۱۰ آبدره‌ زیبا که باید ببینید

علی نظرپور | سه شنبه, ۱۳ بهمن ۹۴ ساعت ۲۱:۳۰

آبدره‌ها یکی از کمیاب‌ترین ساختارهای طبیعی هستند؛ حجم وسیعی از آب که در میان کوه‌ها و تپه‌ها محصور شده  و زبان از بیان زیبایی‌شان قاصر است. تنها چند کشور معدود، افتخار داشتن چنین زیبایی‌های طبیعی را دارند که  از جمله آن‌ها می‌توان به نروژ، شیلی، نیوزیلند و حتی کانادا اشاره کرد. در این میان، نروژ شانس بیشتری نصیبش شده است، به طوری که این کشور را سرزمین آبدره‌ها می‌نامند. در ادامه‌ با کجارو همراه باشید تا با ۱۰ آبدره‌ زیبا در جهان  بیشتر آشنا شویم.

 ۱۰. هاو ساند (Howe Sound)، بریتیش کلمبیا، کانادا

هاو ساند، سیستم آبدره‌ای است که درست در همسایگی شهر ونکوور قرار دارد. قله‌های بلند و جنگلی سرسبز که از دریا بیرون زده‌اند، این صفحه‌ی یک دست را شکل داده‌اند. چنین ساختاری، فعالیت‌های تفریحی فضای باز بیشماری را برای شهرنشین‌ها فراهم آورده است که از آن جمله می‌توان به قایق‌سواری، ماهیگیری، غواصی، کمپینگ، پیاده‌روی و تفریحات دیگری اشاره کرد. این آبدره، جنوبی‌ترین و قابل دسترس‌ترین فلات آبی شمال آمریکا محسوب می‌شود که فرصت تماشای مناظری دیدنی را در اختیار بازدیدکنندگان می‌گذارد.

آبدره هاو‌ساند

۹. پاتاگونیا (Patagonia)، شیلی

بخش جنوبی کشور شیلی دارای کرانه‌ای چشمگیر به همراه آبدره‌ها و کانال‌های بیشمار است. کاشفان اسپانیایی، اولین گروهی بودند که این خط ساحلی را کشف کردند. خط ساحلی  که حرکت کردن در آن تا زمانی که نقشه‌ی دقیقی از آن ترسیم شد، مشکل بود. گردشگران فرصت این را دارند تا با استفاده از کشتی، در این خط ساحلی و آبدره‌ها به اکتشاف بپردازند. می‌توان از میان سفرهای ماجراجویانه‌ی یک روزه تا سه هفته‌ای در اطراف بخش جنوبی آمریکای لاتین یکی را انتخاب و از مناظر بیشمار بسیار زیبای آن لذت برد.

پاتاگونیا

۸. میستی فیوردز (Misty Fjords)، آلاسکا، آمریکا

 آبدره میستی فیوردز و محیط‌های اطرافش، یادبود ملی و سرزمینی نا آرام هستند. این محیط بکر و دست‌نخورده در بخش جنوبی و دور افتاده‌ی آلاسکا قرار دارد. بهترین راه برای اکتشاف صخره‌های شیب‌دار و گذرگاه‌های آبی باریک این منطقه، استفاده از کایاک است، از این رو امکان سفرهای قایقی شبانه برای گردشگران ماجراجو فراهم شده است. همچنین برای بازدیدکنندگان، امکانات و پیشنهادهای ویژه‌ای مانند کشتی‌های کروز و هواپیما که اجازه می‌دهد به راحتی این شگفتی‌ طبیعی را جستجو کرد، فراهم شده است.

میستی فیوردز

۷. وست‌فیوردز (Westfjords)، ایسلند

وست‌فیوردز که در زبان ایسلندی با نام Vestfirðir شناخته می‌شود، شبه جزیره‌ای بزرگ است که در بخش شمال غربی این کشور قرار دارد. اساسا این صفحه‌ی آبی با آبدره‌های تیز، تپه‌ها و کوه‌های پر شیب که سفر به اطراف  با استفاده از وسیله‌ی نقلیه را مشکل کرده‌اند،  بسیار چشمگیر به نظر می‌رسد. با استفاده از قایق می‌توان به اطراف این ناحیه سفر کرد. خط ساحلی این آبدره پر از روستاهای کوچک ماهیگیریست، در حالی که بزرگ‌ترین شهر در منطقه‌ی ایسافجرویر (Ísafjörður) دارای جذابیت‌های نوردیک است.

وست‌فیوردز

۶. آبدره‌ی بروفوردور (Berufjörður)، ایسلند

۳۵ کیلومتر طول این آبدره، دارای  مناظر و کوه‌های  هیجان‌انگیزی است. آبدره‌ی بروفوردور در میان کوهنوردان و کسانی که پیاده‌روی می‌کنند، از محبوبیت بالایی برخوردار است و حتی برخی بر این باورند که این ناحیه دارای قدرت‌های شفادهنده‌ی ماورا الطبیعه است. آبدره‌ی یاد شده در بخش شرقی ایسلند قرار دارد که می‌توان از طریق جاده‌ی مشهور رینگ یا حلقه به سمت آن سفر کرد. تجربه‌ی گشت و گذار در طبیعت بکر و دست‌نخورده، تنفس هوای تازه و انجام ساعتی پیاده‌روی هیجان انگیز در این سرزمین عرفانی، دلایل خوبی برای سفر به ایسلند است.

آبدره در ایسلند

۵. داوت‌فول ساند (Doubtful Sound)، نیوزیلند

آبدره‌ی داوت‌فول ساند که با نام ساند آو سایلنس (Sound of Silence) به معنی «صدای سکوت» هم شناخته می‌شود، مکانی بسیار ساکت و بزرگ است. گفته می‌شود که این محل برای ایجاد اتمسفری مخالف تنگه‌ی میلفورد ساخته شده است. از ویژگی‌های این آبدره می‌توان به تنوع جانوری و گیاهی سرسبز اشاره کرد. این آبدره همچنین عمیق‌ترین فلات نیوزیلند شناخته می‌شود. تورهای مختلفی برای بازدیدکنندگان فراهم شده است که گردشگران از طریق آن‌ها می‌توانند این ناحیه را با استفاده از کایاک، پیاده‌روی، هواپیما یا حتی کشتی کشف کنند.

تنگه دابت‌فول

۴. سونیه‌فیورد (Sognefjord)، نروژ

سرزمین آبدره‌ها، دارای تعداد فراوانی از این شگفتی‌های طبیعی است. سونیه‌فیورد بزرگ‌ترین آبدره‌ در این کشور و سومین در جهان محسوب می‌شود. طول این آبدره ۲۵۰ کیلومتر درون این کشور تا روستای کوچکی به نام اسجولدن (Skjolden) امتداد دارد. نکته‌ای جالب در مورد آبدره‌ی سونیه‌فیورد اینکه عمق آن به ۱,۳۰۸ متر پایین‌تر از سطح دریا می‌رسد. همچنین تعداد زیادی روستا، در انشعاب‌های این آبدره واقع شده است، بنابراین گردشگری در این ناحیه به راحتی امکانپذیر است. بازدیدکنندگان می‌توانند مناظر دیدنی منطقه را سوار بر قایق یا با پیاده‌روی  تماشا کنند.

سون‌فیورد

۳. گیرانگرفیورد (Geirangerfjorden)، نروژ

گیرانگرفیورد را می‌توان یکی از مشهورترین و زیباترین آبدره‌های جهان نامید که به عنوان میراث جهانی به ثبت یونسکو رسیده است. روستای کوچک، اما زیبای گیرانگر در انتهای انشعاب این آبدره قرار دارد. این محل یکی از پرگردشگرترین مقصدهای تفریحی نروژ است. آبدره‌ی زیبای گیرانگرفیورد را می‌توان از روی کشتی در رودخانه‌ی گیرانگلوا تماشا کرد. به علاوه، کایاکینگ، ماهیگیری و پیاده‌روی در میان گردشگران از محبوبیت بالایی برخوردار هستند در حالی که زمستان‌ها این ناحیه به نقطه‌ای عالی برای اسکی تبدیل می‌شود.

گیرانگرفیورد

۲. میلفورد ساند(Milford Sound)، جزیره جنوبی، نیوزیلند

آبدره‌ی میلفورد مقصد توریستی محبوبی در نیوزیلند به شمار می‌رود و توسط رودیارد کیپلینگ (نویسنده و رمان‌نویس انگلیسی)، به صورتی افسانه‌ای ارزشیابی شده و کیپلینگ این آبدره را هشتمین عجایب طبیعی دنیا نامیده است. این آبدره دو آبشار دارد، آبشار لیدی بوون و آبشار استیرلینگ که صدها آبشار موقت پس از بارش باران آن‌ها را همراهی می‌کنند. صنعت گردشگری توسعه یافته در این ناحیه، بهترین خدمات و تورها را برای سفر به منطقه و تماشای آبدره فراهم آورده است. تنگه‌ی میلفورد را می‌توان جاذبه‌ی شماره یک نیوزیلند نامید. تماشای مناظر دیدنی و طبیعت، سفرهای کروز شبانه و همچنین کانویینگ (نوعی قایق‌سواری) از پیشنهادهایی است که پیش روی مسافران قرار دارد.

تنگه میلفورد

۱. لیسه‌فیورد (Lysefjorden)، نروژ

آبدره‌ی لیسه‌فیورد به خاطر صخره‌ی تخت شیب‌داری به نام «پریکستولن» که مشرف به ژرفای آبدره است، شهرت دارد. همین صخره به تنهایی، سالانه  هزاران گردشگر را که برای تماشای مناظر نفس‌گیر و گرفتن عکس به این منطقه می‌آیند، مجذوب خود می‌کند. همچنین این صخره بهترین نقطه برای رسیدن به لیسه‌فیورد است. جالب اینکه هیچگونه حصاری برای حفاظت از طبیعت بکر و دست‌نخورده‌ی این ناحیه وجود ندارد.

لایس‌فیورد

منبع: placestoseeinyourlifetime

دیدگاه  

    تبلیغات