بهره برداری از نخستین تونل آکواریوم کشور در اصفهان

بهره برداری از نخستین تونل آکواریوم کشور در اصفهان

تیم  کجارو
| چهار شنبه, ۲۶ اسفند ۹۴ ساعت ۱۰:۳۰

نخستین تونل آکواریوم کشور روز سه‌شنبه با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بوستان جنگلی «ناژوان» این شهر به بهره‌برداری رسید.

نخستین و بزرگترین تونل آکواریوم کشور با مشارکت سرمایه‌گذار خارجی در گستره‌ای بالغ بر سه هزار و ۵۰۰ متر مربع در ارتفاع منهای شش متر زیرزمین در بوستان جنگلی «ناژوان» شهر اصفهان احداث شده است.

این تونل آکواریوم حجم یک‌هزار و ۸۰ متر مکعب آب را در خود جای داده است و شهروندان می‌توانند در کنار و بالای سر خود زیباترین و کمیاب‌ترین گونه‌های دریایی را ببینند و حضور نمادین در عمق ۳۵ متری اقیانوس را تجربه کنند.

در این تونل که شامل ۳۳ آکواریوم زیرمجموعه است، گونه‌های مختلف آبزیان، ماهیان آب‌های شور و شیرین، ستاره‌های دریایی و غیره از پنج اقیانوس دنیا در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

در حاشیه مراسم بهره‌برداری از این طرح، مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با ابراز خرسندی از افتتاح تونل آکواریوم ناژوان اصفهان گفت:

احداث چنین مجموعه‌هایی در جذب بیشتر گردشگران موثر است.

استاندار اصفهان نیز با تقدیر از اقدام شهرداری برای احداث تونل آکواریوم ناژوان اصفهان گفت که شهرداری اصفهان عملکرد بسیار خوبی در زمینه احداث این مجموعه داشته است و افتتاح تونل آکواریوم ناژوان می‌تواند به تقویت و رونق صنعت گردشگری اصفهان کمک کند.

افتتاح نخستین تونل آکواریوم کشور در بیستمین هفته از برنامه موسوم به «هر هفته با چند افتتاح» شهرداری اصفهان صورت گرفته است.

مدیریت شهری اصفهان در راستای سیاست ارتقای سطح گردشگری این شهر اقدام به راه‌اندازی اولین تونل آکواریوم کشور کرده است تا گام دیگری در جهت تبدیل این شهر به قطب گردشگری جهانی برداشته باشد.

امروزه بازدید از آکواریوم‌های شهری یا «اوشناریوم‌ها» یک فعالیت تفریحی بسیار محبوب به شمار می‌رود و در نقاط مختلف دنیا ساخت چنین آکواریوم‌هایی رو به افزایش است.

آکواریوم شهری یا اوشناریوم به مجموعه‌ای از آکواریوم‌ها، حوضچه‌ها و مخازن نمایشی ماهی‌ها و آبزیان در مقیاس بسیار بزرگ گفته می‌شود.

معمولا یک آکواریوم شهری مجموعه‌ای از آکواریوم‌های بزرگ و کوچک با فُرم‌ها و اشکال مختلف است و با توجه به وسعت مجموعه، صدها یا هزاران‌گونه مختلف از آبزیان را به نمایش می‌گذارد.

نخستین آکواریوم‌های شهری در اواسط قرن نوزده در اروپا به بهره‌برداری رسیدند و در همان ابتدا بخشی از صنعت در حال شکوفایی توریسم شدند.

اولین آکواریوم شهری در ماه می سال ۱۸۵۳ در باغ وحش لندن افتتاح و پس از آن در سال ۱۸۵۶ یک آکواریوم به عنوان قسمتی از موزه بارنوم در نیویورک ساخته شد.

سپس در سال ۱۸۵۹ باغ آبی در بوستون و مجموعه‌های دیگری در اروپا مثل جاردین در پاریس ۱۸۶۰ و برلین ۱۸۶۹ و سپس براتین ۱۸۷۲ تاسیس شد.

آکواریوم شهری در واقع هم محلی برای تفریح و سرگرمی مردم و هم مرکزی برای مطالعات و تحقیقات علمی محسوب می‌شود.

تعدادی از آکواریوم‌ها با برنامه‌های تحقیقاتی و آموزشی دانشگاه‌ها، ایستگاه‌های بیولوژیکی و موسسات دریایی در ارتباط هستند و این امر علاوه بر اینکه در گسترش علوم دریایی و زیست محیطی موثر است، همچنین محیطی را برای پژوهشگران علاقمند فراهم می‌آورد.

علاوه بر این، وجود چنین آکواریوم‌های عظیمی در هر کشور، رقابت در بازار گردشگری را نیز امکانپذیر می‌سازد.

منبع ایرنا

دیدگاه  

    تبلیغات