غذا خوردن، ترفندی برای داشتن سفری فراموش نشدنی

محمد میرافشاری | سه شنبه, ۲۵ اسفند ۹۴ ساعت ۱۳:۳۰

جدا از زحمات فراوان مانند تهیه بلیت یا رزرو هتل، برنامه‌­ریزی سفر یکی از سخت‌ترین کارهای هر سفر است؛ حتی برنامه‌ریزی بسیار دقیق هم نمی‌تواند تضمین­‌کننده سفری عالی و بی­‌عیب باشد. با کجارو همراه باشید تا با ترفندی ساده و البته کاربردی برای داشتن سفری بسیار لذت­‌بخش آشنا شوید.

 تعطیلات مانند یک پیتزا است؛ برخی اوقات می­‌تواند بسیار قشنگ و گران‌قیمت باشد، اما یک سفر بد آن را بسیار سخت خواهد کرد. تعطیلات همچنین شبیه یک رابطه عاطفی است که اغلب خود را درگیر آن نمی‌کنید و زمانی که آن را تجربه کردید، غریبه‌ها با تعجب به شما خیره می‌شوند. در این‌ زمان است که باید وانمود کنید به شما خوش می‌گذرد.

خوب. از این موارد چه درس‌هایی می‌گیریم؟ داشتن یک تعطیلات بد و نامطلوب بسیار دشوار است، اما به همان اندازه داشتن تعطیلاتی که از هر جهت خوب و عالی باشد نیز سخت است. البته استثنای ساده‌ای برای این قانون وجود دارد، ترفند ساده‌ای برای هماهنگی و برنامه­‌ریزی سفرهای مجلل در اوقات فراغت که قصد داریم آن را با شما به اشتراک بگذاریم.

غذای محلی

با برنامه‌ریزی تعطیلات خود حول مواد غذایی و نوشیدنی، همیشه سفر فوق‌العاده‌ای خواهید داشت، اما زمانی که تعطیلات خود را برای مواردی مانند دیدار با اعضای خانواده، سوار شدن به ترن‌هوایی (Roller Coasters) یا هر چیز دیگری برنامه‌ریزی می‌کنید، بخش زیادی از سفرتان با جملاتی مانند «آرامش‌بخش، اما بسیار کوتاه» یا «باورم نمی‌شود، پولم را برای این سفر هزینه کردم» تعریف خواهد شد. چنین سفری بیهوده است. بهتر است پول خود را برای موارد بیهوده صرف نکنید. هنگام برنامه‌ریزی برای سفر یا تعطیلات بعدی روی غذا تمرکز کنید و سعی کنید یک تعطیلات غذایی داشته باشید. محصولات غذایی فرصت استراحت و مهلتی برای فرار از ناامیدی‌های زندگی است؛ بنابراین تعطیلات خوبی به وجود خواهد آمد.

هر چند تعطیلات به‌ عنوان به دست آوردن نیروی تازه و لذت‌بخش به تصویر کشیده می‌شود، اما تعطیلات متداول ما، برخلاف تعطیلات غذایی، در واقع انبوهی از اضطراب و بی‌میلی است. اولین مورد این است که اغلب سفرها شما را وادار به ترک شرایط عادی زندگی خود می‌کند. همین امر باعث ایجاد دلهره و اضطراب اندکی در شما خواهد شد. همچنین سفر به صرف هزینه و زمان نیاز دارد که برای اغلب مردم به اندازه کافی در دسترس نیست. مورد سوم این است که یکی از اهداف سفر گردش است. گردش یعنی مشاهده همه چیز با چشمان خود و لذت بردن از محیط اطراف، ولی این یک «سفر خوب» نخواهد بود.

در اغلب موارد برنامه گشت‌وگذار در سفر نیز به خوبی انجام نمی‌شود و در بهترین حالت، لحظه‌ای هیجان‌انگیز است که با ساعت‌های تلف شده‌ی زیادی همراه است. علاوه بر این، چشمان شما به معده‌تان متصل نیست (حداقل من این‌گونه نیستم) بنابراین حتی با زل زدن به یک نقطه خیره‌کننده و زیبا سیر نخواهید شد. پس بهتر است چنین شرایطی را برای داشتن یک تجربه عالی بعد از بازگشت از سفر رها کنید. خوردن غذاهای آماده و سرخ‌شده فست فودها را کنار بگذارید و قبل از رفتن به تعطیلات کمی تحقیق و جستجو کنید (ممکن است بتوانید اطلاعات موردنیاز خود را از طریق وب‌سایت‌­ها به دست آورید) و خواهید دید که سفر خسته‌کننده شما به تعطیلاتی عالی و به یاد­ماندنی تبدیل خواهد شد. درست مانند اینکه هنگام نگاه کردن به دور و اطراف خود، غذای مورد علاقه‌تان را بخورید.

غذای لذیذ

این یک سفر خوب واقعی است. علاوه بر این با به یادآوردن آن غذا، شیرین‌ترین و زیباترین وجه شخصیت آن شهر را به یاد خواهید آورد. شاید بتوان گفت یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای شناختن یک شهر، تجربه کردن غذاها و نوشیدنی‌های آن است؛ البته ممکن است شما عقیده و نظر متفاوتی داشته باشید. ممکن است با کسی که دوستش دارید یا یک دوست صمیمی به سفر بروید. شاید همسفران شما در یک سفر خارج از کشور به زبان شما صحبت نکنند. نکته اینجا است که حتی بدون نگرانی از اجاره یک جت اسکی هم می‌توان یک روز را به پایان رساند و تعطیلات لذت‌بخشی داشت و این نکته به خودی خود یک ترفند است. با خودتان فکر می‌کنید افراد ثروتمند به راحتی می‌توانند هر تعداد جت اسکی که دلشان می‌خواهد، بخرند یا اجاره کنند، اما من بیچاره باید تمام روز خود را صرف یافتن یک جت اسکی مناسب کنم. در ظاهر شما لبخند می‌زنید و به راه خود ادامه می‌دهید،‌ اما این رنجی است که باعث می‌شود سفر و تعطیلات شما خراب شود.

زمانی که تمام دلیل شما برای گشت‌وگذار در یک منطقه لذت بردن از غذاهای منحصر به‌ فرد آن باشد، چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. دوست شما ممکن است نخواهد همراه شما به پاراگلایدر بیاید. صادقانه بگویم، او را سرزنش نمی‌کنم. او ممکن است رفتن به یک موزه را پیشنهاد کند که بسیار خوب است، اما در مقابل نظر شما پیشنهاد خوبی نباشد.

غذای گوشتی

جلو بروید! جهانگردان عاشق پرخوری

آیا می‌دانید مردم چه چیزی را دوست دارند؟ بله، درست حدس زدید؛ همه عاشق خوردن هستند. دوره‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم، دورانی است که در آن شیرینی‌های حلقه‌ای صنعتی در سراسر کره زمین یافت می‌شود و شما می‌توانید ترکیب‌­های خوشمزه آن را در همه کافه‌ها پیدا کنید. غذا خوردن به معنای واقعی با سایر موارد به خوبی رقابت می‌کند. همه افراد به خوردن و نوشیدن غذاهای عالی اهمیت می‌دهند. همراهان سفر شما ممکن است برای بازدید از نقاشی‌ها یا رفتن به زیپ لاین موافق نباشند، اما همه افراد با خوردن «بوراتای دست‌پیچ» یا یک غذای محلی موافقت خواهند کرد، مگر اینکه به خاطر بیماری نتوانند از این موارد لذت ببرند. در چنین مواردی بهتر است از سفر همراه آن‌ها خودداری کنید. این افراد همسفران خوب و سرگرم‌کننده‌ای برای شما نخواهند بود. حقیقت تلخ این است که تعطیلات غیر غذایی، باعث رشد زمینه ناامیدی در فرد می‌شود، زیرا به جای اینکه همچون کودکان به راحتی از هر چیزی لذت ببریم، همانند بزرگسالان به همه چیز بدبین خواهیم بود و انتظارات بسیار زیادی از یک سفر خواهیم داشت. تاریخ سفر خود را روی تقویم علامت می‌زنیم، پس‌زمینه رایانه را با تصویر مقصد سفر خود تنظیم می‌کنیم و عقده‌های روحی خود را با دنبال کردن تصاویر سرگرم‌کننده موجود در اینستاگرام خالی می‌کنیم. روی سفر خود به گونه‌ای حساب می‌کنیم که نقطه امید و روشنایی در زندگی دنیوی ما باشد و ما را از عادات روزمره دور کند.

غذای محلی

در نهایت، زمانی که ما به مقصد می‌رسیم، بررسی ایمیل‌های خود را متوقف می‌کنیم و وارد اوقات فراغتی شیرین می‌شویم. اما کل هفته باران می‌آید و پاراگلایدر نیز لغو می‌شود و موزه‌ای که دوست شما قصد بازدید از آن را داشت پر از جمعیت است.

با خارج شدن تعطیلات از مسیر عادی و معمولی خود ناامید می‌شوید. تعطیلات عادی نیز همیشه از مسیر عادی خود خارج می‌شوند، زیرا موارد غیرعادی و ناشناخته‌ها همیشه وجود دارند. هزینه و زمان زیادی را برای تعطیلات خود صرف می‌کنید، اما باز هم احساس شادی نمی‌کنید. حدس بزنید در این‌گونه موارد چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ حالا شما باید سر کار خود برگردید و بگویید چقدر سفر خوبی داشتید! این شکنجه‌ای روحی است که باید تحمل کنید و ممکن است به خاطر برنامه‌ریزی نکردن تعطیلات خود روی غذاها و نوشیدنی‌های محلی، خودتان را سرزنش کنید.

سمبوسه

به طور طبیعی، وعده‌های غذایی اصلی مانند صبحانه، نهار و شام، حتی شام دوم یا فلافل سنتی در نیمه­‌های شب، فرصت کوتاهی برای استراحت و دوری از ناامیدی‌های بی‌شمار زندگی به ما می‌دهد. این مورد در تعطیلات نیز صادق است و تصادفی نیست.

هنگامی که پایه سفر خود را به جای انجام فعالیت‌های مختلف مانند فعالیت‌های ورزشی یا مجسمه‌سازی، روی خوردن و آشامیدن قرار می‌دهید، از فشار منفی آب‌وهوای بد و شرایط سخت دور خواهید شد. شاید به خاطر بازدید از یک میدان مبارزه تاریخی ناامید شوید، اما طعم هیچ غذایی برایتان خسته‌کننده نخواهد بود.

پس جهانگردان عاشق پرخور من به راه خود ادامه دهید. در مغازها به دنبال کباب‌های خوشمزه باشید، یک تور پیتزا به پایتخت پیتزا، یعنی شهر «ناپل»، برنامه‌ریزی کنید و سعی کنید از غذاهای خوشمزه محلی لذت ببرید. هر محله‌ای غذاهای مخصوص به خود را دارد. تلاش برای رسیدن به موقعیت‌های تاریخی و محلی در شهرهای «برلین»، «پاریس» یا «رم» را فراموش کرده و تمام انرژی خود را روی خوردن و نوشیدن متمرکز کنید. بدون برنامه‌ریزی هم گذر شما به مکان­‌های تاریخی خواهد افتاد. قول نمی‌دهم با انجام این کار تعطیلات بعدی شما عالی و شگفت‌انگیز باشد، اما می‌توانم به شما قول دهم سفر بعدی برایتان خسته‌کننده نخواهد بود.

منبع Thrillist
برچسب‌ها غذای محلی

دیدگاه