موزه آیینه و روشنایی یزد؛ نمادی از روشنی ماندگار

موزه آیینه و روشنایی یزد؛ نمادی از روشنی ماندگار

آزاده یوسف نژاد
| پنجشنبه, ۹ اسفند ۹۷ ساعت ۱۳:۰۰

یکی از موزه‌های زیبای شهر یزد، موزه آیینه و روشنایی است که علاوه بر اشیا موزه، خود بنا نیز بسیار زیبا و دیدنی است.

در استان یزد افزون بر ۲۰ باب موزه فعال وجود داردکه نیمی از آن زیر نظر دستگاه‌های دولتی و بقیه توسط بخش غیر دولتی و به صورت مشارکتی با سازمان میراث فرهنگی اداره می‌شود.

شهر یزد از زیباترین شهرهای ایران بوده که با سابقه ۲ سال شهرت جهانی، از آثار ملی ایران بوده که در یونسکو نیز به ثبت جهانی رسیده است.

علاوه بر ساختار کلی شهر، جاهای دیدنی یزد بسیار زیاد بوده و  همه ساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به سمت خود می‌کشد.

ایام نوروز هم فرصت بسیار خوبی است که از این شهر تاریخی زیبا بازدید داشته و سفر راحت و برنامه‌ریزی شده‌ای را با تور به این شهر رقم بزنید .

کجارو علاوه بر معرفی جاذبه‌های تاریخی و گردشگری تمامی شهرهای ایرانی و خارجی به معرفی بهترین تورهای داخلی و خارجی نیز پرداخته است از این رو اگر شما نیز تمایل دارید که به دیدن این شهر زیبا در ایام نوروز بروید می‌توانید در کجارو با انتخاب تور نوروز در این ایام بهترین سفر را برای خود به مقصد مورد نظرتان داشته باشید. 

 شما می‌توانید تور یزد را در کجارو جستجو کنید، از میان فهرست تورهای ده‌ها آژانس معتبر، بهترین تورها را مشاهده و قیمت آن‌ها را مقایسه کنید و در نهایت ارزان‌ترین تور به مقصد مورد نظرتان را انتخاب کنید.

معرفی موزه قصر آیینه یزد

 یکی از زیباترین آثار تاریخی و جادبه گردشگری یزد موزه قصر آیینه یزد بوده که هم خود بنا و هم مجموعه آثار موزهای این بنا از ارزشمندترین آثار تاریخی ایران بوده است.

مجموعه‌ ساختمان‌ موزه‌ قصر آیینه‌ با زیربنای‌ ۸۳۷ متر مربع‌ در باغی‌ مصفا به‌ وسعت‌ ۸۱۷۴ متر مربع در خیابان‌ كاشانی‌ یزدی‌، واقع شده است.

موزه آیینه

عکس:مسعود ساکی


ساختمان این موزه کوشکی در میان باغ است. حیاط وسیع با استخری در وسط، اتاق‌های گچ‌بری و آینه کاری شده رو به استخر، راهروهای تو در تو و حوضخانه، از جاذبه‌های چشم نواز این بنا هستند که در زمان پهلوی اول بنا شده است.

عکس از: مسعود میر جلیلی

تاریخچه شکل گیری این بنا

 عمارت این مجموعه در سال ۱۳۲۰ برای  استفاده به عنوان مهمانسرای خصوصی توسط صراف زاده ساخته شد. او بازرگان و مالک عمده و وكیل مجلس، فرزند حاج على صراف یزدى، در ۱۲۷۸ شمسی در یزد تولد یافت. تحصیلاتش را در زمان خود به پایان رسانید و در صرافخانه پدرش مشغول كار شد. تدریجا طریقه‌ى صرافى و تجارت را فراگرفت و خود مستقلا به كار تجارت پرداخت. او خیلى زود در بازار یزد شهرت زیادی پیدا كرد، چرا که انصاف او از سایر صراف‌ها بیشتر بود و در مواقع ورشكستگى بدهكاران، جانب انصاف را رعایت مى‌‏كرد. 

موزه آیینه

همین امر باعث شد در بین مردم شهرت زیادی پیدا کند . افزایش ثروت و درستى و مساعدت به مردم او را در یزد در زمره‌‏ى مردان طراز اول قرار داد.

بنای موزه پس از انقلاب با فتوای محمد صدوقی مصادره و به بنیاد مستضعفان تحویل و سپس در سال ۱۳۷۷ تبدیل به موزه شد. 

عکس از: مسعود میرجلیلی

سبک معماری ترکیبی سنتی و اروپایی شامل: اتاق‌هایی رو به استخر یا نشیمن بهاری، اتاق خواب، قسمت شاه نشین، حوضخانه و سرویس است. تزئینات اتاق‌ها شامل گچبری و نقاشی روی دیوار و آیینه کاری است . حوضخانه بنا بیشترین تزئینات را دارد. درها و پنجره‌ها چوبی و مشبک با شیشه‌های رنگی است و پنجره‌ها به وسیله لولای جدا شونده بصورت ساده و رنگی در کنار هم قراردارند.


موزه آیینه

در این‌ موزه‌ مجموعه‌ خطی‌، اسلحه‌، سکه‌، کتب‌، تمبر، قفل‌ ، دهنه‌ اسب‌ (متعلق‌ به‌ هزاره‌ دوم‌ قبل‌ از میلاد) و نمونه‌هایی‌ از برنزهای‌ لرستان‌ و اشیای‌ دیگر به‌ نمایش‌ گذاشته‌ شده‌ است.

نمونه ای زیبا از اشیا روشنایی در قدیم عکس از: مسعود میر جلیلی

 از سال ۱۳۷۷ تاکنون انواع آینه، ابزار وسایل روشنایی شامل گونه‌های مختلف پیه سوز و چراغ‌های قدیمی، انواع کبریت، قلمدان و طپانچه در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند موزه شامل اشیاء زیر است:

۱) اشیاء روشنایی پی سوز شامل : نصبی، آویز، پایه دار، دستی

۲) شمع سوز شامل : نصبی، آویز، پایه دار، دستی

۳) نفت سوزها

۴) گاز سوزها

۵) برق سوزها

۶) مجموعه آیینه‌ها «تعداد اشیاء : ۱۲۴ مورد» قدیمی‌ترین شی موجود در موزه پی سوزهای متعلق به دوران ساسانی است.


شمعدان

این موزه زیبا در حال حاضر با خبری  که اخیرا اعلام شد توسط بنیاد مستضعفان پلمپ شده و اجازه بازدید ندارد .

عکس کاور: از مسعود میر جلیلی

دیدگاه  

    تبلیغات