مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور از جریان فرهنگی مخالف با گردشگری انتقاد کرد

مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور از جریان فرهنگی مخالف با گردشگری انتقاد کرد

تیم  کجارو
| جمعه, ۷ اسفند ۹۴ ساعت ۱۹:۰۴

مشاور رییس‌جمهور در امور فرهنگی با تاکید بر لزوم اصلاح جریان‌های فرهنگیِ در تقابل با گردشگری، گفت که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در شرایطی که برخی هنوز معتقدند هر کسی به کشور وارد می‌شود ممکن است جاسوس باشد و فرهنگ ما را آلوده کند و باید تحت نظارت شدید قرار گیرد، به تنهایی نمی‌تواند در جذب انبوه گردشگر موفق شود.

 حسام‌الدین آشنا در تشریح وضعیت موجود گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور، به سیاستی که برای ادغام سازمان‌های این سه حوزه اتخاذ شد، اشاره‌ کرد و بحث درباره‌ی درستی یا نادرستی این تصمیم را در مجال این گفت‌وگو ندانست و افزود:

واقعیت آن است ما با سازمانی مواجهیم که هنوز یکپارچگی در آن حاصل نشده و این، بزرگترین مشکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به شمار می‌آید.

وی در عین حال گفت:

البته در دوره‌ی جدید، تلاش رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایجاد پیوند ارگانیک بین این سه پاره‌ بوده است که امیدواریم در زمینه‌ همگرایی و یکپارچه‌سازی موفق شوند. اگر این اتفاق رخ دهد، دیگر نباید شاهد باشیم یک بخشِ این سازمان با هزینه‌ی بخش دیگر تقویت شود و بخش دیگر این سازمان، کمتر دیده شود.

او سپس با اشاره به شرایط جدیدی که برای گردشگری ایران در دو سال اخیر و به‌ویژه پس از برجام به وجود آمده است، گفت که می‌دانیم اتفاقات بزرگی در حال رقم خوردن است، با توجه به رفع تحریم‌های ایران و عبور تدریجی از ایران‌هراسی در سطح جهان، این آمادگی به مرور در کشور ایجاد می‌شود که پذیرای میلیون‌ها گردشگر باشیم، اما پذیرش گردشگر نه فقط نیازمند هتل، ناوگان هوایی و سیستم بانکی قابل اعتماد است، بلکه بیشتر به تغییر فرهنگ گردشگرپذیری در کشور وابسته است.

مشاور دکتر حسن روحانی در امور فرهنگی با تاکید بر لزوم تغییر فرهنگ درونی کشور مطابق با سیاست‌های ترسیم شده برای جذب گردشگر، گفت:

می‌دانیم که در حال حاضر بیشترین سهم گردشگری ایران از آنِ سفرهای زیارتی و از همه مهمتر دفاع مقدس و راهیان نور است. در سال حدود پنج میلیون نفر در قالب کاروان‌های راهیان نور از مناطق جنگی کشور بازدید می‌کنند، پس ظرفیت گردشگری وجود دارد، فقط باید مقداری فرهنگ‌مان را اصلاح کنیم.

او ادامه داد:

پذیرش گردشگر از کشورهای اروپایی کار دشواری است، چون استانداردهای مورد تقاضای آن‌ها بالاست، ما نیاز داریم تغییراتی ایجاد کنیم تا بتوانیم پذیرای گردشگران خارجی بیشتری باشیم.

منبع: ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات