ضلع جنوبی چهار سوق در موازات با بازار ترکش دوزها بازار دیگری قرار دارد که مدخل آن در جلوی سر در مسجد وکیل است و به بازار شمشیرگرها معروف است.

 این بازار نیز دارای ۱۱ جفت مغازه است در زیر چهار سوق حوض بزرگی از سنگ مرمر قرار داشته که آب آن از مجرایی که از زیر بازار ترکش دوزها می‌گذشته تامین می‌شده است. این مجرا به صورت طاق ضربی است و از آجر و ساروج ساخته شده است و هم اینک نیز وجود دارد اما حوض مرمری به علت بالا آمدن کف بازار از بین رفته است.

vakil-bazaar

سیستم تهویه هوا به علت ارتفاع زیاد سقف طاق و تویزه‌ای بازار کامل بوده این امر به وسیله بادگیرهایی ساده انجام می‌گرفته همچنین دریچه‌ها و روزنه‌هایی به نام جامخانه یا هورنور در زیر سقف قرار داده شده بود که هوا و نور کافی را به بازار می‌رسانند اما هم اینک پس از مرمت این روزنه‌ها بسته شده‌اند هم اینک در بالای مغازه‌ها مشبک‌هایی جهت تهویه هوا و روشنایی وجود دارد. 

 این شاهکار معماری زندیه را بهتر بشناسید.

تصاویری از سرای مشیر و بازار وکیل شیراز

شیراز از جمله شهرهایی است که هر ایرانی باید از آن بازدید کند مجموعه وکیل، تخت جمشید و حافظیه مکان‌هایی که دیدن‌شان بسیار لذت‌بخش است. اگر چنانچه تمایل داشتید به این شهر زیبا در فصول مختلف سفر ارزان داشته باشید کجارو شما را در تهیه بلیط ارزان نیز راهنمایی می‌کند. 

برای انتخاب بهترین و ارزان‌ترین بلیط هواپیما به شیراز می‌توانید از کجارو کمک بگیرید. جستجوی آسان و تنوع قیمت بلیط‌ها از ده‌ها فروشنده معتبر، به شما این امکان را می‌دهد تا ارزان‌ترین بلیط به شیراز را پیدا کنید.

عکس کاور از: bunkyo ، Wikipedia

دیدگاه  

    تبلیغات