تالاب های حاشیه خلیج فارس و دریای عمان در مسیر نابودی

تیم  کجارو
یکشنبه، ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۵
تالاب های حاشیه خلیج فارس و دریای عمان در مسیر نابودی

رئیس انجمن ارزیابی محیط زیست کشور وضعیت تالاب های حاشیه خلیج فارس و دریای عمان را وخیم اعلام کرد.

 

مجید مخدوم پیش از ظهر شنبه در همایش دانشجویی روز بزرگداشت تالاب‌های ایران که در تالار شهید مطهری دانشکده منابع طبیعی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج برگزار شد، اظهار کرد:

تالاب‌های حاشیه خلیج فارس و عمان که بیش از ۴۰ درصد تالاب‌های ایران را تشکیل می‌دهند، اوضاع خیلی وخیمی دارند در حالی که خوزستان از لحاظ هوا تابع این تالاب‌ها است.

وی با اشاره به اینکه در جنوب کشور نقطه امیدی با مشارکت مردم با احیا و حفظ تالاب‌ها در بنادر گواتر و مانگرو به وجود آمده است، عنوان کرد:

عده‌ای برای توسعه کشاورزی خویش، تالاب‌ها را خشک می‌کنند که این امر عاملی برای تولید ریزگردها شده است.

مخدوم یادآور شد که خشک کردن تالاب‌ها در بعضی مناطق سبب هجوم جانورانی نظیر قورباغه ها به شهرها شده است. موضوعی که نظیر آن چند سال پیش در ایذه اتفاق افتاد و در نهایت مسئولان شهر ناچار شدند برای دفع قورباغه ها ۶.۵ برابر درآمد برنجزارها هزینه کنند.

وی در مورد تالاب های استان گلستان نیز اظهار داشت:

تالاب گمیشان هم که تا هفته گذشته در استان گلستان باقی بود با طرح ساخت شهرک صنعتی در جنوب تالاب از دست رفت، در حالی که تلاش بسیاری صورت گرفت تا از وقوع این اتفاق جلوگیری شود.

پدر علم محیط زیست کشور، تالاب را محلی دانست که خاکش غیرقابل نفوذ بوده و آب در آن پایین نمی‌رود و تولید خالص طبیعی آن از بسیاری از اکوسیستم‌ها حتی اقیانوس‌ها بیشتر است.

مخدوم با اشاره به اینکه بزرگترین تالاب ایران، تالاب انزلی است، عنوان کرد:

در سال ۱۳۵۷ عمق تالاب انزلی به هشت متر می‌رسید اما اکنون به ۱.۵ تا دو متر رسیده که دلیل آن کارفرماهایی هستند که به‌جای قاتق نان، قاتل جان شده‌اند.

وی در پایان یکی دیگر از مشکلات تالاب ها را فروکش شدن سفره‌های زیرزمینی به‌دلیل بهره‌کشی بی حد برای مصرف شرب شهرها به‌خصوص تهران دانست و اظهار داشت:

سالانه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب مصرف آب تهران که بنا به آمار پنچ تا هشت میلیون نفر جمعیت دارد، می‌شود ولی بنا به این آب مصرفی، این میزان آب برای ۱۵ میلیون نفر صرف می‌شود.

منبع: مهر

 

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه