دیدنی‌ های وین؛ از کاخ شونبرن تا آپارتمان رنگارنگ هاندرواسرهاس

دیدنی‌ های وین؛ از کاخ شونبرن تا آپارتمان رنگارنگ هاندرواسرهاس

مریم حیدرشناس
| شنبه, ۲۰ آذر ۹۵ ساعت ۱۷:۳۰

وین، بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور اتریش، چیزهای بسیار باارزشی به جهان عرضه کرده است؛ از آهنگسازان کلاسیک برجسته گرفته تا شیرینی‌های خوشمزه. در این شهر نشانه‌های بسیاری از تاریخ و فرهنگ اتریش دیده می‌شود. با کجارو همراه باشید.

وین شهر زیبایی است که رود دانوب در آن جریان دارد و بافت آن جزو میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این شهر که مهد موسیقی دنیا نام‌گذاری شده است، در تمام طول سال پذیرای گردشگران است. با ما همراه باشید تا تنها با گوشه‌ای از زیبایی‌ها و جاذبه‌های این شهر آشنا شوید.

مدرسه اسپانیایی سوارکاری

وین

مدرسه اسپانیایی سوارکاری، مدرسه‌ای قدیمی برای اسب‌های لیپیزان است که اجراهای فوق‌العاده‌ای را برای عموم برگزار می‌کنند. خود مدرسه این نوع اجرا را «درساژ کلاسیک» می‌نامد اما اکثر تماشاچیان به آن «شعبده‌بازی» می‌گویند.

 این مدرسه فعالیت خود را از بیش از ۴ قرن پیش آغاز کرده است. ۶۸ اسب نر که اجدادشان از اسپانیا آورده شده‌اند، در این مدرسه آموزش می‌بینند و از سال ۱۷۳۵ تاکنون در مدرسه سوارکاری در هافبرگ (Hofburg) به اجراهایی هماهنگ با سوارکارانشان می‌پردازند. در واقع اسب‌ها و سوارکارنشان سال‌ها تحت آموزش‌های خاصی قرار می‌گیرند تا برای اجرا آماده شوند.

گرابن

وین

گرابن (Graben) یکی از معروف‌ترین خیابان‌ها در مرکز وین است. گرابن در زبان آلمانی به معنی «سنگر» است؛ چراکه این شهر در گذشته قرارگاه رومی‌ها بوده است. در آن روزها دیواری دورتادور وین کشیده شده بود که در طول آن سنگری دیده می‌شد.

بعدها این سنگر تبدیل به اولین خیابان مسکونی در وین شد و افراد زیادی در آن سکنی گزیدند. ابتدا صنعتگران شهر در خانه‌های چوبی گرابن ساکن شدند اما به‌تدریج تبدیل به بازار شد و بعدها هم اقامتگاهی برای نخبگان شهر گردید. اما امروزه مراکز خرید بسیاری دارد که چیزهای خاص محلی مثل چینی‌های منحصربه‌فرد وین را عرضه می‌کنند.

کلیسای جامع استفان

وین

کلیسای جامع استفان (Stephen) فعالیت خود را از قرن ۱۲ میلادی به عنوان یک کلیسای محلی آغاز کرده است و امروزه محل استقرار اسقف اعظم کاتولیک در وین است. این کلیسا در جنگ جهانی دوم ویران شد اما در عرض ۷ سال دوباره ساخته شد. اگرچه در طول این مدت برنامه‌ی عبادت مسیحیان در آن برقرار بود.

این کلیسا با سقف بسیار بلند خود یکی از دیدنی‌ترین نقاط شهر است. سقف فوق‌العاده زیبای آن با ۲۳۰ هزار کاشی لعاب‌داده شده پوشیده شده است. بیش از ۱۸ محراب عبادت در این کلیسا دیده می‌شود که در زمان‌های مختلف ساخته شده و هرکدام به نوبه‌ی خود شامل زیبایی‌های هنری با ارزشی هستند.

برگارتن

وین

برگارتن (Burggarten) باغی سلطنتی است که گویی تکه‌ای از انگلستان در وین است؛ چراکه در بنای آن از باغ‌های انگلیسی الگوبرداری شده است. این باغ، متعلق به دادگاهی بوده است که در آن حاکمان هاپسبرگ (Hapsburg) مشغول فعالیت بوده‌اند و آن طور که گفته می‌شود اولین بار یک حاکم اتریشی به نام کیزر فرانز دوم (Kaiser Franz II) در این باغ شروع به کار کرده است. اما امروزه تبدیل به مکانی برای تفریح و نه کار برای مردمی شده است که  می‌خواهند یک روز عالی و لذت‌بخش داشته باشند.

در گوشه‌ای از این باغ، یادبودی از آهنگ‌ساز اتریشی عالی‌قدر، موزارت (Mozart)، دیده می‌شود. در گوشه‌ی دیگری از آن، بازدیدکنندگان می‌توانند پروانه‌های گرمسیری و حتی خفاش ببینند.

رینگ‌استراس

وین

رینگ‌استراس نام خیابانی است که کمی بیش‌تر از ۵ کیلومتر طول دارد. این خیابان در اواسط قرن ۱۹ به دستور امپراطور فرانتس جوزف (Franz Joseph) ساخته شده است.

بسیاری از ساختمان‌های مهم وین شامل کاخ‌ها، موزه‌ها و خانه‌های باشکوه در دو طرف این خیابان قرار گرفته‌اند؛ ساختمان‌هایی مثل اپرای ایالتی، موزه‌ی تاریخ طبیعی، تالار شهر و بورس اوراق بهادار. این ساختمان‌ها بیانگر سبک‌های معماری متفاوتی هستند و هرکدام از آن‌ها را می‌توان یک شاهکار معماری نامید. ساختن این بناها از سال ۱۸۵۷ در این خیابان آغاز شده است.

مجتمع تاریخی بلودر

وین

بلودر (Belvedere) بخش جدایی‌ناپذیر تاریخ وین است. این مجموعه‌ی تاریخی شامل چند کاخ و یک نارنجستان است که قدمتشان به قرن ۱۷ بازمی‌گردد. کاخ‌ها عبارتند از کاخ‌های باروک، بلودر بالایی و بلودر پایینی. اصطبل‌ها و نارنجستان این مجموعه هم در پارکی به سبک باروک قرار دارند.

شاهزاده اژن (Eugene) این مجموعه را به عنوان خانه‌ی تابستانی خود ساخته است. در طول انقلاب فرانسه این کاخ‌ها به خانواده سلطنتی فرانسه که از این کشور گریخته بودند، داده شد. این مجموعه در طول شب که تمام چراغ‌هایش روشن می‌شود، منظره‌ای خیره‌کننده دارد.

هاندرواسرهاس

وین

هاندرواسرهاس (Hundertwasserhaus) آپارتمانی رنگارنگ است که در نزدیکی مرکز شهر بنا شده است. هنرمند اتریشی، هاندرواسر (Hundertwasser) در قرن بیستم به فکر خلق این بنا با مفهوم تازه‌اش افتاد و به کمک معماری به نام کراوینا (Krawina) به ایده خود جامه‌ی عمل پوشاند.

هرکدام از ۵۲ واحد این آپارتمان، رنگی متفاوت از بقیه دارد؛ سقف برخی از واحدها با درخت پوشیده شده است ولی بیش‌تر درختان این آپارتمان درون واحدها روییده‌اند به طوری که انگار بدنه آن‌ها به پنجره چسبیده‌ است. ساخت این آپارتمان مبتکرانه در سال ۱۹۸۵ به پایان رسید و امروزه بخش مهمی از میراث فرهنگی وین تلقی می‌شود.

کاخ سلطنتی هافبرگ

وین

کاخ سلطنتی هافبرگ (Hofburg) از قرن ۱۳ میلادی ساخته شده است و از آن زمان تاکنون نقش بسیار پررنگی در حکومت اتریش ایفا کرده است. این کاخ در طول قرن‌ها اقامتگاه برخی از قدرتمندترین حکومت‌های سلطنتی اروپا ازجمله هابسبرگ‌ها، پادشاهان رومی و امپراتوری‌های اتریشی-مجارستانی بوده است.

امروزه این کاخ تبدیل به موزه و البته اقامتگاه ریاست جمهوری اتریش شده است. در گذر قرن‌ها، خانواده‌های سلطنتی مختلف دستور ساخت تالارها و قسمت‌های زیادی را در این کاخ داده‌اند اما درحال‌حاضر تنها ۳ بخش از آن‌ها برای بازدید عموم آزاد است که عبارتند از: آپارتمان‌های امپراطوری، موزه سی‌سی (Sisi) که به الیزابت، همسر امپراتور فرانتس جوزف، اختصاص دارد و مجموعه‌ی نقره که شامل اشیاء خانواده سلطنتی می‌شود.

کاخ شونبرن

وین

کاخ شونبرن (Schonbrunn) یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری در وین و در واقع درجه‌یک‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود. این کاخ با داشتن ۱۴۴۱ اتاق با عظمت کاخ ورسای برابری می‌کند.

امپراطور لئوپورد اول (Leopold) دستور ساخت این کاخ را داد و بین سال‌های ۱۶۹۶ و ۱۷۱۲ فرمان او به انجام رسید. در پارک کاخ شونبرن جاذبه‌های بسیاری به‌ چشم می‌خورد؛ از جمله قدیمی‌ترین باغ‌وحش جهان و اقامتگاهی تابستانی به نام گلوریت (Gloriette) که بر روی تپه‌ای به ارتفاع ۶۰ متر از جنس سنگ مرمر ساخته شده است.

منبع touropia
برچسب‌ها اتریش وین دیدنی ها

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تبلیغات