۲۰۰ هزار تومان، جریمه صید و فروش هر عدد لاک پشت و مار آبی

۲۰۰ هزار تومان، جریمه صید و فروش هر عدد لاک پشت و مار آبی

تیم  کجارو
| دوشنبه, ۲۴ اسفند ۹۴ ساعت ۰۹:۴۵

به گفته رئیس اداره محیط زیست شهر تهران برخورد با قاچاقچیان مارها و لاک پشت‌ها در اولویت برنامه‌های محیط زیست در ایام نوروز است و جریمه فروش هر عدد لاک پشت و مار آبی ۲۰۰ هزار تومان و سمندر بیش از ۳۰۰ هزار تومان است.

به گفته «محمدحسین بازگیر» رئیس اداره محیط زیست شهر تهران، در هفته‌ای که گذشت مراسم‌های مختلف کاشت درخت در تهران را داشتیم و در این روزها نیز بحث برخورد با متخلفان و قاچاقچیان مارها، سمندرهای لرستانی و لاک پشت‌ها در اولویت برنامه‌های محیط زیست است.

وی گفت که در این ایام گشت‌هایی را در مراکز فروش ماهی در میادین میوه و تره‌بار داریم، در این گشت‌ها تعداد زیادی از متخلفان اقدام به فروش مار آبی و لاک پشت می‌کردند که توسط مأموران کشف و ضبط شدند.

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران افزود که متأسفانه عده‌ای سوداگری حیات وحش را با آیین‌های سنتی ما در هم آمیخته‌اند و در ایام پایانی سال برای تکمیل سفره هفت سین به دنبال بهره برداری از حیات وحش هستند اینها بر اساس قانون شکار و صید جرم است.

بازگیر با بیان اینکه از جنبه عمومی دادستان پرونده می‌تواند اعمال نظر کند و حسب مورد و فعلی که انجام گرفته جریمه‌‌های مورد نظر را اعمال کند، گفت:

در جنبه خصوصی بر اساس مصوبه شورایعالی محیط زیست ضرر و زیان دیده شده برای هرگونه بستگی به نوع و تعداد فرق می‌کند به عنوان مثال برای هر عدد مار آبی حدود ۲۰۰ هزار تومان، برای لاک پشت‌ها نیز همین مبلغ و برای سمندر بیش از ۳۰۰ هزار تومان جریمه در نظر گرفته شده است. خرید، فروش، نگهداری، عرضه، شکار و صید حیات وحش بر اساس قانون شکار و صید جرم است و قانونگذار برای این جرم از دو جنبه عمومی و خصوصی مجازات‌هایی را در نظر گرفته است.

دیدگاه  

    تبلیغات