افزونه‌ها، راهی ارزان برای آشنایی با عکاسی ماکرو

بهداد خسور | سه شنبه, ۴ اسفند ۹۴ ساعت ۲۳:۰۰

یکی دیگر از دو راه حل ارزان برای عکاسی ماکرو که در «۵ مدل عکس دیگر که همه‌ی عکاس‌ها باید بدانند» به آن اشاره کردیم، استفاده از «لوله افزونه» است. روشی که از طریق آن بزرگنمایی لنز شما چند برابر می‌شود و بنابراین مقدمه‌ای خوب و کم هزینه برای آشنایی با عکاسی ماکرو است. با کجارو همراه باشید تا به طور کامل این روش جالب را برای شما توضیح بدهیم.

 تقریباً برای تمام موقعیت‌هایی که در زندگی اتفاق می‌افتند، دو رویکرد وجود دارد: می‌توانیم با تمام وجود وارد ماجرا شویم یا اینکه ابتدا قضیه را سبک و سنگین کنیم و تمام زوایای آن را مورد بررسی قرار دهیم و بعد وارد آن بشویم. در مورد عکاسی و به خصوص عکاسی ماکرو هم دقیقاً همین‌طور است. عکاسی ماکرو بی‌نهایت جذاب است و نتیجه‌ی آن شما را حسابی راضی می‌کند. اما در عین حال گرفتن یک عکس ماکرو خوب می‌تواند چالش بزرگی باشد. ولی به نظر می‌رسد که چالش برانگیز بودن ماکرو تنها عاملی نیست که بسیاری از افراد را از آن دور نگه داشته است. شاید هزینه‌ی بالای تجهیزات حرفه‌ای ماکرو را بتوان به عنوان این عامل در نظر گرفت، چون کسی که هنوز نمی‌داند توان مبارزه در این چالش را دارد یا نه، معمولاً زیر بار چنین هزینه‌ای نمی‌رود. هیچ‌کس دوست ندارد پول خود را خرج چیزی کند که حتی مطمئن نیست در آن زمینه خوب باشد.

sample-extension-tubes

لنزهای تخصصی ماکرو برای ایجاد بزرگنمایی بالا و شفافیت زیاد طراحی شده‌اند و به همین دلیل قیمت بالایی هم دارند؛ اما نگران نباشید، تنها راه امتحان کردن عکاسی نمای نزدیک (Close up Photography)، خریدن این لنزهای گران قیمت نیست. اگر دلتان می‌خواهد که کاملاً سنجیده وارد این عرصه بشوید و برای محک زدن قابلیت‌ها و علاقه‌ی خود هزینه‌ی زیادی نپردازید، افزونه لنز راه حل مناسبی برای شما هستند.

افزونه لنز چیست؟

افزونه ابزاری با ظاهری بسیار ساده است؛ در واقع این ابزار چیزی نیست جز یک استوانه‌ی تو خالی که بین بدنه‌ی دوربین و لنز شما قرار می‌گیرد تا فاصله‌ی بیشتری بین لنز و سنسور دوربین ایجاد کند. این فاصله‌ی افزوده به لنز این امکان را می‌دهد تا روی سوژه فوکوس نزدیک‌تری داشته باشد و همچنین میزان بزرگنمایی را افزایش می‌دهد.

closeup-kiwi

افزونه چگونه کار می‌کند؟

در نظر داشته باشید که نکته‌ی کلیدی در عکاسی ماکرو و عکاسی نمای‌ نزدیک، بزرگنمایی است. یک عکس ماکرو واقعی بزرگنمایی ۱:۱ (یعنی اندازه طبیعی) یا بزرگ‌تر دارد. یک کاردکرد لوله‌ی افزونه این است که با استفاده از آن در کنار  بزرگنمایی ذاتی (یا اصلی)، اندازه‌ی کانونی و فاصله‌ی گسترش یافته، میزان بزرگنمایی هم افزایش پیدا می‌کند. بنابراین اگر شما یک لنز ۵۰ میلی‌متری با بزرگنمایی ذاتی ۰/۱۵ برابر داشته باشید و یک افزونه‌ی ۲۵ میلی‌متری به آن اضافه کنید، در نهایت میزان بزرگنمایی شما به ۰/۶۵ برابر می‌رسد که بسیار بیشتر از ۰/۱۵ برابری است که یک لنز ۵۰ میلی‌متری بدون افزونه به شما تحویل می‌دهد. با اینکه ۰/۶۵ برابر هم میزان بزرگنمایی اصلی برای عکاسی ماکرو نیست، اما باز هم باید از اینکه می‌توانیم با استفاده از افزونه بزرگنمایی بهتری به دست آوریم، خوشحال باشیم.

یک عامل مهم‌تر دیگر که باید به آن توجه داشته باشیم، حداقل فاصله‌ی فوکوس است. استفاده از افزونه می‌تواند این فاصله را به طرز چشمگیری کاهش دهد، بنابراین هنگام استفاده از این لوله‌ها باید کاملاً به سوژه‌ی خود نزدیک باشید. این کاهش در لنزهایی که وایدتر یا کوتاه‌تر هستند قابل توجه‌تر و برای لنزهای درازتر کم‌تر است.

ants-macro

برای خرید یک لوله‌ی افزونه چه انتخاب‌هایی دارید؟

افزونه‌ها هم مانند بقیه‌ی لوازم جانبی عکاسی هستند. شما این انتخاب را دارید که یک افزونه بخرید که توسط یکی از کمپانی‌های معروف تولید کننده‌ی دوربین ساخته شده یا لوله‌ای را بخرید که توسط یک شرکت تولید کننده‌ی لوازم جانبی ساخته شده باشد. آن دسته از افزونه‌هایی که توسط کمپانی‌های معروف ساخته شده‌اند، کیفیت ساخت بالاتری دارند و با استفاده از آن‌ها امکان فوکوس خودکار هم وجود دارد؛ اما افزونه های ساخته شده توسط کمپانی‌های کوچک‌تر معمولاً آن کیفیت بالا را ندارند و با استفاده از آن‌ها فقط امکان فوکوس دستی وجود دارد. یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در انتخاب افزونه، قیمت است؛ افزونه‌های تولید شده توسط کانن و نیکون تقریباً ۱۴۰ دلار (۴۸۷.۰۰۰ تومان) قیمت دارند اما یک مجموعه‌ی ۳ تایی از لوله‌ با طول‌های متفاوت که توسط کمپانی‌های کوچک تر تولید شده را می‌توان با قیمت مناسب ۳۰ دلار (۱۰۴.۰۰۰ تومان) خریداری کرد.

flower-closeup

چگونه از افزونه استفاده کنید؟

در واقع رویکرد مرحله به مرحله‌ای برای نصب این ابزار وجود ندارد. تنها کافی است افزونه را روی دوربین خود نصب کنید، سپس لنز را به سر دیگر لوله وصل کنید، فوکوس کنید و عکس بگیرید. برای گرفتن عکس با استفاده از این تعمیم دهنده‌ها، تمام مراحلی که برای گرفتن یک ماکرو خوب باید رعایت کنید را به کار بگیرید.

عمق میدان مسئله‌ای است که همیشه در عکاسی ماکرو باید مورد توجه قرار بگیرد. حتماً شنیده‌اید که افزایش عمق میدان در عکاسی ماکرو چقدر اهمیت دارد، اما با وجود اینکه سعی می‌کنید این نکته را رعایت کنید باز هم عکس های شما عمق میدان کمی را نشان می‌دهند. خودتان را مقصر ندانید، معمولاً عکاسی ماکرو به همین صورت است. تقصیر شما نیست، عوامل فیزیکی این عمق میدان کم را به وجود می‌آورند. برای اینکه به ایده‌آل‌ترین حالت عمق میدان برسید (در واقع برای اینکه سوژه‌ی خود را تا جایی که می‌توانید در ناحیه شفاف عکس قرار دهید)، یکی از راه‌های زیر را امتحان کنید:

  • گشادگی لنز را روی f/16 قرار بدهید؛ حتی با توجه به نوع و مدل لنزی که استفاده می‌کنید ممکن است بتوانید تا f/2 هم بالا بروید اما مواظب انکسار تصویر و پایین آمدن کیفیت عکس هم باشید. سعی کنید ضریب‌های مختلف توقف اف (f stop) را امتحان کنید تا مناسب‌ترین ضریب برای لنز خود را به دست آورید.
  • اجزایی از سوژه که می‌خواهید در فوکوس باشند و واضح ثبت شوند را در یک خط قرار دهید تا در موازات سنسور دوربین قرار بگیرند.
  • از تکنیک فوکوس ترکیبی (Focus Stacking) استفاده کنید. این تکنیک به شما این امکان را می‌دهد تا با ترکیب نوردهی‌های مختلف که در نقاط کانونی مختلف ثبت شده‌اند، عمق میدان را افزایش دهید. اگر دوست دارید از این تکنیک استفاده کنید باید زمانی را هم به کار با فوتوشاپ اختصاص بدهید، اما نتیجه‌ی کار آنقدر خوب خواهد بود که ارزش تلاش شما را داشته باشد.
  • خیلی ساده عمق کم میدان را بپذیرید. از آن به عنوان یک مزیت استفاده کنید. عمق میدان کم به عکس شما حالتی سه بعدی می‌دهد.

3d-macro

فوکوس هنگام عکاسی ماکرو بسیار مهم است. شما نمی‌توانید به صورت اتفاقی روی بخشی از سوژه‌ی خود فوکوس کنید. مسائل مربوط به عمق میدان و وضوح تصویر که درباره‌ی آن‌ها صحبت کردیم ضرورتی ایجاد می‌کند که شما نه تنها فوکوس را به صورت دقیق و با استفاده از تنظیمات دستی انجام دهید بلکه بخش‌هایی از سوژه را در فوکوس قرار دهید که در نظر دارید مرکز اصلی توجه در عکس باشند. درست مثل وقتی که می‌خواهید پرتره‌ای از یک فرد ثبت کنید و روی چشم‌هایش فوکوس می‌کنید. البته ممکن است خیلی از سوژه‌های عکاسی ماکرو چشم نداشته باشند، اما شما هنوز هم می‌توانید به آن‌ها به چشم یک سوژه‌ی پرتره نگاه کنید و بهترین شاخصه‌های آن‌ها را در کانون توجه قرار دهید.

insects-macro

نوردهی هم از عوامل مهم در عکاسی ماکرو است. اگر نور محیط کافی نیست باید از فلش استفاده کنید. بعضی عکاسان به استفاده از فلش علاقه‌ای ندارند و آن را به اندازه‌ی استفاده از سه پایه دست و پا گیر می‌دانند، اما گاهی اوقات فلش تنها راه حل است. برای عکاسی ماکرو باید نوردهی مناسبی داشته باشیم؛ بالاخره شما دارید از گشودگی  لنز کم و سرعت بالای شاتر استفاده می‌کنید و سوژه‌های شما هم بسیار کوچک هستند. هنگامی که قرار است از حشرات عکاسی کنید، استفاده از فلش در توقف حرکت هم به شما کمک می‌کند. پس هر کاری که از دستتان بر می‌آید انجام دهید تا نور مناسب به سوژه برسد.

plants-macro

همانطور که می‌بینید عکاسی نمای نزدیک، که ماکرو هم در این دسته‌بندی قرار دارد، ربطی به بودجه‌ ندارد و می‌تواند به راحتی در دسترس هر کسی قرار داشته باشد. افزونه نه تنها به شما این فرصت را می دهند که سبک جدیدی از عکاسی را تجربه کنید، بلکه می‌تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که آیا می‌خواهید در این مدل عکاسی سرمایه‌گذاری کنید یا نه.

به نظر شما کدامیک از دو روش‌ افزونه‌ها و تکنیک لنز وارونه، راه حل ارزان مناسب‌تری برای عکاسی ماکرو هستند؟ 

منبع:Lightstalking

برچسب‌ها خانواده کجارو

دیدگاه