تپه‌های دودزای کانادا

میلاد روانبخش | دوشنبه, ۱۶ فروردین ۹۵ ساعت ۰۰:۰۰

با داستان پیدا شدن یکی از عجیب‌ترین نقاط جهان و دلیل به وجود آمدن آن آشنا شوید. تپه‌های دودزای کانادا، جایی که از دل زمین دود بیرون می‌آید. با کجارو همراه باشید تا بیشتر با این تپه‌ها آشنا شوید.

مقاله‌های مرتبط:

در سال ۱۸۵۰، کاپیتان روبرت مک‌کلور برای تحقیق در مورد گم شدن جان فراکلین که پنج سال قبل از آن، از انگلیس به کانادا رفته بود، به شمال کانادا اعزام شد. این دومین تیم تحقیقی بود که برای جستجوی تیم ۱۲۹ نفره‌ تحقیقی شمال به آنجا فرستاده شد و تنها یکی از ده‌ها گروهی بود که در چهار سال بعد از آن ماجرا به این مکان می‌رفتند.

گروه تحقیقی از طریق اقیانوس از قطب شمال و از مسیر تنگه‌ برینگ و سپس به سمت شرق و بعد از گذشتن از بارو به آلاسکا رفتند تا در آنجا به گروه اعزامی از بریتانیا از شمال‌شرق بپیوندند. وقتی گروه تحقیقی مک‌کلوری به دهانه‌ رود هورتون  در دریای بیوفورت در نزدیکی کیپ باتهرست (cape Bathurst) در شمال‌غربی کشور کانادا رسیدند، مک‌کلوری در فاصله‌ دور دودی دید. او انتظار داشت که این دود از آتش یک کمپ باشد که شاید فرانکلین و گروهش درست کرده بودند، به همین خاطر سریعا یک گروه برای پیدا کردن منشأ دود به آنجا فرستاد.

تپه-دودزا

گروه فرستاده شده آتشی که از کمپ فرانکلین باشد پیدا نکرد، بلکه با ستون‌هایی از دود غلیظ روبرو شدند که از درون زمین بیرون می‌آمدند. اعضای گروه با نمونه‌ای از سنگ‌های دودزای آنجا بازگشتند و وقتی آن را روی میز مک‌کلوری گذاشتند سنگ کل میز چوبی او را سوزاند.

مک‌کلوری فکر می‌کرد سنگ‌ها، آتش‌فشانی باشند، ولی حقیقت چیز دیگری بود. کوه‌ها حاوی مقدار فراوانی زغال‌سنگ غنی شده با سولفور بودند (زغال‌سنگ قهوه‌ای)، سنگ‌ها خودبخود در اثر سایش تپه‌ها و در معرض هوا مشتعل شده بودند. دود آن‌ها حاوی سولفور دی‌اکسید و سولفوریک اسید و بخار بودند که همه با هم موجب اسیدی شدن استخر‌های کم‌عمق اطراف آنجا و به‌ وجود آمدن دسته‌ای از حیوانات دریایی شده بود که در آب‌های اسیدی زیست می‌کنند. این موجودات در تضاد با موجوداتی هستند که در آب‌های شمالی (که قلیایی‌اند) زیست می‌کنند.

محققان بر این باورند که این تپه‌های دودزا قرن‌ها در حال سوختن بوده‌اند و تا آینده‌های دور نیز همین وضعیت را خواهند داشت.

تپه_دودزا

تپه‌ـدودزاـ‌کانادا

تپه‌ـدودزاـ‌کانادا

تپه‌ـدودزاـ‌کانادا

تپه‌ـدودزاـ‌کانادا

تپه_دودزاـ‌کانادا

دیدگاه  

    تبلیغات