بهترین نکات کجارو برای یادگیری زبان

مینا داودی | سه شنبه, ۲۵ اسفند ۹۴ ساعت ۲۱:۳۰

در این مقاله از کجارو بهترین نکات یادگیری زبان را مطالعه کنید که گلچینی از تمامی مقالات یادگیری زبان کجارو است.

با فرارسیدن سال جدید شاید هدف خیلی از ما آموختن زبان جدید یا تقویت زبان‌های خارجی باشد که هم اکنون بلد هستیم. در هر صورت آموختن زبان جدید همواره یکی از بهترین تصمیم‌هایی است که می‌توان در زندگی گرفت. اگر هنوز تصمیم نگرفته‌اید و یا مطمئن نیستید که به یادگیری زبان جدید بپردازید، این مقاله از کجارو را مطالعه کنید. 

۱. زبان انگلیسی

english-flag-new

نکته آموزنده: زبان‌ها را نمی‌توان درس داد، آنها را فقط می‌توان آموخت. داشتن کسی یا چیزی که در این فرایند به شما کمک کند، منفعت بزرگی است. یک راهنما پیدا کنید نه یک معلم.

در سال ۱۹۹۱ که من ۱۰ ساله شدم، انگلیسی یک زبان جهانی و بین‌المللی و مطالعه آن اجباری بود. من ابتدا امتناع کردم. معلمم را دوست نداشتم، توضیحات گرامر مرا سردرگم می‌کرد و وسایل آموزشی یکنواخت بود. همیشه فکر می‌کردم که هرگز زبان را یاد نمی‌گیرم. بعد از آن والدینم تصمیم گرفتند که برایم معلم خصوصی بگیرند. من ۱۳ ساله بودم و معلمم بی‌نظیر بود. او به من فقط زبان را آموزش نداد بلکه کمکم کرد که آن را بفهمم و کشف کنم. او من را به طریقه درست یادگیری هدایت کرد و از همه مهمتر به من یاد داد که عاشق زبان باشم. شروع به خواندن کتاب‌های زیادی به زبان انگلیسی کردم. خاله‌ام کتاب پسران دلیر را به عنوان هدیه تولد برایم خرید و پس از آن دیگر حس و علاقه من به کتاب برگشت‌ناپذیر و وصف ناشدنی بود. ترکیب خواندن کتاب‌ها، تماشای هر روزه فیلم‌ها و هفته‌ای یک‌بار صحبت با معلمم به مدت دو سال معجزه کرد. در سن ۱۵ سالگی من زبان انگلیسی را بسیار روان و با لهجه غلیظ آمریکایی صحبت می‌کردم. من یک وبلاگ درخصوص چگونگی یادگیری زبان انگلیسی نوشتم.

بیشتر بخوانید: چگونه ۱۱ زبان دنیا را یاد بگیریم؛ از زبان لوکا لامپریلو

۲. یادگیری یک زبان جدید می‌تواند از مغز شما در برابر کهولت سن محافظت کند

دانستن یک زبان خارجی می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌های آلزایمر و زوال‌عقل را چهار تا پنج سال به تعویق بیندازد.

دانستن یک زبان خارجی می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌های آلزایمر و زوال‌عقل را چهار تا پنج سال به تعویق بیندازد. حتی بهترین دارو‌های آلزایمر هم قادر هستند ابتلا به بیماری را تنها شش تا دوازده ماه عقب بیندازند. اسکن مغز جوانان دو زبانه تفاوت‌های چشم‌گیری را نشان داد. محققان عقیده دارند مغز چنین افرادی به حدی تواتمند است که احمال ابتلا به فراموشی وابسته به سن در آن‌ها شدیدا کاهش پیدا می‌کند. نتیجه ی جالبی که در این تحقیقات مشاهده شد این است که هیچ ارتباطی میان فواید تسلط به دو زبان و سواد فرد وجود ندارد. سوالی که همیشه ذهن محققان را به خود مشغول می‌کرد، این بود که آیا واقعا افراد دو زبانه در تمام جوانب یادگیری بهتر عمل می‌کنند؟ به نظر می‌رسد این موضوع هیچ اساس علمی نداشته باشد. چون دو زبانه‌هایی که قابلیت خواندن و نوشتن ندارند دقیقا به اندازه‌ی بقیه‌ی دو زبانه‌ها از فواید ذکر شده در بخش بالا بهره می‌برند.

بیشتر بخوانید: فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

۳. استفاده از آموخته‌ها

apple-manzana-e1422895625988

در فرآیند آموزش زبان، یادگیری عمیق با تمرین و تکرار مداوم اتفاق می‌افتد. البته در صورتیکه با علاقه میان زبان‌ها مقایسه انجام داده و تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها را بیابید، فرآیند یادگیری عمیق‌تر و بهتر اتفاق خواهد افتاد. یکی از دوقلوها مدام از عبارت‌هایی مانند " آه، این شبیه به .....؟" استفاده می‌کرد. در واقع، آن‌ها به طور مداوم در حال مقایسه و گسترش دامنه اطلاعات خود در زمینه زبان ترکی بودند. این روش نه تنها باعث افزایش دامنه واژگان آن‌ها می‌شود، بلکه این فرآیند هم‌نشینی، احتمال فراموشی آن‌ها را نیز کاهش می‌دهد. به عبارت دیگر، در صورت یادگیری زبان دوم، می‌توان لغاتی با ریشه مشترک در هر دو زبان یافت.

بیشتر بخوانید: ۷ ترفند برای یادگیری زبان در یک هفته!

۴. دوزبانه بودن از نظر حرفه‌ای نیز به شما کمک می‌کند!

مصاحبه شغلی موفق

توانایی صحبت به دو زبان مورد بسیار خوبی در رزومه کاری شما خواهد بود. نظرسنجی‌ها نشان داده‌اند که افراد دوزبانه یا چندزبانه، ارزش استخدامی بالاتری از دید کارفرمایان دارند که این به معنای درآمد بیشتر برای این افراد است.

بیشتر بخوانید: ۷ فایده یادگیری زبان‌های خارجی در زندگی که نمی‌دانستید

۵. هنگام وبگردی، زبان جدیدی بیاموزید

آموزش زبانامروزه، ما وقت زیادی را در اینترنت مشغول وب‌گردی هستیم. اگر در حال یادگیری یک زبان جدید هستید، می‌توانید این زمان را که برای وب‌گردی صرف می‌کنید به یک زمان مفید برای یادگیری زبان تبدیل کنید. افزونه‌ی Language Immersion در مرورگر گوگل کروم، با ترجمه کردن بخشی از صفحه‌ی وبی که در حال مطالعه‌ی آن هستید، به شما کمک می‌کند تا دامنه‌ی لغات خود را وسیع‌تر کنید. Readlang افزونه‌ی مشابه دیگری است که عملکردی مانند Language Immersion دارد با این تفاوت که فلش‌کارت‌ها و ابزارهای دیگری برای یادگیری و مطالعه را نیز در اختیار شما می‌گذارد. برای تمرین بیشتر می‌توانید سایت‌های خبری را در زبان مقصد دنبال کنید.

بیشتر بخوانید: ده نکته و ابزار مفید برای یادگیری یک زبان جدید

۶. مشخص و واضح سخن بگویید و کلی‌گویی نکنید

راهکارهای موفقیت در کلاس زبان

به جای گفتن فقط یک کلمه مانند "بلی" در تائید سخنان فرد دیگری می‌توانید مفصل‌تر صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: راهکارهای موفقیت در کلاس زبان

۷. یادگیری زبان، بیشتر از این که سخت باشد، زمان‌بر است

زبان

بیشتر ما فکر می‌کنیم که یاد گرفتن یک زبان جدید، سخت است و در طولانی مدت، ممکن است ناامید‌کننده، چالش‌برانگیز باشد و رضایت ما را جلب نکند. اما با این حال، سخت نیست. یادگرفتن چندین زبان یا حتی یک زبان دیگر، بیشتر از این که سخت باشد، زمان‌بر است. برای تسلط پیدا کردن به ساده‌ترین زبان‌ها نیز ۶۰۰ ساعت مطالعه، نیاز است. رمز موفقیت، این است که همواره، متمرکز و با‌انگیزه باشید. Shannon Del Vecchio به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی، ایتالیایی، پرتغالی و ژاپنی صحبت می‌کند. او در این‌باره می‌گوید:

"زمانی که با همسرم آشنا شدم، چهار زبان بلد بودم. ایتالیایی را یادگرفتم چون خانواده‌ی همسرم ایتالیایی بودند و من نام خانوادگی ایتالیایی داشتم. همسرم همیشه درباره‌ی من به دیگران می‌گفت که فوق العاده‌ام و زبان را به خوبی یاد می‌گیرم. حالا می‌گوید که زمانی که مسئله‌ی یادگیری زبان در میان باشد، هیچ چیزی نمی‌تواند تمرکز من را به هم بزند."

بیشتر بخوانید: چند نکته‌ی ضروری برای کسانی که چندین زبان می‌آموزند

۸. از پیش‌گویی‌های خودساخته پرهیز کنید!

زبان یاد بگیریم

شما به خود می‌گویید: «گوش کن، من ۳۴-۳۵ سالمه، پس هیچ شانسی برای بهتر کردن زبان انگلیسیم ندارم». در نتیجه اقدامات عملی در آینده انجام نمی‌دهید، اگر هم انجام دهید تمام توان خود را به کار نمی‌گیرید و  فقط تلاشی کمی برای ارتقا زبان انگلیسی خود انجام خواهید داد.

بعد از چند ماه یا حتی یکی- دو سال، وقتی متوجه می‌شوید تلاش شما نتیجه نداده است به خود خواهید گفت: «می‌دونستم! می‌دونستم این‌جوری میشه. می‌دونستم نمی‌تونم انگلیسیم رو ارتقا بدم. فقط وقتمو تلف کردم، حتی اگه بیشتر هم تلاش می‌کردم موفق نمی‌شدم». پس اصلاً ارزش امتحان کردن را ندارد. باید به شما بگوییم این یک پیش‌گویی خودساخته است.

سنتان را فراموش کنید. مثلاً من وبلاگ دیگرم Accentadventure.com را اگر اشتباه نکنم  ۳ سال پیش ساختم، وقتی ۳۲ یا ۳۳ سالم بود و شروع به تمرین لهجه آمریکایی (American Accent)  و لهجه بریتیش (British Accent) کردم.

صادقانه بگویم، من در حال حاضر این وبلاگ را رها کردم، چون شدیداً مشغول تعلیم شاگردانم هستم و در محل کارم هم حسابی سرم شلوغ است. البته می‌خواهم سال دیگر کارم را ترک کنم و بعد از آن می‌توانم روی تسلطم بر زبان به طور ۱۰۰% تمرکز کنم و ویدیوها  و مقاله‌های بیشتری تولید خواهم کرد. چه کسی می‌داند، شاید دوباره نوشتن در وبلاگ Accentadventure را شروع کنم.

بیشتر بخوانید: آیا در سن ۳۴ سالگی می‌توان به زبان انگلیسی مسلط شد؟

۹. رکورد یادگیری بیشترین تعداد زبان در اختیار چه کسی است؟

Emil Krebs

در طول تاریخ افراد زیادی ادعا کرده‌اند که به صحبت‌کردن به تعداد زیادی از زبان‌ها مسلط هستند.

Emil Krebs، دیپلمات آلمانی، یکی از این افراد است. وی که در سال ۱۸۶۷ به دنیا آمد و در سال ۱۹۳۰ از دینا رفت همه ی عمر خود را صرف یادگیری زبان های مختلف کرده بود. بنا به گزارش‌های منتشر‌شده، او به ۶۵ زبان صحبت می‌کرد. در سال ۲۰۰۲، متخصصان آلمانی مغز او را مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که با مغزهای دیگر متفاوت است.

بیشتر بخوانید: یک نفر می‌ تواند به چند زبان صحبت کند؟

۱۰. هر زبانی، شخصیتی منحصربه‌خود دارد

یادگیری زبان جدید

شاید شما هم تجربه کرده باشید که گاهی زبان دوم را بهتر از زبان مادری خود فرا می‌گیرید و راحت‌تر از آن استفاده می‌کنید و منظورتان را بهتر منتقل می‌کنید. شاید تعجب کنید اما زبان‌ها نیز مانند افراد یک جامعه، شخصیت‌های متفاوتی دارند. برخی زبان‌ها درون‌گرا و برخی دیگر برون‌گرا هستند. با بعضی از زبان‌ها می توانیم به راحتی منظورمان را بیان کنیم و احساساتمان را تشریح کنیم.

بیشتر بخوانید: آیا یادگیری زبان دوم بر شخصیت شما تاثیر می گذارد؟

۱۱. یکی از دلایلی که دوست دارید سریع صحبت کنید، حس رقابت است

طبیعت بشر اینگونه است که تمایل به رقابت دارد. اما مسئله‌ی رقابت در بحث ما و در میان غیر انگلیسی زبانان چه معنایی دارد؟

کاملا واضح است، زمانی که شما شروع به صحبت با دیگران می‌کنید در وهله‌ی اول احساس می‌کنید که توسط آنها مورد قضاوت واقع شده‌اید و در نتیجه فکر می‌کنید که باید زبان انگلیسی خود را تقویت کنید تا به خوبی  دیگران  یا حتی بهتر از آنها صحبت کنید. این حس رقابت به شدت در ضمیر ناخودآگاه شما ریشه دوانده است به گونه‌ای که خود شما نیز متوجه آن نیستید و به سادگی شروع می کنید به سریعتر صحبت کردن بدون آنکه متوجه باشید که این کار را فقط برای اثبات برتری خود نسبت به دیگران انجام می‌دهید.

بیشتر بخوانید: راهکاری برای تسلط در حرف زدن به زبان انگلیسی

۱۲. برای یادگیری زبان دوم کمک بگیرید

مکالمه انگلیسی

خجالت ندارد!‌ از فرد مناسبی بخواهید طرف صحبت شما شود. مهم نیست در چه سطحی هستید، کافی است کسی را پیدا کنید که هم‌سطح شما باشد و مشتاق آموختن. زمان‌هایی را به هم‌صحبتی بگذرانید و منبع‌های آموزشی خود را به هم معرفی کنید.

بیشتر بخوانید: ۵ نکته‌ جادویی برای یادگیری سریع زبان دوم

۱۳. از صحبت کردن خود فیلم‌برداری کنید

مکالمه انگلیسی

در مورد یک موضوع خاص صحبت کنید و از اجرای خود فیلم‌برداری کنید. سپس نتیجه‌ی عملکرد خود را ببینید.

این روش هم، مزیت‌های خاص خود را دارد. حضور دوربین باعث می‌شود که بهتر تمرکز کنید. به علاوه می‌توانید فیلم ضبط‌شده را بارها تماشا کنید تا به نقاط ضعف‌تان پی ببرید. در اجراهای بعدی سعی خواهید کرد که اشتباهات قبلی را تکرار نکنید.

بد نیست که ویدیوهای ضبط شده را در یوتیوب به اشتراک بگذارید و نظر دیگر انگلیسی‌زبانان را در مورد اجرای خود بپرسید. افراد غیر انگلیسی‌زبان زیادی وجود دارند که کانال‌هایی در یوتیوب دارند و ویدیو‌هایی به زبان انگلیسی منتشر می‌کنند و مخاطبان زیادی از سراسر دنیا دارند. شما هم این روش را امتحان کنید و دوستان انگلیسی‌زبان زیادی در سراسر دنیا پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: ۵ روش برای بهبود مهارت صحبت کردن به زبان انگلیسی

۱۴. توانایی‌های زبانی خود را با دیگران مقایسه نکنید

زبان انگلیسی

البته گفتن این مطلب از انجام آن آسان‌تر است اما این اولین قدم برای داشتن اعتماد‌به‌نفس در صحبت کردن به یک زبان بیگانه است.

بیشتر بخوانید: چند نکته برای کسانی که در صحبت کردن به زبان انگلیسی مشکل دارند

۱۵. دلیلی برای آموختن زبان پرتغالی: گردشگری

سواحل برزیل

کشورهای پرتغالی زبان عمدتا سرشار از انواع جاذبه‌های گردشگری هستند. از برزیل و تمام جاذبه‌هایش که بگذریم، خود پرتغال نیز چیزی کم ندارد. اگر هم دوست دارید فضای استوایی برزیل را به همراه بافت فرهنگی پرتغال تجربه کنید، کیپ ورد مناسب‌ترین گزینه است. موزامبیک و سایر کشور‌های آفریقایی پرتغالی زبان را هم فراموش نکنید، زیرا می‌توانند تجربه فرهنگی متفاوت و غنی را به گردشگران عرضه کنند.

بیشتر بخوانید: ۸ دلیل برای آموختن زبان پرتغالی

 ۱۶.دقت کنید که در کدام مرحله از یادگیری قرار دارید و مرحله بعدی کدام است

The Best Way to Learn a New Language Fast

در این قسمت من به زبان‌آموزان عزیز توصیه اکید می‌کنم که با آزمون‌های جامع (CEFR) سطح دانش زبانی‌شان را ارزیابی کنند (پایگاه مرجع و مشترک ارزیابی سطح زبان در اروپا - CEFR). در حال حاضر آزمون‌های این پایگاه در سراسر اروپا استاندارد شناخته‌ می‌شوند.

اگر در حال آموختن زبان فرانسه هستید و می‌خواهید بدانید که در چه سطحی قرار دارید، می‌توانید در آزمون وب‌سایت (Kwiziq) شرکت کنید. این پایگاه آموزشی که بیشتر زبان‌های زنده دنیا را شامل می‌شود، دانش زبانی کاربران را ارزیابی کرده و در راستای ارتقای آن‌ به کاربران کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: ‏۱۰ شگرد ایده‌ آل برای یادگیری سریع زبان

۱۷. ببخشید، اما مغز انسان یک پایگاه داده نیست!

فراموشی واژگان انگلیسی

شاید از خود پرسیده باشید که چه می‌شد اگر مغز انسان نیز مانند یک رایانه می‌توانست اطلاعات مختلف را تحلیل کند؟ آیا عالی نمی‌شد اگر مغزمان نیز مانند موتور جست‌و‌جوی گوگل کار می‌کرد؟ در آن شرایط ما به ندرت چیزی را فراموش می‌کردیم، مگر این که در اثر حادثه یا اتفاقی، سلولی خاصی که آن اطلاعات را در خود ذخیره کرده است، از بین می‌رفت و یا آسیب می‌دید! می‌توانستیم با تنها یک بار خواندن کلمه آن را به خاطر بسپاریم و تا ابد در خاطر نگه داریم و همیشه می‌توانستیم در شرایط لازم آن را بیابیم

بیشتر بخوانید: چرا واژگان زبان‌های جدید را فراموش می‌کنیم؟

۱۸. True that

سریال برکینگ بد

این عبارت عامیانه برای بیان موافق بودن به کار می‌رود. هرگاه شخصی جمله‌ای می‌گوید و شما می‌خواهید موافق بودنتان را بیان کنید، می‌توانید از True that استفاده کنید. ترجمه فارسی این عبارت می‌شود: «صحیح است» یا «درست است»

بیشتر بخوانید: چند نکته از زبان انگلیسی را با سریال برکینگ بد بیاموزیم!

۱۹. مغز کودکان در حال رشد است، ولی تکامل مغز ما پایان یافته است

زبان دوم

 بیشتر فراگیران بالغ زبان انگلیسی کاملا قادرند که مفاهیم انتزاعی را بکار ببرند یا تغییر دهند.

ما بزرگسالان قادریم که افکارمان را بیان کنیم، می‌توانیم نتایج منطقی بگیریم و نظراتمان در رابطه با مسایل ساده یا فرایندهای پیچیده را بیان کنیم.

به همین دلیل است که نباید افراد بالغ را با خردسالان بومی انگلیسی زبان مقایسه کرد و روش یادگیری زبان آنها را برای فراگیران بزرگسال هم پیاده‌سازی کرد.

کودکان نو پا برای تکلم و ایجاد ارتباط از کلمات به صورت مجزا استفاده می‌کنند، زیرا هنوز قادر نیستند که از مفاهیم پیچیده انتزاعی بهره ببرند. در واقع قدرت درک و شناخت آنها در آن سن هنوز در حال رشد است.

بیشتر بخوانید: چرا نباید توانایی زبانی یک کودک انگلیسی زبان را با یک بزرگسال غیر بومی مقایسه کرد

 ۲۰. یاد نگرفتن تلفظ صحیح

تلفظ

با وجود صدها واج در زبان‌های مختلف، اشتباه کردن در تلفظ امری طبیعی است. اما اینکه فکر کنید هرگز نمی‌توانید تلفظ صحیح کلمه‌ای را یاد بگیرید، اشتباه است. هر زبان، قواعد خاصی برای تلفظ دارد که ممکن است در برخی زبان‌ها این قواعد کمی عجیب و پیچیده به نظر برسند اما یادگرفتن آنها غیرممکن نیست. هر کاری با تلاش و تمرین امکان‌پذیر است.

بیشتر بخوانید: ۸ اشتباه بزرگ در راه یادگیری زبان

۲۱. از قلم و کاغذ استفاده کنید

قلم و کاغذ

گاهی اوقات بهتر است که کامپیوتر را کنار بگذارید و از قلم و کاغذ برای یادگیری استفاده کنید. تحقیقات نشان داده است که نوشتن و به روی کاغذ آوردن اطلاعات، یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری و به خاطر سپردن آنها است.

کارهایی که می‌توانید با قلم و کاغذ انجام دهید شامل موارد زیر است:

  • درست کردن فلش‌کارت
  • نامه نوشتن برای دوستی که به زبان مورد نظر صحبت می‌کند
  • نوشتن یک متن برای استفاده از آن در مکالمه‌ی اسکایپ با دیگر زبان‌آموزان
  • یادداشت برداشتن از فیلم‌هایی که با زبان مقصد می‌بینید

بیشتر بخوانید: ۹ روش برای حفظ انگیزه هنگام یادگیری زبان

۲۲. همه چیز به هم مرتبط است

زبان انگلیسی

اگر هدفتان از یادگیری یک زبان جدید، استفاده از آن و صحبت‌کردن است،پس باید از تمام جوانب بهره ببرید و همه چیز را به هم مرتبط کنید. در یک کلام، یادگیری زبان جدیدتان را از هر طریقی که می‌توانید و برایتان مقدور است بهبود ببخشید. قرار نیست که در پایان یادگیری شما تنها با خودتان صحبت کنید. پس برای بهبود مکالمه با افراد دیگر از طریق زبان جدید از منابعی همچون بخش‌های پایه زبان، متن‌ها، موسیقی (یا حتی فیلم) و روش‌های خلاقانه به سبک خود بهره ببرید. هرگز فکر نکنید که تنها با رفتن به خارج و سفر به کشور مورد نظرتان می‌توانید از زبانی که یاد گرفته‌اید بهره ببرید. سعی کنید از هر روشی برای ابراز زبان و صحبت‌کردن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ راهکار و روش برای یادگیری هر زبانی که بخواهید

۲۳. بعضی از اصوات را جایگزین کنید

زبان انگلیسی

اجازه دهید پیش از شرح دادن راهکار سوم، شرایطی کاملا آشنا را مثال بزنم. فرض کنید در جشن تولدی حضور دارید که همگی غیرانگلیسی زبان هستند و تمامی میهمانان یک‌صدا آهنگ “Happy birthday to you..” را می‌خوانند. در چنین شرایطی دست کم نصف میهمان‌ها در حال خواندن “Happy birzday to you…” هستند که این مسئله ضعف تلفظ صداهایی همانند “th” در بین غیر بومی‌ها را نشان می‌دهد. این مشکل بیشتر در بین کودکان و زبان آموزان کم سن و سال رایج است. برای حل آن به آسانی می‌توانید صدای “th” را با “t” جایگزین کنید. قطعا تلفظ “Birtday” به جای “Birthday” صحیح نیست. اما این روش برای شروع یادگیری تلفظ “th” بسیار کارآمد خواهد بود و به شما این امکان را می‌دهد که به تلفظ ایده‌آل بسیار نزدیک‌تر شوید.

بیشتر بخوانید: راهکارهایی برای تلفظ روان‌تر زبان انگلیسی

۲۴. Well, I’d like to believe that

هرگاه می‌خواهید خواسته‌ها و انتظارات خود را نسبت به یک شخص یا یک رویداد بیان کنید، می‌توانید از این عبارت استفاده کنید. این عبارت در فارسی به صورت «امیدوارم که...» یا «انتظار دارم که...» ترجمه می‌شود. مثال:

Well, I’d like to believe that Josh is wise enough to make the right decision for himself.

ترجمه:

امیدوارم که «جاش» اونقدر باهوش باشه که تصمیم درستی برای خودش بگیره.

بیشتر بخوانید: بررسی ۳۵ عبارت کاربردی برای شروع کردن جملات در زبان انگلیسی (قسمت اول) 

اگر مایلید مقالات بیشتری در این زمینه بخوانید به مطالب زیر رجوع کنید:

آموزش زبان

منبع کجارو
برچسب‌ها توریسم زبان نوروز

دیدگاه