تهرانگردی: کاخ گلستان؛ هنر و معماری قاجاری

الناز فرخی
یکشنبه، ۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۰
تهرانگردی: کاخ گلستان؛ هنر و معماری قاجاری

مجموعه کاخ گلستان که در قلب ت‍‌هران واقع شده است، تجلی هنر و معماری قاجاری است. هنری که ترکیب معماری کهن ایرانی و اروپایی‌ است. هر کسی پس از وارد شدن به آنجا ساعت‌ها مجذوب زیبایی آن می‌شود. دیدن هنر تزیینی کاشی‌کاری‌ها و آینه‌کاری‌ها که نمایش‌دهنده اصالت هنر ایرانی‌ست، همه را به وجد می‌آورد. با کجارو همراه باشید.

  هرچند که گذشته کاخ گلستان به شاه عباس صفوی مربوط می‌شود ولی به‌علت رویدادهای مختلفی که اصلی‌ترین آن تاج‌گذاری آقا محمدخان‌ قاجار است، در دوره قاجار اهمیت یافت. در زمان ناصرالدین‌شاه به‌علت سفرهای وی به اروپا، کاخ تغییرات بسیاری کرد. این مجموعه در طول تاریخ دستخوش تغییرات بسیاری شده که تنها یک دهم مجموعه اصلی باقی مانده است.

عکس تاریخی از کاخ گلستان

این مجموعه قسمت‌های مختلفی دارد (ایوان تخت مرمر، شمس العماره، خلوت کریمخانی، تالارهای آینه و سلام، عمارت بادگیر..) که هرکدام زیبایی خاص خود را دارد و دیدن آن‌ها کسی را خسته نمی‌کند.

کاخ گلستان

ایوان تخت مرمر که مجموعه‌ای است از هنرهای ظریف ایرانی از جمله آینه‌کاری، منبت‌کاری، نقاشی، سنگ‎تراشی که به زیبایی به نمایش گذاشته شده‌اند. نام‌گذاری این ایوان به‌علت تخت مرمری که در وسط آن قرار دارد، از ۶۵ قطعه مرمر تشکیل شده، بر اساس داستان  تخت حضرت سلیمان ساخته شده و اشکال دیو و فرشته و اژدها و شیر بر آن حجاری شده است.

ایوان تخت مرمر

خلوت کریمخانی، محل عبور به تالار تخت مرمر و دیوانخانه بوده و در گذشته قنات شاه از آن به‌سمت باغ جریان داشت. ناصرالدین‌شاه بقایای جسد کریمخان در شیراز را از زیر خاک خارج و در زیر پله‌های خلوت کریمخانی دفن کرد تا هر روز در زیر پای شاهان قاجاری و درباریان لگدکوب شود. در حال حاضر سنگ قبر ناصرالدین‌شاه، شبیه به‌شکل ظاهری وی و با ابعاد طبیعی خلوت کریمخانی قرار دارد، همچنین در سمت دیگر تخت شاهی فتحعلی شاه قرار گرفته است.

خلوت کریمخانی

از خلوت کریمخانی که بگذریم به تالار سلام می‌رسیم، جایی که تاج‌گذاری‌ شاهان پهلوی در آن برگزار شده است. بنجامین سفیر آمریکا در ایران در کتاب ایران و ایرانیان می‌نویسد:

عالی‌ترین قسمت عمارات سلطنتی ناصرالدین شاه همان تالار سلام است که از نظر ابعاد و جلال و شکوه خود یکی از عالی‌ترین تالارهای دنیاست. سقف و دیوارهای آن بوسیله گچ‌بری تزئین شده و  نظیر همان گچ‌بری‌هائی است که در کاخ الحمراء نیز دیده می‌شود. کف تالار به‌وسیله کاشی‌هایی که با نقوش زیبا به‌صورت موزائیک درآمده، مفروش شده است. وسط تالار میز بسیار بزرگی قرار دارد که تمام قسمت‌های آن بوسیله ورقه‌های زرین پوشیده شده است.

 ناصرالدین‌شاه پس از بازگشت از اروپا تصمیم می‌گیرد در تهران نیز مانند فرنگ ساختمانی چند طبقه و مرتفع داشته باشد. لذا دستور ساخت شمس‌العماره را می‌دهد تا از بالای آن منظره تهران را تماشا کند. آینه‌کاری، نقاشی و گچبری‌های این بنا منحصربه‌فرد است.

شمس‌العماره

شمس‌العماره

عمارت بادگیر، عمارتی است که پادشاهان قاجاری در فصل‌های گرمی که به ییلاق نمی‌رفتند، از آن استفاده می‌کردند. زیر این عمارت حوضخانه‌ای بزرگ و در چهار گوشه آن بادگیرهایی داشت که هوا را خنک می‌کرد. تاج‌گذاری مظفرالدین شاه که در فصل تابستان بود، در این تالار برگزار شد. معیرالممالک در زمان ناصرالدین شاه حوضخانه را این‌گونه شرح داده است:

در حوضخانه این عمارت  انواع طیور زیبا را رها کرده بودند، در یک طرف عمارت نیز لانه و قفس‌هایی ساخته و پرندگان بسیار از هر قبیل در آن گرد آورده بودند و گاه هنگام دانه دادن به آن‌ها شاه آمده و به تماشا می ایستاد و با همراهان، سخن از صید طیور و طرز بدام آوردن آن‌ها می راند.

عمارت بادگیر

محوطه باغ آن‌قدر زیبا و آرام است که قرارگرفتن آن در کنار بازار بزرگ، مرکز شلوغی‌ ت‍‌هران غیرقابل باور است. رنگ‌های کاشی‌کاری‌ها، زیبایی خیره‌کننده‌ی آینه‌کاری‌ها و منبت‌کاری‌ها، سنگ‌تراشی‌ها، معماری عمارت‌ها و تالارها بسیارجذاب است. محوطه متشکل از حوض‌ها و درختانی سر به آسمان کشیده است. نام کاخ گلستان به‌دلیل قرار گرفتن در باغی از درختان چنار و سرو و گلستانی پر از لاله و نرگس و شقایق و میخک، انتخاب شده است،.

اگر به عکاسی علاقه دارید، دوربین به دست بگیرید و یک روزتان را به‌خوبی در آنجا سپری کنید. می‌توانید از دو ایستگاه مترو پانزده خرداد و امام خمینی برای دسترسی به این مجموعه استفاده کنید.

محل کاخ گلستان

عکاس: فربد پهلوان

منبع: کاخ گلستان

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها تهرانگردی

    دیدگاه