راهنمای سفر به جزیره‌ ی کوفنگان، تایلند

نیلوفر دوشیری | یکشنبه, ۹ اسفند ۹۴ ساعت ۲۲:۱۵

کوفنگان‌ (Ko Pha Ngan)، یکی از جزایر زیبا و معروف در تایلند است. این جزیره دارای سواحل فراوان است و در یکی از همین سواحل، جشن ماه کامل برگزار می‌شود. در این جزیره سرگرمی‌های مختلف و مکان‌های زیبا وجود دارد که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. در ادامه با کجارو همراه باشید تا با جاذبه های این جزیره بیشتر آشنا شویم.

 جزیره‌ی کوفنگان در خلیج تایلند واقع شده و بهترین مقصد برای سفری کم‌هزینه در جنوب‌شرق آسیا است. سفر توریست‌ها به این جزیره زیبا از دهه‌ی ۱۹۸۰ میلادی شروع شد و به دلیل وجود جشن‌های ماه کامل، به مقصدی محبوب تبدیل شد. سواحل زیادی در این جزیره وجود دارد، اما اگر قصد سفر به اینجا را دارید، خود را برای انواع جشن‌ها آماده کنید. شما می‌توانید از شلوغی جزیره‌ی هادرین فرار کرده و به سواحل آرام شمالی و شرقی کوفنگان بروید.

هزینه‌های معمول

قیمت هاستل‌ها

در سال‌های اخیر هاستل‌های این جزیره بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. شما می‌توانید با هزینه‌ای بین ۱۵۰ تا ۵۰۰ بات برای هر‌شب، خوابگاه‌ اجاره کنید. همچنین هزینه‌ی اتاق‌های خصوصی ۲ تخته از ۶۷۵ بات شروع شده و به ۱۲۰۰ بات هم می‌رسد.

هتل ها در کوفنگان، تایلند

هزینه‌ی هتل‌های ارزان قیمت

در این‌جا تعداد زیادی مهمان‌خانه و بانگالو (خانه‌های ییلاقی ارزان‌قیمت) وجود دارد که هزینه‌ی آن‌ها از ۵۵۰ بات شروع می‌شود. برای بانگالوی لوکس باید تا ۱۶۸۵ بات برای هر‌شب پرداخت کنید. اتاق‌های ارزان‌قیمت با کرایه‌ی ۴۰۵ بات برای هر‌شب وجود دارد. در تعطیلات سال نو و جشن ماه کامل، قیمت‌ها ۳۰ درصد افزایش می‌یابد. پس در‌صورتی‌که قصد سفر در این ایام را دارید، برای افزایش قیمت آماده باشید.

هزینه ی غذا

قیمت غذا‌های محلی بین ۵۰ تا ۶۰ بات است. یک وعده غذای تایلندی مورد علاقه‌ی توریست‌ها به خصوص در جزیره‌ی هادرین، نزدیک به ۱۰۰ تا ۱۷۰ بات است. قیمت غذا‌های غربی تا ۲۳۰ بات می‌رسد.

غذای تایلندی

هزینه‌ی حمل و نقل

کرایه‌ی سانگ‌تو (تاکسی طبقه‌ای) برای گردش در کل جزیره ۱۲۰ بات و برای نقاط دور‌تر ۱۷۰ بات است. معمولا کرایه‌ی توک‌توک‌ها (خودروی سه‌چرخه) ثابت است. پس برای تخفیف با راننده بحث نکنید. فقط در‌صورتی امکان تخفیف وجود دارد که افراد (مسافران) زیادی خواهان تخفیف باشند. 

حمل ونقل در تایلند

نکاتی برای کاهش هزینه‌ها

کرایه‌ی اتاق مناسب

به عنوان یک راهنمای کلی برای کرایه‌ی اتاق در کنار ساحل، هرچه دورتر شوید به اتاق‌های ساکت‌تر و آرام‌تر خواهید رسید. اگر در نزدیکی جشن ماه کامل به این‌جا آمدید، سعی کنید برای یافتن مکانی مناسب حداقل ۳ روز زودتر از جشن بیایید. 

نوشیدنی ارزان تهیه کنید

نوشیدنی‌های موجود در ساحل بسیار گران است. شما می‌توانید از فروشگاه‌های ۷-ایلون (7-Eleven) نوشیدنی خود را تهیه کرده و با خود به ساحل بیاورید. هزینه‌ی یک نوشیدنی در این فروشگاه‌ها نزدیک به ۲۵ بات است و در مقایسه با قیمت نوشیدنی‌های نزدیک ساحل (۹۰ تا ۱۰۰ بات) بسیار کم‌تر است.

مکان‌های دیدنی جالب و سرگرمی‌های هیجان‌انگیز در کوفنگان

شنا در استخر طبیعی در کوه

در نزدیکی هادرین به سمت بان‌تای، اگر به سمت راست بروید، نشانه‌ای را خواهید دید که روی آن عبارت استخر طبیعی «رودخانه بر‌روی سنگ» نوشته شده است. در این‌جا است که به آبشاری خواهید رسید. اگرچه این آبشار کمی  خارج از مسیر اصلی قرار دارد، اما ارزش پیاده‌روی را دارد. همچنین در آن‌جا اقامت‌گاه‌ها و رستوران های کوچکی نیز وجود دارد. 

به شنا بپردازید

در این‌جا تور‌های مختلفی برای شنا وجود دارد که معمولا از ۱۱ صبح شروع و تا ۵ عصر ادامه دارد و شما را با قایق به محل مورد‌نظر می‌رسانند. این تور‌ها علاوه بر شنا شامل ناهار نیز می شود که هزینه‌ی غذا بین ۴۷۵ تا ۶۷۵ بات است. در این تور‌ها با افراد زیادی نیز آشنا خواهید شد.

آفتاب بگیرید

سواحل زیبای کوفنگان، گنج واقعی این جزیره است. این‌جا بهترین مکان برای گردش، آفتاب‌گرفتن و بازی با دوستانتان است. از آنجایی که جشن ماه کامل در جزیره‌ی هادرین برگزار می شود، این جزیره نسبت به دیگر جزایر توسعه‌ی بیشتری یافته‌ است. با وجود بیش از ۳۰ ساحل در جزیره، شما می‌توانید هر محلی راکه بخواهید انتخاب کنید؛ از سواحل شلوغ گرفته تا ساکت و خلوت. ساحل تانگ‌نای‌پن (Thong Nai Pan) به دلیل وجود شن‌های سفید و آب‌های آرام، مورد علاقه‌ی من است.

یوگا انجام دهید

این جزیره  خانه‌ی دو مدرسه ی یوگا است که شما می‌توانید در آن‌جا اوقاتی آرام داشته باشید. بسته به نوع خواسته‌ی شما، تمرین‌های یوگا از یک جلسه تا دوره‌های ۶ ماهه وجود دارد که شما را به یک مربی یوگا تبدیل می‌کند. برای یک جلسه تنها ۳۰۰ بات پرداخت خواهید کرد، اما در‌صورت هدفمند بودن، هزینه ی ۱۰ جلسه ۲۵۰۰ بات خواهد بود.

از جشن ماه کامل لذت ببرید

ماه کامل جشنی بزرگ با سرگرمی‌های مختلف است. هر قسمت از جزیره موزیک مخصوص خود را دارد. به همین دلیل در هرقدم موزیک متفاوتی می‌شنوید. ساحل پر از افرادی است که هرکدام به کاری مشغولند و خوش‌می‌گذرانند. هر ماه به‌وقت کامل‌شدن ماه، این جشن برگزار می‌شود. در فصول پرگردشگر، تعداد شرکت‌کنندگان در این جشن به ۲۰،۰۰۰ تا ۳۰،۰۰۰ نفر می‌رسد. در‌صورتی که این جشن را از دست دهید، جشن‌های دیگر همچون جشن ماه نیمه کامل، ماه سیاه و دیگر جشن‌ها وجود دارد. در این‌جا همیشه جشن است.

کایاک  اجاره کنید

در این‌جا مانند دیگر جزایر امکان اجاره‌ی کایاک (قایق مخصوص اسکیمو‌ها) و گردش روی آب وجود دارد. شما می‌توانید ۱ ساعت پارو بزنید یا در تور‌های یک روزه‌ی قایق‌سواری شرکت کنید. کایاک‌ها تقریبا در همه‌ی سواحل یافت می‌شود و کرایه‌ی آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ بات برای هر ساعت است. ساحل «وست» از «ووک تام» تا «کو‌ما» بهترین مکان برای کایاک سواری است.

کیاک در تایلند

موای تای (بوکس تایلندی) تماشا کنید و یاد بگیرید

موای تای به عنوان یک هنر رزمی، شهرتی جهانی دارد. موای تای ورزشی هیجان انگیز و با نظم و قاعده است. همچنین به عنوان هنر استفاده از ۸ عضو نیز شناخته می‌شود؛ چرا‌که مبارزان از دو مشت، دو زانو، دو آرنج و دو ساق پا در مبارزات استفاده می‌کنند. شما می‌توانید در یکی از ۳ استادیوم جزیره مبارزات را دنبال کنید یا در دوره‌های آموزش بوکس شرکت کنید. حتی می‌توانید در مبارزات شرکت کرده و کاپ قهرمانی موای تای را دریافت کنید. یک جلسه تمرین ۳۰۰ بات است. در‌حالی‌که یک هفته تمرین نزدیک به ۲۰۰۰ بات خواهد شد.

آشپزی یاد بگیرید

غذای تایلندی یکی از بهترین غذا‌ها در جهان است و بسیاری از توریست‌ها تنها برای غذا‌خوردن به این کشور سفر می‌کنند. پس چرا دریکی از کلاس‌های آشپزی در جزیره شرکت نمی‌کنید؟ اکثر کلاس‌ها با بازدید از بازار محلی شروع شده و به غذاهای خوشمزه ختم می‌شود. 

از معابد دیدن کنید

تایلند دارای معابد زیادی است که هر‌کدام به مذهبی خاص تعلق دارد. اگر هنوز نسبت به فرهنگ این کشور اطلاعاتی کسب نکرده اید، حتما از معابد دیدن کنید؛ چرا‌که پنجره‌ی زیبایی رو به مذهب این کشور است و همچنین می‌توانید عکس‌های زیبایی را ثبت کنید. 

معبد کوفنگان

از آبشار‌ها دیدن کنید

کوفنگان دارای آبشار‌های فراوان است؛ اگرچه برخی از آن‌ها فصلی است و در بعضی ماه‌های سال خشک می شود. اگر به‌دنبال کمی پیاده روی هستید، حتما به این مناطق سری بزنید. 

آبشار در جزیره کوفنگان، تایلند

غواصی یاد بگیرید

این جزیره بهترین مکان برای غواصی نیست، اما باز‌هم مواردی برای غواصی پیدا می شود. در این‌جا «سیل راک» محلی معروف برای غواصی است. در این محل صخره‌ای آب را شکافته و مکان مناسبی برای غواصی به وجود آورده است. همچنین جزیره دارای دو مدرسه‌ی غواصی است که دوره‌های PADI را برای غواصی  ارائه می‌دهد.

غواصی در تایلند

با فرهنگ تایلند عجین شوید

مرکز فرهنگی تایلند برگزار‌کننده‌ی کلاس‌های مختلفی است که به شما کمک می‌کند با سنت‌ها و زندگی مردم کوفنگان بیشتر آشنا شوید. در کلاس‌های آشپزی طرز تهیه‌ی پدتای را بیاموزید، در کلاس‌های زبان تایلندی شرکت کنید یا حالتی جدید از یوگا بیاموزید. در این‌جا موارد زیادی وجود دارد که شما براساس علاقه می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید. 

از باغ گیاه شناسی دیدن کنید

باغ گیاه‌شناسی کوفنگان دارای بیش از ۲۰۰۰ نوع از گیاهان مختلف است. بیش از ۲۰۰ نوع یاس آبی در این باغ وجود دارد. همچنین در دریاچه‌های آن ماهی کپور غول‌پیکر، ماهی‌های جنگجوی تایلندی و ماهی آبنوس وجود دارد. ورودی باغ ۵۰ بات است.

یک سفر دریایی داشته یاشید

سفر‌های دریایی را می‌توانید از میان شرکت‌های مختلف انتخاب کنید. بهترین تور‌ها شامل بازدید از آبشار‌های سدت و تونگ‌نای‌پن و ساحل باتل است. معمولا این سفر‌ها شامل ناهار نیز می شود. 

در جنگل ها به زیپ‌لاین بپردازید

اگر به ارتفاع علاقه‌مندید، به تور‌های زیپ‌لاینینگ (عبور از کابل‌های میان جنگل با استفاده از تجهیزات لازم)  بپیوندید. در این‌جا امکان بالا رفتن تا ۲۲ متر نیز وجود دارد! یک دور کامل ۴۵ دقیقه طول می‌کشد و پس از اتمام کار می‌توانید نوشیدنی تهیه کنید.

زیپ لاینینگ در تایلند

منبع: nomadicmatt

برچسب‌ها جزیره

دیدگاه  

    تبلیغات